Biznes
Kończy się etap inwestycyjny w Kampusie Pracze. Ma on służyć nauce i biznesowi
Jak tłumaczą przedstawiciele EIT+, po kilku latach prowadzenia procesu inwestycyjnego, a także prac naukowych w obszarze bio- i nanotechnologii, Kampus Pracze, w którym swoją siedzibę ma Wrocławskie Centrum Badań EIT+, staje się jednym z kluczowych miejsc na innowacyjnej mapie Polski.
Zobacz także
- W chwili obecnej dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności. Symboliczne dokonamy tego 14 października, podczas spotkania podsumowującego projekty realizowane do tej pory w EIT+, w tym największą inwestycję infrastrukturalną dla nauki i biznesu, zrealizowaną na terenie wrocławskiego Kampusu Pracze – przypomina prof. Jerzy Langer, Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
Prof. Langer podkreśla, że od początku Kampus miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem.
- Akademickie środowisko Wrocławia i władze Gminy Wrocław, solidarnie planując tę wielką wspólną inwestycję, chciały stworzyć unikalne miejsc, które byłoby magnesem dla najbardziej utalentowanych młodych badaczy, którzy pozbawieni nowoczesnego warsztatu pracy oraz możliwości awansu zawodowego, zbyt często opuszczali kraj. Miejscem, dopełniającym możliwości badawcze uczelni w kilku obszarach tematycznych zidentyfikowanych jako tzw. regionalne inteligentne specjalizacje. Miejscem realizacji marzeń i ambicji młodych przedsiębiorczych talentów pracujących w harmonijnej współpracy ze swoimi nauczycielami i kolegami na uczelniach, instytutach badawczych PAN oraz laboratoriach przemysłowych. To plan na wiele lat. Jego pierwszy etap właśnie dobiega pomyślnego finału - tłumaczy prof. Jerzy Langer.
We wrocławskim Kampusie Pracze w ciągu 4 lat powstało ponad 20 tys. m2 przestrzeni laboratoryjnej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i technologiczny.
To tutaj zlokalizowane są laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów.
We wrześniu tego roku Kampus powiększył się również o jeden z najnowocześniejszych w Polsce obszarów typu clean-room dedykowanych do mikro i optoelektroniki. Będą tam prowadzone badania z użyciem najnowocześniejszego klastra technologii wytwarzania nanostruktur metodami epitaksji MBE (osadzanie warstw za pomocą wiązek molekularnych), MOCVD (osadzanie związków metaloorganicznych z fazy gazowej) oraz formowania struktur funkcjonalnych przy pomocy litografii jonowej i elektronowej oraz najbardziej zaawansowanej charakteryzacji strukturalnej.
Użytkownicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenia w klasach czystości od ISO5 do ISO7 o powierzchni użytkowej blisko 400m2.
Ale Kampus Pracze to nie tylko przestrzeń integracyjna nauki i biznesu na mapie Wrocławia. To przede wszystkim Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które ten projekt zrealizowało tworząc unikalny model biznesowy zgodny z zasadami najlepszych organizacji badawczo-rozwojowych typu RTO na świecie (Research and Technology Organization).
Polega on na prowadzeniu badań naukowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle i w życiu codziennym, a dzięki temu służą dobru społeczeństwa. Aby spełnić tę rolę EIT+ łączy w sobie cechy zaawansowanego parku technologicznego, klastra tematycznego i instytutu badawczo-rozwojowego.
- Równolegle z wielkim procesem inwestycyjnym i budową od podstaw organizacji typu RTO prowadziliśmy dwa wielkie programy badawcze BIOMED i NANOMAT, ukierunkowane na innowacyjne technologie. To w ramach tych zadań badawczych udało się pokazać jak wielki potencjał innowacyjny tkwi we wrocławskim środowisku badawczym – podkreśla Katarzyna Dorywała, Wiceprezes Zarządu EIT+.
Dorywała dodaje, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu ogromnej rzeszy osób – ponad 300 pracowników firmy i blisko 1000 współpracowników – wybitnych naukowców, pracowników badawczych oraz studentów, głównie uczelni wrocławskich i instytutów PAN, w 59 zadaniach badawczych opracowano kilkadziesiąt nowych technologii. Blisko 50 z nich poddano zgłoszeniom patentowym, a 8 z nich opatentowano.
- Harmonijna kontynuacja dotychczasowej współpracy ze środowiskiem akademickim i rozwijanie nowych przedsięwzięć biznesowych, zwłaszcza z KGHM, z którym łączą nas wspólne plany badawcze oraz czempionami biznesowymi Dolnego Śląska, a także Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, z którą chcielibyśmy wspólnie stworzyć nowy rodzaj obszaru inwestycyjnego dla najnowocześniejszego biznesu, to niezbędny warunek pomyślnego rozwoju tego wielkiego przedsięwzięcia na Praczach Odrzańskich we Wrocławia. Bardzo liczymy na współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu, która wybrała WCB EIT+ na jednego z kluczowych partnerów swojej nowej strategii - puentuje Krzysztof Sachs, Wiceprezes Zarządu EIT+ odpowiedzialny za kontakty ze środowiskiem biznesowym.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert