zamknij

Na sygnale

Policjanci na całym Dolny Śląsku chronią pieszych i rowerzystów

2015-09-18, Autor: jg
W piątek od wczesnych godzin rannych dolnośląscy policjanci prowadzą na drogach wzmożone działania kontrolne, w ramach akcji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na osoby poruszające się pieszo, rowerzystów i kierujących skuterami oraz motocyklami. Mundurowi będą reagować na każdą sytuację, w której dojdzie do złamania przepisów ruchu drogowego.

Reklama

– Działania są prowadzone na drogach województwa dolnośląskiego. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony i przy zderzeniu z pojazdem poruszającym się nawet z niewielką prędkością, są narażeni na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia – opowiada Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji.

 

 

Dlatego też funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę m.in. na: zachowanie kierujących wobec pieszych, poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych, stosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy też prawidłowe oświetlenie rowerzystów i właściwe przekraczanie przez nich jezdni.

 

To tylko niektóre sytuacje, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo wśród osób poruszających się po drogach, chodnikach i drogach dla rowerów. Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych oraz używanie kasków i ochraniaczy w czasie jazdy na rowerze.

 

– Pamiętajmy, że odblaski znacznie poprawiają naszą widoczność, nie tylko na jezdni. Funkcjonariusze apelują także o rozwagę i rozsądek podczas jazdy. Pamiętajmy, że dobra droga i słoneczna pogoda nie zwalnia nas z przestrzegania obowiązujących przepisów i ograniczeń prędkości – podkreśla Łukasz Dutkowiak.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~maciej 2015-09-20
  20:19:01

  4 0

  Mam tylko nadzieję, że w ramach tej akcji, policjanci zaczną z większą uwagą obserwować poczynania rowerzystów - zwłaszcza na wrocławskich ulicach. Nie mam nic przeciwko rowerom, sam też często na rowerze pomykam, ale... Do pracy najczęściej dojeżdżam samochodem i moje spostrzeżenia są następujące:
  1.Kompletne lekceważenie koloru świateł. Dla wielu cyklistów, przejeżdżanie skrzyżowania na czerwonym to norma. Wjeżdżają na przejście dla pieszych kompletnie nie kumając, że zielone dla pieszych nie jest jeszcze gwarancją bezpieczeństwa - istnieje wszak także coś takiego jak \"zielona warunkowa\" dla kierowców.
  2. Szaleńcza jazda chodnikiem. Dwa miesiące temu, gdy wychodziłem z dzieckiem z bramy, mocno rozpędzony rowerzysta o mało nas nie staranował. Musiał ratować się nagłym skrętem i rozbił się o zaparkowany samochód dostawczy. Skończyło się na karetce i odwiezieniu do szpitala z poważnym urazem głowy (kasku łoś nie miał). Moim zdaniem sprawa tego typka nadawała się do sądu - przynajmniej w kwestii odszkodowania za uszkodzony samochód.
  3. Jazda jezdnią, pomimo że obok jest chodnik z wydzieloną ścieżką. Przepisy mówią wyraźnie - jest ścieżka, to w pierwszej kolejności jedź ścieżką. Rozumiem tych wychudzonych kolarzy, na kolarkach z uszczelkami zamiast opon - wszak bruk, płyta chodnikowa, krawężniki i uszczelki to kiepskie połączenie, no ale jednak przepisy są.
  4. Jazda bez świateł i odblasków.
  Nie mówię, że to cechy wszystkich wrocławskich rowerzystów, ale jednak...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Gdzie chodzisz do restauracji?
Oddanych głosów: 185