Urzędnicy chcą wydać ponad 374 mln złotych na zintegrowanie komunikacji miejskiej z regionalną. Ma powstać m.in. nowy węzeł przesiadkowy przy ul. Suchej (tuż przy Dworcu Głównym), a dzięki wydzielonym pasom i torowiskom szybciej mamy dojechać na Sępolno i lotnisko. Wracają też pomysły nowych tras tramwajowych - na Popowice i Jagodno. - Każdy z projektów składowych może być realizowany oddzielnie, jednak oczekiwany efekt integracyjny uzyskamy najskuteczniej przy realizacji wszystkich - mówią w magistracie.
W zeszłym tygodniu donosiliśmy, że na liście projektów, na które Wrocław będzie chciał zdobyć unijne dofinansowanie w najbliższej perspektywnie budżetowej (czyli w latach 2014-2020), znalazło się 160 propozycji opiewających na łączną kwotę 4 mld złotych.
Najwięcej, bo ponad 374 mln złotych ma pochłonąć integracja komunikacji miejskiej i regionalnej - w magistracie chcą, by ponad 261 mln złotych na ten cel pochodziło ze środków europejskich. Zapytaliśmy więc urzędników, na co konkretnie ma zostać wydana tak ogromna kwota.
Okazuje się, że złoży się na nią pięć projektów składowych.
- Ich realizacja jest uzależniona od uzyskania dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego środkami Unii Europejskiej. Każdy z tych projektów może być realizowany oddzielnie, jednak oczekiwany efekt integracyjny Aglomeracja - Miasto uzyskany będzie najskuteczniej przy realizacji całego projektu - wyjaśnia Zbigniew Komar, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w magistracie.
Ulicą Suchą, pod sam dworzec, podjedzie tramwaj
Blisko 48 mln mln złotych pochłoną inwestycje w okolicach Dworca Głównego. Przebudowany zostanie odcinek ul. Hubskiej (od Glinianej do Dyrekcyjnej), a na ulicy Suchej powstanie odcinek trasy tramwajowej wraz z węzłem przesiadkowym.
- Do węzła tego wprowadzone zostanie nowe torowisko tramwajowe na ciągu ul. Hubskiej i Suchej, wydzielone z ruchu kołowego, ale przeznaczone do wykorzystania również przez miejskie linie autobusowe. Bezpośrednio w sąsiedztwie wyjść z Dworca Głównego PKP oraz z Centralnego Dworca Autobusowego zlokalizowane zostaną zespoły przystanków miejskiej komunikacji zbiorowej - tłumaczy Zbigniew Komar.
Ruch kołowy na ul. Suchej zostanie ograniczony wyłącznie do obsługi przyległych posesji, a przejazdy tranzytowe przeniosą się na ulice sąsiednie.
Szybciej na Sępolno i lotnisko
Spore zmiany, których koszt przekroczy 91 mln zł, czekają też okolice Hali Stulecia.
Urzędnicy planują budowę węzła przesiadkowego autobusowo-tramwajowego (wraz z przebudową pętli) Sępolno, integrującego autobusowe przewozy aglomeracyjne z miejskim systemem transportu zbiorowego, modernizację infrastruktury tramwajowej na odcinku od pętli Sępolno do Hali Stulecia, przebudowę infrastruktury tramwajowo-drogowej od Hali Stulecia do ul. Norwida w celu wydzielenie torowiska i pasów autobusowo-tramwajowych z ruchu kołowego, a także budowę i wyposażenie przystanków w odpowiednie meble uliczne.
Trzeci projekt składowy, wyceniany na ponad 29,5 mln zł, obejmuje obszar portu lotniczego. W magistracie chcą wybudować odcinek nowej, równoległej do ul. Strzegomskiej, jezdni drogowej, wydzielić na istniejącej i na nowej jezdni pasy autobusowe, włączyć nowy układ drogowy w rejonie Gądowianki i wprowadzić autobusy na już istniejącą wydzieloną jezdnię. Dodatkowo urzędnicy chcą kupić 12 nowych autobusów, by usprawnić komunikację miejską z lotniskiem.
Tramwaj na Popowice i Jagodno jednak pojedzie?
Kolejne inwestycje, w tzw. obszarze Północ, mają pochłonąć 133 mln złotych. Przy stacji Wrocław Popowice powstanie węzeł przesiadkowy z przystankami tramwajowymi i autobusowymi zlokalizowanymi pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym. Od ulicy Milenijnej do Jagiełły wybudowany zostanie odcinek dwutorowej trasy tramwajowej zlokalizowanej poza jezdnią wraz z zespołami przystanków i nową stacją prostownikową. Przebudowany zostanie także wiadukt kolejowy nad ul. Długą i wybudowana uzupełniająca infrastruktura tramwajowa.
Te inwestycje oznaczają, że miasto wraca do pomysłu budowy nowej linii Tramwaju Plus kursującej przez Popowice. Przypomnijmy, jeszcze niespełna pół roku temu miasto mogło dostać prawie 100 mln złotych na budowę linii Tramwaju Plus na Popowice (a także na Jagodno), urzędnicy zrezygnowali wtedy jednak z dotacji.
Ostatni składowy projekt dotyczy południa Wrocławia. Za 73 mln złotych urzędnicy chcą wybudować węzeł przesiadkowy autobusowo-tramwajowy wraz z nową pętlą na Jagodnie, wybudować trasę tramwajową z pętli Jagodno do istniejących tras Tramwaju Plus na ul. Bardzkiej, przebudować wiadukt kolejowy nad ul. Bardzką i wyposażyć przystanki w odpowiednie meble uliczne.
To inwestycje związane z kolei z planowanym przedłużeniem linii Tramwaju Plus do Jagodna.
Jak Wam się podobają te plany magistratu? Zapraszamy do dyskusji.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze