Biznes
Soczewki kontaktowe - najlepsza alternatywa dla okularów
Soczewki kontaktowe popularnie zwane kontaktami, od czego zacząć? Są trzy możliwe ścieżki dla wyboru:najpopularniejsze to korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne. Ich uniwersalność pozwala na rozwój aktywności fizycznej bez ograniczenia pola widzenia, parowania przy zmianie temperatury, nie odbijają światła i w zasadzie, co najważniejsze dla osób, które źle się czują w okularach, są niewidoczne. Ich koszt jest stosunkowo niewielki i nawet dziecko poradzi sobie z właściwą higieną. Aczkolwiek pierwsze zetknięcie z nimi nie musi należeć do najprzyjemniejszych.
Czym są soczewki?
Pierwsze soczewki były szklane (twarde), jednak ich era przeminęła i nastąpiła era soczewek hydrożelowych (miękkie). Jednak ich czas również przemija, nastał czas soczewek silikonowo- hydrożelowych (miękkie). Soczewka swym zaokrąglonym kształtem przypomina przeźroczystą (z wyłączeniem soczewek kosmetycznych, te mogą być zabarwione) folię odlaną na kształt oka. Umieszcza się je bezpośrednio na rogówce oka.
Czym różnią wszystkie 3 typy między sobą?
Zobacz także
Soczewki twarde są wyprodukowane z polimetakrylanu metylu, czyli szkła organicznego, komfort ich noszenia jest niski i zdecydowanie odchodzi się od ich stosowania, zastępując je soczewkami miękkimi, które niosą ze sobą dużo więcej możliwości.
Soczewki miękkie, hydrożelowe i silikonowo- hydrożelowe, są najczęściej stosowanymi w czasach obecnych. Zapewniają bardzo dobry przepływ tlenu, nie działają aż tak drażniąco, ich założenie jest stosunkowo łatwe. Do ich przechowywania konieczny jest specjalny pojemnik dwukomorowy (komora L i P, ewentualnie L i R, odpowiednio oko lewe i prawe) wypełniony specjalistycznym płynem, wymienianym po każdym użyciu. Co jest ważne, zalecane jest stosowanie cały czas tego samego płynu (istotne w szczególności dla soczewek wielorazowych) i kwestia kolejności zakładania oraz zdejmowania soczewek (stąd oznaczenie na pudełeczku).
Rodzaje soczewek
Wyróżniamy:
- soczewki jednodniowe - bez konieczności szczególnej higieny, ich atutem jest jednorazowość , są najuniwersalniejsze dla osób z wrażliwością oczu czy alergią
- soczewki wielokrotnego użytku- tu można podzielić je na: dwutygodniowe, miesięczne oraz trzymiesięczne, półroczne; istotna kwestią jest higiena, dezynfekcja i czyszczenie, niewłaściwe obchodzenie się z nimi może być katastrofalne w skutkach, począwszy os zwykłego zapalenia, po przypadki, o których głośno było w sieci z wyhodowanymi amebami bądź innymi pierwotniakami
- soczewki roczne- zwykle hydrożelowe, coraz rzadziej stosowane, zalecane użytkowanie w trybie dziennym, obowiązki związane z ich noszeniem takie same jak w przypadku tych wielokrotnego użytku.
Tryb noszenia
Kolejny podział uwzględnia czas jaki nosimy dany rodzaj soczewek.
- soczewki dzienne - noszone nie dłużej niż 6-14 godzin
- soczewki ciągłe - noszone w ciągu dnia, jak i nocy, możliwe używanie bez ściągania, maksymalnie do 30 dni, ze względu na sposób noszenia (bez przerwy), nie wymagana jest ich zbytnia higiena
- soczewki elastyczne - noszone w trybie ciągłym, nie przekraczającym tygodnia.
Zastosowanie
Tak jak już było wspomniane na początku, istnieją trzy możliwe zastosowania soczewek:
- soczewki korekcyjne
- soczewki lecznicze
- soczewki kosmetyczne.
Korekcyjne używanie soczewek kontaktowych również można podzielić, wyróżniamy korekcję dalekowzroczności oraz krótkowzroczności (sferyczne), astygmatyzmu (toryczne) i starczowzroczności (progresywne). Te ostatnie najczęściej stosowane u osób po czterdziestym roku życia, do dali i bliży.
Lecznicze są używane jako opatrunek po zabiegu okulistycznym, niwelują powstały po nim ból, jako nośnik leków, również podczas uszkodzenia czy schorzenia rogówki.
