Wrocław sprzed lat
Tak Niemcy budowali Halę Stulecia. Bali się, że od razu runie
Mamy dla Was unikatowe zdjęcia z budowy wrocławskiej Hali Stulecia. W tym roku ten jeden z 1154 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO kończy ona 110 lat.
Hala Stulecia (jej druga, także wciąż obowiązująca nazwa to Hala Ludowa) ma 42 metry wysokości, a jej kopuła - 67 metrów średnicy. W czasie gdy powstawała, była największą tego typu żelbetową kopułą na świecie. W tym czasie do tak wielkich konstrukcji używano stali. Robotnicy obawiali się nawet, czy wrocławska hala wykonana z mało popularnego wtedy jeszcze materiału nie runie zaraz po zdjęciu rusztowań.
TAK BUDOWANO HALĘ STULECIA - KLIKNIJ I ZOBACZ
Co ciekawe, Hala Stulecia mogła wyglądać zupełnie inaczej. Oprócz zrealizowanego ostatecznie projektu autorstwa Maxa Berga, swoja pomysły na wygląd obiektu zgłosiło aż 42 architektów. Budowa trwała tylko 14 miesięcy. Robotncicy pracowali m.in. z kolejki linowej, która zawisła między kopułą a dwoma wieżami, które poruszały się po torach wzdłuż powstającego budynku.
Będąca do dziś jednym z największych obiektów widowiskowych w Polsce hala powstała z myślą o Wystawie Stulecia, organizowanej we Wrocławiu w setną rocznicę wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Odbywająca się w hali i jej okolicach wystawa miała prezentować historię i dorobek gospodarczy ówczesnego Śląska.
Zdjęcia przedstawiające budowę Hali Stulecia pochodzą z serwisu fotopolska.eu.
Tagi: hala ludowa, Hala Stulecia
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert