Wiadomości

Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!

2023-11-29, Autor: g

Jest zgoda! Można budować ostatni odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, który połączy al. Karkonoską z ulicą Grota-Roweckiego gdzie zaczyna się istniejący już odcinek prowadzący przez Siechnice i Łany aż do Długołęki.

Reklama

Rozpoczęcie inwestycji długo nie było możliwe, bo wciąż brakowało decyzji wojewody dolnośląskiego. Chodzi o dokument ZRID, czyli  "zezwolenie na realizację inwestycji drogowej". To kluczowy dokument, bez którego budowa drogi nie mogła się rozpocząć. Tuż przed zakończeniem swojego urzędowwania wojewoda Jarosław Obremski wreszcie dokument podpisał. W czwartek rano mają to oficjalnie ogłosić wojewoda i władze Dolnego Śląska.

Wschodnia Obwodnica Wrocławia pozwala dziś dojechać z Długołęki przez Łany i Siechnice do ul. Grota - Roweckiego we Wrocławiu. By obwodnica w pełni spełniała swoje zadania i umożliwiała kierowcom ominięcie Wrocławia, potrzebny jest jeszcze jeden odcinek - od ul. Grota - Roweckiego przez wieś Wysoka do al. Karkonoskiej. Z Karkonoską połączy się w sąsiedztwie centrum handlowego Auchan Bielany, a więc tuż obok autostrady A4.

W styczniu miną jednak cztery lata od momentu, gdy Dolnośląska Służba Dróg i Kolei podpisała umowę w sprawie opracowania dokumentacji projektowej tego odcinka. Jednym z kluczowych elementów tej dokumentacji miała być właśnie tzw. decyzja ZRID, czyli "zezwolenie na realizację inwestycji drogowej" wydana przez wojewodę. Urzędnicy planowali, że wszystkie dokumenty będą gotowe w połowie 2021.

Nie było ich jednak do dziś, a procedury przeciągały się w nieskończoność. - To bardzo skomplikowana procedura. Trwa wiele miesięcy, do tego dokumentacja wymaga ciągłej aktualizacji - tłumaczył nam jeszcz kilkanaście dni temu Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. I wyjaśniał, że nowa droga ma prowadzić przez wiele różnych działek. Wystarczy, że któraś z nich zostanie na przykład formalnie podzielona, a natychmiast trzeba  zmieniać dokumentację dotyczącą planów budowy drogi. - Takich aktualizacji mieliśmy w ostatnim czasie sporo - przyznawał Nowakowski.

Teraz wreszcie udało się zakończyć wszystkie formalności. - Dolnośląska Służba Dróg i Kolei jest gotowa od razu ogłosić przetarg na budowę tego odcinka wschodniej obwodnicy - deklaruje Michał Nowakowski. - Cała dokumentacja przetargowa jest gotowa. Czekała tylko na ostatni dokument, jakim jest właśnie ZRID - dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 285 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Bezpieczny 2023-11-15
  17:38:47

  69 31

  Obwodnica co jest drogą podporządkowaną? Obwodnica powinna mieć prędkość powyżej 70-90 km/h. Niestety ronda co kilka metrów, przejścia stwarzają zagrożenie i smog.

 • ~MarioWro 2023-11-16
  10:49:19

  172 4

  Obwodnica Wschodnia to bardzo słaby projekt Marszałka, zdaje się że głównym liderem tego projektu jest Pan Michalak. To kolejny słaby projekt tego Pana. Pamiętacie o rogatkach na Zwycięskiej?

  Była szansa aby ze strony wschodniej zamknąć ring wokół Wrocławia w postaci drogi szybkiego ruchu, co najmniej ekspresówki. Tymczasem robi się jakiś pokraczny ersatz z jedną jezdnią, ze skrzyżowaniami, z rondami. Minimalna liczba bezkolizyjnych skrzyżowań.

  Państwo Bezpartyjni rozpoczęli projektowanie drogi ekspresowej z Lubina (to ich siedziba) do Wrocławia, a naszemu miastu żałują naprawdę dobrych rozwiązań.

  Brak wielkich wizji.

 • ~Maciek_Breslau 2023-11-30
  00:13:08

  13 7

  Bezpieczny- smog to stwarza zbyt dużą ilość kilkunastoletnich gratów tdi z Niemiec, a nie ronda na drodze, choć fakt, że ta obwodnica wschodnia to nieporozumienie, same głupoty są na tej drodze: po jednym pasie, kolizyjne skrzyżowania, bezsensowny zjazd w Blizanowicach, który powinien zostać wyłączony z ruchu. Jedyne co na plus to fajna droga rowerowa, często korzystam.

 • ~Shopher 2023-11-30
  07:06:19

  4 7

  Ale dlaczego wszyscy narzekacie na tę drogę? Przecież za 10 lat, maksymalnie za 12 na auto będzie stać co 50 z tych, których stać dziś na auto za 200 tys zł i te wszystkie drogi będą świecić pustkami prócz transportu towarów. To jedno. Drugie to nikt nigdy nie powiedział, że nie ma możliwości powstania drogi szybkiego ruchu od strony wschodniej Wrocławia od Oleśnicy do np Jordanowa patrząc po pierwotnym projekcie budowy A88.

 • ~Pikuś 2023-11-30
  11:29:13

  10 7

  Normalnie rzygać się chce.
  Żeby taki wieś…Wołowiak Stawiski krytykował kogoś w kwestiach komunikacji...
  Syneczku, mieszkamy z rodziną na Wojszycach i Partynicach. Twoich szefów – Wąsatego Sołtysa, Jureczka „ wyciskam 200 kilo” Michalaka i całą bandę powinno się wywieźć na taczkach. Ile lat „Budujecie” Wschodnią Obwodnicę Wrocławia ???
  Przybylski jest Marszałkiem od 2014 roku. Pozwolenie ZRID 1 grudnia 2023???
  Skandal!!!
  Południe Wrocławia stoi w korkach. A Asiory w postaci Myrdów, Majów, Przybylskich i innych ( nie napiszę Wieśniaków, bo Lubin, Bolesławiec i Ząbkowice to miasta ) sobie trasę kolejową Świdnica- Sobótka otworzyli.
  150 tysięcy mieszkańców stoi codziennie w dodatkowych korkach, bo chłopcy z prowincji uznali, że 8 razy dziennie pociągami przejedzie 800 osób. Blokując autobusy z Partynic, Ołtaszyna, Wojszyc. Samochody, rodziców z dziećmi, karetki. Powinno się was wywieźć na taczkach!
  A taka łajza z Wołowa wyciera sobie gę… usta osobami, które ciężko pracują. Syneczku, mam już swoje lata, ale, jak cię widzę w tych lanserskich, czarnych okularkach, to, mimo podagry, nadciśnienia i rwy kulszowej, mam ochotę zapodać ci takiego kopa, żebyś do Wołowa doleciał…
  Ps. Oczywiście nie napisałem nigdzie, że Łajza z Wołowa to Pan Bohdan. Bo niby co mogę do niego mieć? Chłopczyk Niczym nigdy nie zarządzał, niczego nie osiągnął, a za 4 miesiące będzie mógł oddać się kibicowaniu wołowskiemu klubowi, do którego, mimo, pana Bohdana, czuję duży sentyment.
  Nie znam go, wiem tylko, że kilka, kilkanaście lat temu skamlał i żebrał na korytarzach... Platformy Obywatelskiej. A może nawet był jej członkiem?
  a teraz, jak redaktor Franas, struga Dziewicę...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.