Biznes
We Wrocławiu powstanie "współczesny miejski pałac" [WIZUALIZACJE]
Jest pozwolenie na budowę Muzeum Książąt Lubomirskich przy ul. Szewskiej, obok gmachu Ossolineum. Budynek ma być gotowy w 2025 roku. Wiadomo już, jak będzie wyglądał.
Nowe wrocławskie muzeum zbuduje między placem Uniwersyteckim oraz ulicami Fredry i Szewską Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Koszt inwestycji szacowany jest na około 95 mln zł, ale wkrótce analiza kosztów zostanie powtórzona, czego skutkiem będzie najprawdopodobniej jeszcze wyższa suma (pierwotnie budowę wyceniono na 70 mln zł). Ossolineum otrzymało już 95 mln zł dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz także
Jedno piętro na wystawy
Na początku 2022 r. Ossolineum chce znaleźć inwestora zastępczego, który pomoże mu przeprowadzić przetarg na wykonawcę muzeum. - Rozpoczęcie budowy planowane jest obecnie na czerwiec przyszłego roku, a pierwsze 2-3 miesiące przeznaczone zostaną na wykopaliska archeologiczne. Oddanie inwestycji do użytku ma nastąpić w drugim kwartale 2025 roku - zapowiada Joanna Błoch, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.
Budynek nowego muzeum będzie miał cztery piętra naziemne i dwa podziemne (przeznaczone na parking). Na parterze powstanie reprezentacyjny hol z kawiarnią, punktem informacyjnym, księgarnią, sklepikiem, czytelnią, biblioteką i szatnią. Pierwsze piętro przeznaczone zostanie na ekspozycje, natomiast trzecia i czwarta kondygnacja stanowić będą powierzchnie magazynowe i biurowe.
Projekt architektoniczny jest już gotowy. W maju 2018 r. Sąd Konkursowy wybrał propozycję warszawskiej pracowni WXCA. Natomiast w lipcu 2020 rozstrzygnięto konkurs na projekt wystawy stałej Muzeum Książąt Lubomirskich. Wygrali go Beata Szymańska i Jarosław Szymański ze Studia 1:1.
"Majestatyczny gmach"
Pracownia WXCA zaprojektowała Muzeum Książąt Lubomirskich jako współczesny miejski pałac, "majestatyczny gmach z licznymi otwarciami, tworzący wielokierunkowe powiązania z otaczającą przestrzenią. Rytmiczne podziały, silnie zarysowane porządki, wyważone proporcje są współczesnym wyobrażeniem klasycznej miejskiej rezydencji – Pałacu Kolekcji Lubomirskich, w którym miejsce dziedzińca zajęły przestrzenie magazynowania zbiorów – serce zgromadzonej kolekcji. Struktura muzeum odwołuje się do rytmów otaczających go historycznych budynków, charakteryzuje się jednak otwartością, wyważonymi proporcjami przeszkleń, swobodną kompozycją".
- Budynek realizuje wizję nowej typologii muzeum - Muzeum Książąt Lubomirskich to nie tylko przestrzenie ekspozycyjne, ale również, a być może nawet przede wszystkim obszerna, cenna, wymagająca specjalistycznej opieki kolekcja przechowywana w magazynach, usytuowanych w sercu budynku - mówi Anna Majewska-Karolak z WXCA, współautorka projektu.
Sentyment do Lwowa
Muzeum Lubomirskich zostało powołane w 1823 r. w strukturach Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Książę Henryk Lubomirski zobowiązał się wówczas do połączenia swojej kolekcji dzieł sztuki i pamiątek historycznych z Zakładem. Do Muzeum trafiły m.in. obrazy, rysunki dawnych mistrzów takich jak Dürera i Rembrandta, grafika, numizmaty i militaria.
Do wybuchu II wojny światowej Muzeum Lubomirskich funkcjonowało w Zakładzie Ossolińskich we Lwowie. Po wojnie, gdy Ossolineum z częścią zbiorów zostało przeniesione do Wrocławia, zmianie uległa jego struktura organizacyjna. Wydawnictwo i Biblioteka zaczęły funkcjonować oddzielnie jako jednostki podlegające Polskiej Akademii Nauk, a Muzeum Książąt Lubomirskich nie odtworzono.
W 1995 r. Sejm RP przyjął Ustawę o Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, na mocy której Zakład Narodowy otrzymał status fundacji prawa publicznego. W 2007 r. Ustawa została znowelizowana, zobowiązując Ossolineum do „utrzymywania Muzeum Książąt Lubomirskich i pomnażania jego zbiorów”.
Czy podoba Ci się projekt Muzeum Książąt Lubomirskich?
Oddanych głosów: 558
Tagi: Muzeum Książąt Lubomirskich, wxca, Ossolineum, muzeum, pałac, inwestycja, budowa, projekt, wizualizacje
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~mdj11 2021-12-06
19:45:18
Witam. Jest takie powiedzenie, że o gustach się dyskutuje, komentuje, ocenia. Ale...
Ludzie!!! "Weźcie się puknijcie w łepetynę"!!! I "Coś" takiego chcecie postawić za 100 milionów?!? Popatrzcie na około. Co widać? Czy najbliższe otoczenie architektoniczne nic nie sugeruje? A gdzie kolumny, pilastry, wykusze, wnęki, balkony i typ podobne detale. Przecież można tworzyć nowocześnie z oddaniem minionych epok. To jest po prostu betonowa chałupa z oknami i to bez wyrazu. I coś takiego ma kosztować "mnie podatnika" 100 baniek ?!?
~keiler 2021-12-07
08:18:20
Elewacja, jak w czynszówkach. Kompletnie nie przystająca do tego co w około.
Raziło oczy będzie bardziej niż solpol ;-)