Czas wolny
Dobrze się żyje w Lubinie
Brak korków, wszędzie blisko, dopłaty do żłobków i przedszkoli, a do tego ile bonusów: darmowa komunikacja miejska, brak podatku od nieruchomości, darmowe parki i imprezy kulturalne… Gdzie? W Lubinie.
Lubin to miasto znane z kilku powodów. Przede wszystkim wydobycie miedzi i srebra i związana z tym kopania KGHM. Ale wiele lat temu o tym dolnośląskim mieście zrobiło się głośno z innego powodu: prezydent Lubina Robert Raczyński podjął decyzję, że od 1 września 2014 roku komunikacja miejska w tym mieście jest darmowa dla wszystkich. Pomysł, który dla wielu początkowo wydał się absurdalny, świetnie sprawdza się do dziś. Po mieście za darmo przemieszczają się uczniowie, a dorośli dojeżdżają w ten sposób do pracy. To ogranicza ruch samochodowy, a tym samym w powietrzu mniej jest trujących spalin. Co więcej, darmowe autobusy dotyczą nie tylko samego Lubina, ale też okalających go miejscowości. Dzięki samorządowej współpracy bezpłatnie korzystają z nich także mieszkańcy gminy Lubin. Dodatkowo, projekt zaczynają kopiować inne miasta w Polsce, dzięki czemu mapa z darmową komunikacją jest w naszym kraju coraz bogatsza.
Lubinianie nie muszą też płacić podatku od nieruchomości. To oszczędność nawet kilkuset złotych w skali roku, jeśli chodzi o jedno gospodarstwo domowe. O jego zniesieniu w 2011 roku zdecydował prezydent Raczyński, tłumacząc wtedy, że pozbywa się z miasta biurokracji. Wyliczono bowiem, że więcej kosztuje przygotowanie decyzji podatkowych, rozesłanie ich do mieszkańców i późniejsze ewentualne ponaglenia, niż wpływy, jakie z tego tytułu były do budżetu.
Na silne wsparcie mogą też liczyć rodzice z Lubina. Wystarczy, że oboje pracują i rozliczają PIT w tym mieście, by do prywatnego żłobka otrzymali dotację 650 zł miesięcznie na dziecko, a do klubu dziecięcego – 550 zł. Rodzice nie ponoszą też opłat za przedszkole.
To nie koniec zalet, jakie daje mieszkanie w Lubinie.
Lubin to też szeroka oferta kulturalno-rekreacyjna. Za darmo można tu codziennie odwiedzać Ogród Zoologiczny, park Linowy, liczne wystawy w parku Leśnym, darmowe są też miejsca do grillowania i uprawiania sportów. Jednym z nich jest Dolina Zimnicy – edukacyjna ścieżka przyrodnicza z elementami bioróżnorodności na obrzeżach miasta. Wiele osób jeździ tam na rowerach, młodzi organizują grille i spotkania towarzyskie.
Osoby aktywne fizycznie chwalą też Lubin za ścieżki rowerowe, którymi można objechać dookoła niemal całe miasto. Korzystają z nich rowerzyści, a także miłośnicy jazdy na rolkach. Trzeba też pamiętać o licznych i darmowych koncertach i imprezach plenerowych, jak choćby coroczne Dni Lubina z czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej. Słowem: warto zamieszkać w Lubinie ( ).
Tagi: lubin, zamieszkaj w lubinie
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Juwenalia na Wittiga: tak bawią się studenci we Wrocławiu [DUŻO ZDJĘĆ]
26539 -
Ogromny targ roślin doniczkowych we Wrocławiu. Ceny zaskakują [ZDJĘCIA]
14826 -
Tajemnicze zdjęcia Wrocławia. Wiecie, gdzie zostały zrobione?
7148 -
Najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska wybrana
7065 -
Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa 2023. Tłumy przy stadionie miejskim
6270
Najczęściej komentowane
-
Co się dzieje we Wrocławiu w weekend? [WYDARZENIA 13-14.05.23]
3 -
Wrocław: Niedziela na Partynicach. Stylowe kreacje na Ladies Day [ZDJĘCIA]
0 -
Kempingi na Dolnym Śląsku - pola namiotowe niedaleko Wrocławia
0 -
Co można robić we Wrocławiu za darmo? 10 miejsc, które zobaczysz we Wrocławiu za free
0 -
Najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska wybrana
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert