Na sygnale

Policjanci na całym Dolny Śląsku chronią pieszych i rowerzystów

2015-09-18, Autor: jg
W piątek od wczesnych godzin rannych dolnośląscy policjanci prowadzą na drogach wzmożone działania kontrolne, w ramach akcji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na osoby poruszające się pieszo, rowerzystów i kierujących skuterami oraz motocyklami. Mundurowi będą reagować na każdą sytuację, w której dojdzie do złamania przepisów ruchu drogowego.

Reklama

– Działania są prowadzone na drogach województwa dolnośląskiego. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony i przy zderzeniu z pojazdem poruszającym się nawet z niewielką prędkością, są narażeni na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia – opowiada Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji.

 

 

Dlatego też funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę m.in. na: zachowanie kierujących wobec pieszych, poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych, stosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy też prawidłowe oświetlenie rowerzystów i właściwe przekraczanie przez nich jezdni.

 

To tylko niektóre sytuacje, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo wśród osób poruszających się po drogach, chodnikach i drogach dla rowerów. Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych oraz używanie kasków i ochraniaczy w czasie jazdy na rowerze.

 

– Pamiętajmy, że odblaski znacznie poprawiają naszą widoczność, nie tylko na jezdni. Funkcjonariusze apelują także o rozwagę i rozsądek podczas jazdy. Pamiętajmy, że dobra droga i słoneczna pogoda nie zwalnia nas z przestrzegania obowiązujących przepisów i ograniczeń prędkości – podkreśla Łukasz Dutkowiak.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~maciej 2015-09-20
  20:19:01

  4 0

  Mam tylko nadzieję, że w ramach tej akcji, policjanci zaczną z większą uwagą obserwować poczynania rowerzystów - zwłaszcza na wrocławskich ulicach. Nie mam nic przeciwko rowerom, sam też często na rowerze pomykam, ale... Do pracy najczęściej dojeżdżam samochodem i moje spostrzeżenia są następujące:
  1.Kompletne lekceważenie koloru świateł. Dla wielu cyklistów, przejeżdżanie skrzyżowania na czerwonym to norma. Wjeżdżają na przejście dla pieszych kompletnie nie kumając, że zielone dla pieszych nie jest jeszcze gwarancją bezpieczeństwa - istnieje wszak także coś takiego jak \"zielona warunkowa\" dla kierowców.
  2. Szaleńcza jazda chodnikiem. Dwa miesiące temu, gdy wychodziłem z dzieckiem z bramy, mocno rozpędzony rowerzysta o mało nas nie staranował. Musiał ratować się nagłym skrętem i rozbił się o zaparkowany samochód dostawczy. Skończyło się na karetce i odwiezieniu do szpitala z poważnym urazem głowy (kasku łoś nie miał). Moim zdaniem sprawa tego typka nadawała się do sądu - przynajmniej w kwestii odszkodowania za uszkodzony samochód.
  3. Jazda jezdnią, pomimo że obok jest chodnik z wydzieloną ścieżką. Przepisy mówią wyraźnie - jest ścieżka, to w pierwszej kolejności jedź ścieżką. Rozumiem tych wychudzonych kolarzy, na kolarkach z uszczelkami zamiast opon - wszak bruk, płyta chodnikowa, krawężniki i uszczelki to kiepskie połączenie, no ale jednak przepisy są.
  4. Jazda bez świateł i odblasków.
  Nie mówię, że to cechy wszystkich wrocławskich rowerzystów, ale jednak...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.