Biznes
Przeciekający prysznic - co zrobić?
Bez wątpienia można stwierdzić, że prysznic jest jednym z najbardziej użytecznych wynalazków w historii. Nie tylko ułatwia on dbanie o higienę i skraca czas potrzebny na wykonanie pełnej kąpieli, ale także jest przy tym bardzo oszczędny dzięki znacznie mniejszym zużyciu wody niż np. w przypadku korzystania z napełnionej nią wanny. Dziś kabiny prysznicowe są powszechnie montowane w domach, obiektach sportowych, szpitalach, a nawet w miejscach pracy.
Odpowiednio zaprojektowany i zainstalowany prysznic posłuży nam przez wiele lat, jednak zdarzają się przypadki, w których woda z kabiny w jakiś sposób przedostaje się na zewnątrz. Co robić, kiedy kabina prysznicowa przecieka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.
Zobacz także
Jak uszczelnić przeciekający prysznic?
Poprawny montaż całej kabiny prysznicowej nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy, musimy zadbać o odpowiednią dla niej przestrzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kabin: kwadratowe, zaokrąglone, z brodzikiem o różnych wysokościach lub całkowicie go pozbawione, z drzwiami na zawiasach lub przesuwnymi itd. Każda z nich ma inne cechy i możliwości, różnią się także sposobami instalacji.
Może się zdarzyć, że po skończonym prysznicu zauważymy plamy wody na podłodze lub ścianach. Jeżeli mamy pewność, że podczas kąpieli drzwi kabiny były poprawnie zamknięte, może to oznaczać, że mamy do czynienia z nieszczelnością. W zależności od tego, gdzie zauważymy przeciek, scenariusze mogą być różne, ale każdy z nich wymaga naszej interwencji.
Najczęstsze miejsca przecieków
Często spotykanym objawem nieszczelności jest woda w okolicach krawędzi brodzika, a jej największą ilość można zauważyć w okolicach miejsca, gdzie znajduje się odpływ. W takiej sytuacji najprawdopodobniej wina leży po stronie elementów instalacji kanalizacyjnej. Zazwyczaj ma ona charakterystyczne punkty newralgiczne, którym trzeba poświęcić szczególną uwagę. Takim miejscem może być np. połączenie syfonu z odpływem lub rura odpowiedzialną za odprowadzanie wody. Jeśli wykryjemy, że pojawiły się tam jakiekolwiek luzy, to należy je wyeliminować poprzez dokręcenie odpowiednich elementów. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie uszczelek znajdujących się na łączeniach, ponieważ ich kiepski stan także może stanowić przyczynę przecieków.
W ten sam sposób, jak ten opisany powyżej, może objawiać się inny problem, który wbrew pozorom występuje zdecydowanie częściej. Przecieki wokół brodzika mogą być spowodowane nieszczelnością połączenia brodzika i ścian lub drzwi kabiny. Ten pierwszy przypadek jest znacznie poważniejszy. Często nie jest on widoczny gołym okiem, co jeszcze bardziej utrudnia zlokalizowanie go i neutralizację.
Przeciek w takich połączeniach najczęściej wynikają z nieprawidłowego wykonania fugi lub zastosowania niewłaściwego preparatu do łączenia brodzika ze ścianami, który po czasie uległ wypłukaniu, w wyniku czego powstały nieszczelności, przez które przelatuje woda. Aby skutecznie pozbyć się tego problemu, należy wykonać kilka kroków. Po pierwsze musimy usunąć istniejącą już fugę za pomocą specjalnego nożyka, a jej ewentualne resztki doczyścić za pomocą rozpuszczalnika. Po drugie - zabezpieczamy krawędzie powstałej szczeliny taśmą malarską, po czym wypełniamy ją, wykorzystując do tego wysokiej jakości silikon sanitarny. Musi być on przeznaczony do gładkich powierzchni, takich jak szkło, ceramika czy porcelana. To jedna z najskuteczniejszych metod uszczelniania brodzika.
Jeszcze jednym newralgicznym punktem w kabinie prysznicowej, który może doprowadzić do przecieków, są uszczelki znajdujące się na drzwiach. Ciągłe zamykanie i otwieranie, a także poddawanie zmianom temperatury i działaniu wody powoduje, że mogą one z czasem tracić swoje właściwości i przepuszczać wodę na zewnątrz. Z tego powodu zaleca się ich regularną wymianę. Dobrej jakości uszczelki do kabin prysznicowych można znaleźć m.in. w sklepie gryc24.pl.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
6432 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
3784 -
Benzyna we Wrocławiu już za mniej niż 6 złotych
2422 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
934
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
2 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
0 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
0 -
Benzyna we Wrocławiu już za mniej niż 6 złotych
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert