zamknij

Wrocław sprzed lat

Wrocław: Tak wyglądało lotnisko na Gądowie

2021-12-11, Autor: m

Jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku między obecną ulicą Lotniczą i Szybowcową istniało lotnisko. Zobaczcie unikatowe zdjęcia tego miejsca - niektóre fotografie mają już ponad sto lat.

Reklama

Lotnisko na Gądowie wybudowali Niemcy. Powstało w 1910 roku jako lotnisko wojskowe i było jednym z pierwszych lotnisk w Niemczech. Przez kilkanaście lat - do czasu budowy lotniska na Strachowicach - lotnisko na Gądowie było też cywilnym portem lotniczym ówczesnego Breslau. Dwa lata przed wojną powstał tutaj terminal z wieżą kontroli lotów, elegancką halą przylotów i tarasem widokowym z restauracją. Budynek ten istnieje do dziś. Po wojnie było to już tylko lotnisko sportowe - korzystali z niego m.in. piloci szybowców oraz spadochroniarze.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Buckfast 2022-01-06
    12:47:57

    1 0

    Tak się składa, że na tym lotnisku się urodziłem i wychowałem, przez kilkadziesiąt lat mieszkałem i dlatego mogę z czystym sumieniem napisać, że autor/autorka podaje niepełne informacje. Owszem - po wojnie administratorem i zarządcą lotniska był Aeroklub, a to (jak autor napisał) wiąże się ze szkoleniem pilotów, mechaników i spadochroniarzy. Jednak na tym lotnisku swoją siedzibę miały także inne instytucje lotnicze. Najważniejszą z nich było Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, w którym mój ojciec miał zaszczyt pracować. LPR w samym centrum miasta - to bardzo krótki czaas dowozu i odwozu pacjentów, a jeszcze wtedy szpitale nie miały lądowisk dla śmigłowców i właśnie dlatego lotnisko w tym miejscu było tak bardzo ważne. Inną istytucją, która tam rezydowała był Zakład Usług Agrolotniczych. Były też Zakłady Szybowcowe, do których swoje szybowce na różne przeglądy i remonty przywozili szybownicy z Austrii i Niemiec. Dzisiaj w miejscu tych zakładów stoi Biedronka. Jeśli jakiś dziennikarz chciałby napisać rzetelny artykół na temat tego miejsca - służe pomocą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto byłby lepszym prezydentem Wrocławia?Oddanych głosów: 1398