Kosmetyczne zwykle są to tak zwane "zerówki" używane przez osoby bez wady wzroku, ich zadanie to zmiana koloru oczu, bądź ukrycie drobnej wady. Stosowanie tego typu soczewek stanowi element mody bądź przebrania.
Koszt alternatywnych okularów
Mimo ogólnej powszechności szkieł kontaktowych ludzie wciąż obawiają się ich stosowania ze względu na koszty, istnieje ogólne przekonanie, że taniej wyjdzie kupno okularów. Standardowe badanie, diagnoza oraz dobór soczewek waha się między 100 a 150 złoty. Następny wybór tyczy się typu soczewek oraz trybu ich noszenia. Soczewki jednodniowe wypadają najdrożej, koszt to około 4 złotych. Natomiast kupno soczewek wielorazowych, których koszt to około 1 złoty, pozwala na oszczędność, nawet jeśli doliczymy koszt płynu do soczewek (koszt między 20 a 30 złoty/ 3 miesiące). Pojemnik należy płukać po każdym wyjęciu soczewek tym samym płynem do pielęgnacji, co kontakty. Wskazana wymiana pojemnika co miesiąc. Zabrania się używania zwykłej wody.
Skupiając się na wydatkach korekcyjnych, najtańsze są soczewki sferyczne, droższe są szkła toryczne, gdyż w przypadku astygmatyzmu soczewki muszą być wykonane na zamówienie, najdroższe są te progresywne.
Zakładanie i zdejmowanie soczewek
Pomijając pierwsze kilka razów obie czynności nie należą do trudnych. Jak większość codziennych zabiegów wymaga pewnej wprawy, ewentualnie sposobu na założenie czy zdjęcie szkieł. W przypadku osób stosujących makijaż, soczewki zakładamy przed wykonaniem makijażu!
Najpierw trzeba zadbać o odpowiednią higienę, należy umyć ręce, najlepiej stosując mydło antybakteryjne i wytrzeć dłonie do sucha, wskazany ręcznik nie zostawiający kłaczków (mogą dostać się pod soczewkę i drażnić oko).
Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie soczewki z pudełeczka, umieszczenie jej na palcu wskazującym. Konieczne jest sprawdzenie czy soczewka jest na właściwej stronie (czy się nie wywija, czy nie jest uszkodzona). Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania środkowym palcem ręki z soczewką odginamy dolną powiekę, drugą ręką górną. Umieszczamy soczewkę na środku oka i mrugamy kilka razy.
Samo ściąganie soczewek podobnież jest dużo prostsze.
Napełniamy pojemniczek świeżym płynem (pamiętając o tym, która soczewka jest z którego oka), w przypadku soczewek jednodniowych nie używamy płynu, wyrzucamy je do kosza. Szkła zdejmujemy przed demakijażem.
Myjemy ręce, wycieramy do sucha.
Mrugamy kilkukrotnie, podnosimy wzrok ku górze, następnie przesuwamy soczewkę w dół oka (niektórzy do kącika), palcem wskazującym i kciukiem łapiemy za soczewkę, a w następnej kolejności umieszczamy ją w pojemniczku.
Z czasem nabierzemy wprawy i automatyczności, co przy poprawie jakości życia, zniweluje początkową frustrację przy nauce zakładania i zdejmowania kontaktów.
Warto również rozważyć używanie soczewek podczas sportów wodnych, ze względu na dużą kumulację bakterii i wirusów, niewskazane jest używanie soczewek podczas kąpieli w jeziorze, morzu, basenie, jacuzzi, jak i również pod prysznicem. Podzielone są również głosy odnośnie stosowania soczewek podczas pobytu w saunie, możliwe uszkodzenie materiału (wysoka temperatura), jak i zassanie się soczewki, co utrudni jej ściągnięcie.
PAMIĘTAJ! Aby nie uszkodzić sobie wzroku przestrzegaj podstawowych zasad higieny, a swoje soczewki kupuj od sprawdzonych sprzedawców: salony optyczne, apteki oraz zaufane strony internetowe, np. https://www.soczewki365.pl/.
SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.
Polna 12
55-114 Strzeszów
NIP: 9151805232
Telefon: 790 632 653
Infolinia: 71 734 53 32
(pon.-pt.: 7:00 - 18:00)
E-mail: [email protected]
https://www.soczewki365.pl
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
12581 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
6760 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
3128 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
223
Najczęściej komentowane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
1 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
1 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
0 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert