Biznes

MPK Wrocław: sprzedaż biletów leci na łeb, na szyję. Ponad 6 mln zł strat! [DANE]

2020-04-06, Autor: Marta Gołębiowska

Z powodu epidemii koronawirusa MPK Wrocław odnotowało nagły, znaczący spadek liczby pasażerów, co sprawia, że magistrat ma dużo niższe przychody ze sprzedaży biletów. W pierwszym miesiącu kwarantanny odnotował aż 6,6 mln zł strat.

Reklama

Wartość sprzedanych biletów w marcu 2020 r. w stosunku do marca 2019 r. spadła o prawie 6,6 mln zł - ujawinia wrocławski magistrat. To pokazuje, że pandemia może odbić się także na budżecie Wrocławia. 

- Po początkowych ograniczeniach w kursowaniu komunikacji dokonaliśmy zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów, wskutek czego część z linii wróciła do kursowania jak w dni robocze z dodatkowymi wzmocnieniami. Z tego względu prawdopodobnie nie odnotujemy istotnego zmniejszenia wydatków na komunikację. Natomiast można się spodziewać dalszego spadku sprzedaży biletów - komentuje Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu Urzędu Miasta.

I dodaje, że nie wiadomo, jakie długofalowe skutki przyniesie pandemia, ani jaka część mieszkańców powróci do korzystania z komunikacji miejskiej po jej ustaniu.

- Transport publiczny jest priorytetowy dla miasta, ale nie znamy też skali i skutków obecnego kryzysu dla budżetu miasta, stad też trudno na tym etapie o czymkolwiek wyrokować. Liczymy na rozwiązania centralne, bo potencjalne trudności w tym sektorze będą miały wszystkie samorządy. Zgłaszamy swoje postulaty w tym zakresie - mówi Tyniec-Piszcz.

Pandemia: sprzedaż biletów MPK Wrocław w liczbach

Bilety imienne (7-dniowe, 30-dniowe, 60-dniowe, 90-dniowe):
w marcu 2019 sprzedaż wynosiła ok. 83,5 tysiąca, a wartość - niecałe 7,5 mln zł
w lutym 2020 - ok 84 tys. sztuk o wartości 8,2 mln zł
w marcu 2020 - niecałe 54 tys. biletów o wartości 5,1 mln zł (sprzedaż spadła o ok. 35 proc.)

Bilety semestralne:
marzec 2019 - ok. 9,8 tys. sztuk, 1,7 mln zł
luty 2020 - ok. 12,8 tys. sztuk, 2,3 mln zł
marzec 2020 - ok. 9,4 sztuk, 1,6 mln zł

Bilety na okaziciela:
marzec 2019 - ponad 60 sztuk
luty 2020 - ponad 40 sztuk
marzec 2020 - niecałe 40 sztuk (niewielki udział, spadek o 37 proc.)

Bilety jednorazowe:
marzec 2019 - ponad 765 tys, ponad 2 mln zł
luty 2020 - ponad 884 tys. sztuk, ponad 2,4 mln zł
marzeca 2020 - ponad 371 tys. sztuk, ponad 1 mln zł (spadek o ok. 50 proc.)

Bilety czasowe:
marzec 2019 - ponad 2 mln sztuk, ponad 5,2 mln zł
luty 2020 - ponad 1,8 mln zł sztuk, ponad 4,6 mln zł
marzec 2020 - ponad 853 tys. sztuk, wartość ponad 2 mln zł (spadek o ok. 60 proc.)

- Podsumowując, w marcu odnotowaliśmy ok. 45-procentowy spadek dochodu ze sprzedaży biletów, w sztukach jest to 57 proc. Obserwujemy też duży spadek sprzedaży biletów grupowych z powodu braku wycieczek, ale ich udział w całkowitej sprzedaży jest niewielki. W kwietniu przewidujemy jeszcze większe spadki - mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu Urzędu Miasta.

CZYTAJ TEŻ: ROWER MIEJSKI NIEDOSTĘPNY W POWODU EPIDEMII

Czy w czasie pandemii koronawirusa boisz się jeździć komunikacją miejską?Oddanych głosów: 5848

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~~~Zet 2020-04-06
  11:50:25

  57 12

  Prezes MPK oraz prezydent Wrocławia J. Sutryk - za nieudolne zarządzanie - do DYMISJI!

 • ~~~Zet 2020-04-06
  12:02:45

  59 10

  Jacek Sutryk – najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!
  Analityczno-hipotetyczny profil osobowy: porozumiewanie Jacka Sutryka z otoczeniem się w stylu: „Matołki”, „Mało mnie obchodzi…” czy „Trzeba być szaleńcem…”, itp. zwroty – świadczy o tym, że nie szanuje swoich rozmówców, jest zapatrzony w siebie, ma przesadne i wysoce próżne mniemanie o sobie, nieskromne poczucie wyższości (gdy ma władzę – są oni dla niego co najwyżej petentami). Nie potrafi słuchać ludzi nie mających władzy, a jest to bardzo cenna umiejętność przywódcy. Uważa, że tylko on ma rację (nosiciel tzw. syndromu „zacietrzewienia dogmatyczno-aksjologicznego”). Sprzeczności między tym, co mówi, a co robi – nie stanowią dla niego (np. etycznego) problemu. Kłamie, jest cynicznym i wyrachowanym manipulantem, lubi żyć na cudzy koszt, jak się da: w luksusie. Jego ego – w przeciwieństwie do reszty – ma kosmiczne rozmiary, lubi „puszyć się” (np. podczas imprez), ciągle być w centrum uwagi. Jego osobowość przejawia potężne deficyty jeśli chodzi o pokorę czy skromność – niektórzy nawet mówią o całkowitym jej braku. Umiarkowanie bystry. Gdy jest w dobrym nastroju – lubi obiecywać (tzw. „łaskawy pan”), jednak z dotrzymaniem zobowiązań już bywa różnie. Żądny władzy: dążąc do jej zdobycia maskuje się i jest gotowy (nawet przez długi czas) na znoszenie (pewnych) wyrzeczeń. Kadzi i schlebia silniejszym – pogardza słabszymi. Pozuje na twardego i zdecydowanego, choć w sytuacjach krytycznych prawdopodobnie bliżej mu do lękliwego histeryka. Może przejawiać skłonności sadystyczne lub psycho-sadystyczne. Dobrze maskujący się, próżny arogant i napuszony megaloman. Lubi dominować oraz być obiektem hołdów i pochlebstw – stąd kreuje sobie otoczenie z klakierów oraz hunwejbinów-pretorian. Sympatyk pozorów, bizantynizmu, blichtru, fasadowości, działań PR-owych. Jego publiczne zachowania, podejście do ubioru, itp. – wskazują na zaawansowany egotyzm oraz narcyzm; te przypadłości charakteryzują osobowości psycho- oraz socjopatyczne. Od czasu do czasu miewa wizje, choć do końca wiadomo jakie jest ich źródło (halucyny, tj. stany np. po używkach, chorobowe, np. białą gorączka, tzw. przypadłość prezydencka, czyli pomroczność jasna, itd.). Dlatego prawdopodobnie – po analizie czynności, które wykonał z sukcesem – nadaje się on tylko do prostych działań: wydawania posiłków w garkuchni, dostarczania/wręczania pism, a nadto do czyszczenia szyb z napisów oraz kurzu. A i to – pod kontrolą.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:51:45

  49 10

  – Jesteśmy tuż po głosowaniu, podczas którego Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało wprowadzić do porządku obrad zmian w kodeksie wyborczym umożliwiających 100% głosowanie korespondencyjne. Paradoksalnie stało się to w wyniku wirtualnych obrad Sejmu i głosowań internetowych – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie w poniedziałek (6.04.2020). Podkreślił, że jest to kolejna odsłona chaosu w obozie rządzącym po tym, jak wicepremier Jarosław Gowin złożył dymisję.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:52:18

  47 9

  Poseł K. Bosak wskazał, że zamiast zajmować się ratowaniem polskiej gospodarki rządzący zajmują się przepychankami politycznymi we własnym obozie, co już doprowadziło do dymisji Gowina. Podkreślił, że Konfederacja jest przeciwna przeprowadzeniu wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej i do tego w szczycie epidemii koronawirusa. Przypomniał, że taka forma głosowania nie była jeszcze w Polsce testowana, a Poczta Polska nie jest do tego przygotowana, o czym świadczy odwołanie dotychczasowego prezesa tej instytucji i zastąpienie go dotychczasowym wiceministrem obrony narodowej.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:52:51

  47 10

  – Wybory prezydenckie, wybory głowy państwa, bez względu na to, kto to będzie, muszą być przeprowadzone w atmosferze dobrej organizacji, minimalnego konsensusu co do procedury wyborczej, przejrzystości, powagi i troski o bezpieczeństwo obywateli, a nie troski o wynik jednego kandydata – powiedział poseł K. Bosak i podkreślił, że Konfederacja oczekuje przesunięcia terminu wyborów w oparciu o obowiązujące przepisy konstytucyjne.
  – Zmierzamy w stronę katastrofy gospodarczej, jeśli obecne rygory miałyby eskalować lub zostać utrzymane w obecnym kształcie – stwierdził poseł Grzegorz Braun. Wskazał też na postępujący stan dezorganizacji prac Sejmu. – To jest autokompromitacja władz Rzeczypospolitej. Lękamy się eskalacji tych praktyk – powiedział.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:54:30

  48 10

  Poseł Grzegorz Braun, który w ostrych słowach skomentował działania rządu Prawa i Sprawiedliwości.
  – Zamykać kościoły? Zamykać lasy? Co wy tam knujecie w tych lasach – pytał polityk. – Jaką agendę wy tutaj realizujecie? Każdy dzień, każdy tydzień ujawnia ten rozdźwięk między celami deklarowanymi, a celami, które realnie osiągacie. Będziecie teraz zwalczać bohatersko skutki katastrofy, psychozy, którą sami nakręcacie. I nie rezygnujecie z tego, nie odpuszczacie. Za parawanem, za zasłoną dymną, pod pretekstem walki z wirusem budujecie tutaj już nie zręby, tylko wyższe piętra systemu totalnej inwigilacji i to tak kuchennymi drzwiami – nie przez ministerstwo bezpieki, nie przez ministerstwo obrony, tylko ministerstwo cyfryzacji proponuje wszystkim Polakom taką aplikację – ściągnij sobie Polaku, rodaku, obywatelu na własnego smartfona, takiego elektronicznego pastucha dla grzecznych obywateli. Co wy tu robicie, czy wy sami wiecie co to jest za agenda? –mówił Grzegorz Braun.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:55:27

  46 11

  Poseł G. Braun komentując kadry PiS-u powiedział: – Sięgnijcie do tych waszych kadr partyjnych i znajdźcie kogoś kto nie cieszył się zaufaniem ani Bronisława Geremka, ani Adama Michnika, ani też zaufaniem rządu Republiki Federalnej Niemiec. Żeby to nie był ktoś kto winnych aspektach będzie wyczerpywał znamiona realności konstrukcji ustrojowej, którą przed laty określiłem jako kondominium rosyjsko-niemieckie, pod żydowskim zarządem powierniczym, co rzecz jasna w tej kadencji trzeba rozszerzyć i należy powiedzieć: żydowsko-amerykańskim.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:57:04

  47 10

  W poniedziałek (6.04.2020) wicepremier Jarosław Gowin podał się do dymisji w związku z forsowaniem przez PiS terminu wyborów prezydenckich 10 maja. Jednocześnie zaproponował, żeby tekę wicepremiera objęła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i zapewnił, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji Zjednoczonej Prawicy.
  – Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest potrzebna, ponieważ prawdopodobnie przez dwa kolejne lata nie będzie możliwe przeprowadzenie innych wyborów. Ale uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę. Dlatego złożyliśmy propozycję do projektu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, dotyczącą trzymiesięcznego vacatio legis, a więc rozstrzygającego o przełożeniu wyborów. Ponieważ nie przekonałem koalicjantów do przyjęcia tej propozycji, podaję się do dymisji – oświadczył Gowin.
  Poinformował, że według niego najlepszym rozwiązaniem jest zmiana konstytucji. Projekt w formie zaproponowanej przez Porozumienie został zaakceptowany wyłącznie przez Prawo i Sprawiedliwość.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:58:16

  47 9

  – Dzisiaj wraz z klubem parlamentarnym PiS będziemy rekomendowali zmianę regulaminu Sejmu, tak, aby między pierwszym, a drugim czytaniem projektu zmiany konstytucji nie było przerwy dwutygodniowej. Dzięki temu cały kalendarz się spina. Zmiana konstytucji może być przyjęta przez Sejm 6 maja, przez Senat 7 maja, podpisana przez prezydenta 8 maja i w ten sposób przed wyborami 10 maja, możemy przesunąć je o dwa lata – oświadczył wicepremier Jarosław Gowin i zapowiedział, że chociaż on sam nie poprze ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w kształcie przygotowanym przez PiS, to większość posłów Porozumienia będzie głosować za jej przyjęciem, aby „dać jej szansę”.
  Gowin powiedział też, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest niemożliwe, ponieważ „wiąże się z koniecznością ogromnych odszkodowań dla zagranicznych koncernów”. – Być może polskie społeczeństwo stać byłoby na ponoszenie kosztów stanu klęski żywiołowej przez miesiąc, może dwa. Gdyby trwał on dłużej stalibyśmy się bankrutami – powiedział. Wskazał też, że przeprowadzenie wyborów jesienią byłoby „nieodpowiedzialne” ze względu na prognozy epidemiologiczne.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  19:59:12

  47 8

  W poniedziałek (6.04.2020) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację rządu na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Premier zapowiedział, że szczyt epidemii przypadnie w maju i czerwcu oraz zaapelował o działanie „z żelazną dyscypliną”. – Na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być poddani ogromnej dyscyplinie, rygorom i obostrzeniom. Musimy przestrzegać wielu zasad – stwierdził.
  Morawiecki powiedział, że obecnie przeprowadza się dziennie ok. 6-7 tysięcy na obecność koronawirusa, a już niedługo będzie to 8-9 tys. każdego dnia. – Mamy zakontraktowane 800 tys. testów. 150 tys. jest już dostępnych, 150 tys. jest w drodze, w ciągu najbliższych paru dni będą w Polsce. Robimy taką liczbę testów, która pozwala wykrywać więcej niż w krajach, które były na tym etapie rozwoju pandemii– poinformował premier.

 • ~~~Zet 2020-04-06
  20:00:57

  47 8

  Podczas poniedziałkowego (6.04.2020) posiedzenia Sejmu Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie w sprawie wniesienia pod obrady projektu ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców. Sejm odrzucił wniosek o rozpatrywanie tej ustawy.
  „Za” głosowało 228 posłów z klubu PiS. Również 228 było „przeciw” – posłowie partii opozycyjnych i 3 posłów z klubu PiS: Wojciech Maksymowicz, Grzegorz Puda i Michał Wypij. Od głosu wstrzymało się trzech posłów z klubu PiS: Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka. Poseł Andrzej Kryj (PiS) nie głosował. Marszałek Witek odroczyła posiedzenie do 15.00, a następnie 18.30.
  – Co za paradoks! Wygląda na to że właśnie dzięki głosowaniu internetowemu była 100% frekwencja w opozycji i chaos w obozie rządzącym, co przyniosło przegraną PiS ws. wprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Zapowiadana Tarcza 2.0 nie weszła. Ratowanie gospodarki musi czekać bo obóz rządzący majstruje przy kodeksach wyborczych i drugi tydzień prowadzi pertraktacje wewnętrzne – komentuje poseł Krzysztof Bosak.

 • ~~~Zet 2020-04-19
  16:36:13

  43 0

  Jacek Sutryk – najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!!! Tysiące małych firm funkcjonujących na terenie aglomeracji pada, dziesiątki tys. ludzi zostało bezrobotnymi! Mało tego: samemu Wrocławiowi grozi bankructwo! Obecnie jest najbardziej zadłużoną aglomeracją na terenie Polski, a liczne wrocławskie spółki komunalne zmagają się z ogromnym zadłużeniem. Zobowiązania 16 z nich – wynoszą obecnie około 1,6 miliarda złotych. Największe długi mają: Miejski Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Stadion Wrocław, TBS Wrocław oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W 2019 zyski wykazała zaledwie jedna trzecia spółek komunalnych. Straty pozostałych są gigantyczne. Z największymi zadłużeniami zmagają się:
  • Stadion Wrocław Sp. z o.o.: w 2019 straty osiągnęły 36 mln 844 tys. zł (w sumie zadłużenie przekracza 239 mln 712 tys. zł);
  • WP Hala Ludowa Sp. z o.o.: w 2019 straty osiągnęły 10 mln 159 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 18 mln 680 tys. zł);
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.: w 2019 straty osiągnęły 8 mln 943 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 260 mln 865 tys. zł);
  • WKS Śląsk S.A.: w 2019 straty osiągnęły 3 mln 228 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 1 mln 848 tys. zł);
  • Wrocławski Park Technologiczny S.A.: w 2019 straty osiągnęły 1 mln 624 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 45 mln 73 tys. zł);
  • TBS Wrocław Sp. z o.o.: w 2019 zyski osiągnęły 6 mln 238 tys. zł (inwestycje sprzed lat obciążają budżet na niemal 290 mln zł);
  • MPWiK S.A.: ta spółka komunalna wykazała w 2019 zysk: 37 mln 444 tys. zł (ma ona jednak największe zadłużenie: w sumie 394 mln 605 tys. zł).

 • ~Andrzej Chmielewski 2020-07-25
  20:47:02

  0 0

  Pitolenie o Szopenie..a gdzie kontrole? Uświadczyć kontrolera to jak trfić dziewicę na molo w Sopocie podczas wakcaji...moze od tego trzeba zaczac..ale pewnie sie nie oplaca...dzis modene i w dobrym tonie jest NIE placenie za przejazdy..placa tylko frajerzy...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.