Biznes
Adwokat kościelny – czym zajmuje się adwokat kościelny. Jakie są zadania adwokata kościelnego?
Bardzo często w kontekście analizy kwestii związanych z prowadzeniem kanonicznych procesów małżeńskich, czyli postępowań przed sądami kościelnymi w przedmiocie stwierdzenia nieważności małżeństwa sakramentalnego – niewłaściwie nazywanych „rozwodami kościelnymi” bądź „unieważnieniami małżeństwa” - pojawia się pojęcie adwokata kościelnego. Nie jest to w żadnym wypadku przypadek, instytucja adwokata kościelnego pozostaje ściśle związana ze wskazanymi powyżej postępowaniami, jednakże, podobnie jak w przypadku procesów kanonicznych, w stosunku do samego pojęcia „adwokata kościelnego”, zakresu jego kompetencji i obowiązków w przestrzeni publicznej pojawia się mnóstwo nieścisłych, nieprecyzyjnych, a niekiedy nieprawdziwych informacji, które warto wyjaśnić.
Kim jest adwokat kościelny?
Jest to osoba świecka bądź duchowna, mogąca wziąć udział w procesie kościelnym, która realizuje zadania z zakresu wsparcia i/lub reprezentowania stron tegoż procesu. Oznacza to, iż adwokat kościelny – choć sam niebędący stroną postępowania o stwierdzenie małżeństwa sakramentalnego – dzięki spełnieniu określonych przez prawo kanoniczne przesłanek może uczestniczyć w danym procesie kanonicznym, realizując interesy strony powodowej bądź pozwanej. Strona ma bowiem prawo do skorzystania z pomocy prawnej w celu realizacji przysługującego jej na mocy właściwych przepisów prawa kanonicznego prawa do obrony w procesie.
Jakie wymogi powinien spełniać adwokat kościelny?
Zgodnie z właściwymi regulacjami Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983r., adwokat kościelny powinien:
-
posiadać odpowiednie wykształcenie - tytuł licencjata kościelnego (stopień naukowy wyższy od tytułu zawodowego magistra) / tytuł doktora prawa kanonicznego - oraz być prawdziwie biegłym w prawie kanonicznym;
-
być katolikiem (osoba niebędąca katolikiem może być adwokatem kościelnym wyłącznie za zgodą biskupa diecezjalnego);
-
być pełnoletni i „nienaruszonej sławy”.
-
być zatwierdzonym przez biskupa diecezjalnego i wpisanym na listę adwokatów działających przy danym sądzie diecezjalnym lub mieć możliwość występowania przed ww. sądem „ad causam” (czyli w konkretnej sprawie, wtedy mamy do czynienia z tzw. zatwierdzeniem szczególnym przez biskupa diecezjalnego).
Wyżej określone wymogi jednoznacznie wskazują, iż pojęcie adwokata kościelnego ma niewiele wspólnego z adwokatem świeckim – tym samym nie każdy adwokat reprezentujący strony przed sądami cywilnymi (nawet w procesach rozwodowych czy prowadzących do unieważnienia małżeństwa cywilnego) posiada odpowiednie kompetencje do występowania przed trybunałami kościelnymi w sprawach z zakresu stwierdzenia nieważności małżeństw sakramentalnych. Nie można zatem utożsamiać tych dwóch zawodów.
Czym zajmuje się adwokat kościelny?
Najprościej i najogólniej mówiąc, zadaniem adwokata jest reprezentowanie strony w procesie przed sądem kościelnym. W praktyce jednak kwestia szczegółowych kompetencji adwokata jest nieco bardziej skomplikowana, uzależniona jest bowiem od decyzji strony. Zdarza się bowiem tak, że osoba zainteresowana rozpoczęciem kanonicznego procesu małżeńskiego chce jedynie skonsultować się z adwokatem kościelnym przed złożeniem skargi w celu znalezienia odpowiedzi na konkretne pytania, bądź poprosić wyłącznie o sporządzenie pozwu / odpowiedzi na pozew (zależnie, czy w danym procesie kanonicznym jest stroną powodową czy pozwaną). Przepisy prawa kanonicznego nie przewidują bowiem obowiązkowego uczestnictwa adwokatów kościelnych w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństw sakramentalnych (obowiązek tego rodzaju, określony w kanonie 1481 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dotyczy innych, konkretnych kategorii spraw rozpatrywanych przez trybunały kościelne).
Jeżeli jednak strona zdecyduje się na to, by w procesie reprezentował ją adwokat kościelny, ten przejmuje na siebie cały ciężar prowadzenia sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Oznacza to, iż to w gestii adwokata kościelnego będzie pozostawało sporządzanie wszelkiego rodzaju wniosków, głosów obrończych oraz odpowiedzi na pisma sądu kościelnego; gromadzenie i przedkładanie materiałów dowodowych, stanowienie swoistego łącznika kontaktowego pomiędzy stroną i sądem kościelnym (utrzymywanie kontaktu z trybunałem kościelnym oraz informowanie strony o treści poszczególnych ustaleń sądowych, m. in. w zakresie terminu przesłuchania czy spotkań z biegłym), a także zgłaszanie środków odwoławczych od wyroków w przewidzianych we właściwych przepisach prawa terminach. W celu możliwości zrealizowania ww. zadań, adwokat kościelny uzyskuje dostęp do akt sprawy.
Strony mogą skorzystać z pomocy adwokata kościelnego na każdym etapie kanonicznego procesu małżeńskiego.
Artykuł został przygotowany przy pomocy adwokatów kościelnych z kancelarii Salomon, która świadczy swoje usługi także dla mieszkańców Wrocławia, więcej pod adresem: https://www.adwokatkoscielny.pl/kontakt/wroclaw.
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert