Biznes
Jak zmienił się rynek biurowy w Polsce w 2021 roku?
Rynek biurowy co roku podlega różnym zmianom, które wpływają m.in. na podaż i popyt przestrzeni biurowych oraz wysokość czynszu poszczególnych lokali. Jednak w 2021 roku, ze względu na pandemię, tempo zmian było szybkie. Zobaczmy, jak biurowe rynki regionalne – Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Lublin oraz Szczecin – przeobraziły się przez ostatnie 12 miesięcy. W których miastach wynajęto najwięcej biur? Kim byli ich najemcy? Ile metrów kwadratowych zostało zagospodarowanych? Czego możemy spodziewać się w kolejnym roku na rynku biurowym?
Ogólna sytuacja pandemiczna – jak wpłynęła na rynek biurowy?
Wynajem przestrzeni biurowych jest niezwykle mocno skorelowany z rynkiem pracy. W 2021 roku duża liczba firm wysłała swoich pracowników na home office lub zaleciła im pracę w systemie hybrydowym. Tendencja ta znalazła odbicie w uśrednionym okresie najmu biur, który uległ skróceniu i wynosił od 12 do 36 miesięcy. Właściciele firm zastanawiali się nad konsekwencjami kolejnych obostrzeń i nad tym, czy pracownicy będą chcieli wrócić do biura. W drugim kwartale b.r. wynajęto jednak o 70% więcej lokali niż trzy miesiące wcześniej. Mimo to deweloperzy mieli obawy w zakresie inwestowania w nowe budynki. Istniało bowiem ryzyko, że lokale będą stały puste. Pomimo trudności rynek biurowy nieustannie się rozwija – specjaliści szacują, że do końca 2023 roku przybędzie aż 760 000 m2 nowej powierzchni biurowej na ośmiu rynkach regionalnych.
Popyt na przestrzenie biurowe w 2021 roku
W pierwszym kwartale 2021 roku miasta regionalne mogły pochwalić się podpisaniem umów o wynajem 98 300 m2, czyli o 55% mniej niż w roku poprzednim. Popyt na biura do wynajęcia generowało przede wszystkim przedłużanie wynajmu (prawie 45%). Na drugim miejscu znalazło się zawieranie nowych umów (ponad 33%). Podnajem i ekspansja miały minimalny udział w popycie. Widoczny był także wzrost wskaźnika pustostanów – najwięcej niewynajętych biur miała Łódź (18,3%, czyli wzrost o 5,2 p.p.), za to najmniej było zlokalizowanych w Poznaniu (12,9%, czyli spadek o 1,6 p.p. w skali roku). Również Wrocław i Trójmiasto wyróżniły się pozytywnie pod względem spadku wskaźnika pustostanów. Warto dodać, że do końca czerwca 48% powierzchni w inwestycjach, które wybudowano przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku pozostawało niewynajętych.
Kim byli najemcy biur w 2021 roku?
Firmy z sektora IT, usługi dla biznesu, produkcja oraz finanse wraz z bankowością i ubezpieczeniami – tak, w kolejności malejącej, prezentuje się udział najemców przestrzeni biurowych w popycie. Jak więc widzimy, przedsiębiorstwa związane z technologią informacyjną wyrosły na lidera w dziedzinie najmu biur. Najwięcej, bo aż ponad 70 000 m2, wynajęto w stolicy Małopolski i Trójmieście. Tuż za wskazanymi miastami uplasował się Wrocław z wynikiem niemal 46 000 m2 przekazanych do wynajmu.
Czynsze za 2021 roku – ile kosztował najem biura?
W którym z miast na koniec drugiego kwartału 2021 roku obowiązywały najwyższe czynsze? Był to Kraków, w którym czynsze bazowe wynosiły od 14 do 15,5 € za m2 miesięcznie. Pozytywnie – pod względem niskiej ceny czynszu bazowego – zaskoczył natomiast Lublin (od 10,5 do 11,5 € za m2 miesięcznie). Z kolei czynsze efektywne na rynkach regionalnych były ok. 12% niższe od bazowych. Interesujący jest także fakt, iż w nadchodzących miesiącach czynsze bazowe prawdopodobnie nie ulegną zmianie, a w przypadku starszych budynków klasy B nawet się obniżą. Będzie to efekt dużej konkurencyjności ze strony nowych lokali. Już teraz widać, że biura w budynkach z 2021 są wynajęte w ok. 40%, a te oddane jedynie rok wcześniej – w 58%.
Najbardziej znaczące inwestycje na rynku biurowym w 2021 roku
Największą inwestycję w postaci Nowego Rynku D zlokalizowano w Poznaniu (35 800 m2). Sporymi projektami mogą pochwalić się też Wrocław – była to Krakowska 35 o powierzchni 11 800 m2 – oraz Gdańsk z Palio A (16 500 m2). Jednak niekwestionowanym zwycięzcą ze względu na liczbę i pokaźny charakter inwestycji został Kraków. Mowa tutaj o Tertium Business Park III B (13 400 m2) i Equal Business Park D (11 700 m2). Inwestorzy, oprócz Warszawy, najchętniej działali właśnie w dawnej stolicy Polski, m.in. lokując kapitał w biurowce grupy BUMA.
Szukasz idealnego biura dla swojej firmy? Chcesz uzyskać odpowiedni zwrot z wynajmowanej nieruchomości? Wejdź na https://www.bazabiur.pl/ i dowiedz się więcej!
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Najpiękniejsze centrum handlowe Wrocławia będzie dużo większe. Trwa budowa drugiej części
20173 -
Wrocław: Magnolia Park sprzedana. Kupili ją inwestorzy z Republiki Południowej Afryki
13058 -
Potężna, egzotyczna sieć handlowa wchodzi do Polski. Kiedy sklepy we Wrocławiu?
3595 -
Będą zwalniać na Dolnym Śląsku. W tych branżach najwięcej
2743
Najczęściej komentowane
-
Będą zwalniać na Dolnym Śląsku. W tych branżach najwięcej
3 -
Potężna, egzotyczna sieć handlowa wchodzi do Polski. Kiedy sklepy we Wrocławiu?
1 -
Wrocław: Magnolia Park sprzedana. Kupili ją inwestorzy z Republiki Południowej Afryki
1 -
Najpiękniejsze centrum handlowe Wrocławia będzie dużo większe. Trwa budowa drugiej części
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert