Reklama

Pod koniec kwietnia miasto ogłosi przetarg na metrobus. Na tramwaj na Nowy Dwór nie ma już szans?

16/02/2015 00:00

Zwolennicy budowy obiecywanej od lat linii tramwajowej na Nowy Dwór nie składają broni i chcą w tej sprawie przeprowadzić lokalne referendum. Tymczasem urzędnicy już szykują się do przetargu na metrobus - stosowne postępowanie ma zostać ogłoszone pod koniec kwietnia, w wybrany w nim wykonawca na budowę wydzielonej trasy autobusowej będzie miał 16 miesięcy.

Przypomnijmy, metrobus to lansowana od roku koncepcja urzędników, w myśl której zamiast zapowiadanej od wielu lat linii tramwajowej na Nowy Dwór, powstanie wydzielona jezdnia dla autobusów.


 


W magistracie konsekwentnie bronią tego pomysłu, tłumacząc, że jest on korzystniejszy od tramwaju. Zupełnie odmienne zdanie mają natomiast sami mieszkańcy, osiedlowi radni i miejscy aktywiści, którzy głośno domagają się budowy linii tramwajowej na Nowy Dwór i Muchobór Wielki.


 


W zeszłym tygodniu grupa wrocławian zorganizowała spotkanie w sprawie referendum dotyczącego tramwaju na Nowy Dwór, o tę kwestię chcą mieszkańców zapytać także opozycyjni radni.

Reklama

 


Urzędnicy jednak już zaczęli przygotowywać się do przetargu na metrobus - w zeszłym tygodniu pojawiło się wstępne ogłoszenie informacyjne o zamiarze przeprowadzenia takiego postępowania. Poprowadzi je spółka Wrocławskie Inwestycje.


 

 


Całe przedsięwzięcie zostanie podzielone na dwa zadania. Pierwsze to budowa wydzielonej trasy transportu zbiorowego na odcinku od osiedla Nowy Dwór do ulicy Góralskiej, a drugie - od ulicy Góralskiej do rejonu placu Orląt Lwowskich. Trasa ma przebiegać wzdłuż ulicy Strzegomskiej i Robotniczej.

Reklama

 


Zakres zamówienia obejmie budowę wydzielonej trasy dla komunikacji zbiorowej, budowę wiaduktu nad torami kolejowymi przed skrzyżowaniem z ul. Wagonową, budowę ścieżki rowerowej, zabudowę istniejącego torowiska tramwajowego na odcinku ul. Robotniczej od okolic skrzyżowania z ul. Fabryczną do skrzyżowania z ul. Śrubową, budowę przystanków i włączenia z projektowanej trasy w istniejący układ komunikacyjny.


 


W ramach prac towarzyszących zaplanowano m.in. budowę nowego oświetlenia, wycinkę drzew i krzewów oraz wyburzenie budynków kolidujących z inwestycją, budowę kanalizacji deszczowej, sieci energetycznej, sieci teletechnicznych i tablic Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Reklama

 


Przetarg ma zostać ogłoszony 30 kwietnia, a na realizację wszystkich prac wykonawca będzie miał 16 miesięcy od udzielenia mu zamówienia.


 


Dodajmy, że w nowym Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta na lata 2015-2019 na metrobus zapisano ponad 87 mln złotych. Z tego środki własne mają wynieść jedynie 21 mln złotych (plus 5 mln zł to wkład MPK), a ponad 60 mln złotych ma dołożyć Unia Europejska.


 


Urzędnicy chcą, w ramach całego przedsięwzięcia, wybudować wydzieloną trasę autobusową od Nowego Dworu do placu Orląt Lwowskich, a także kupić 8 ekologicznych pojazdów.
Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości