Edukacja i nauka
Wrocławscy naukowcy skonstruowali śluzę do izolacji osób zarażonych koronawirusem
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej zamontowane zostały cztery śluzy do izolacji osób zarażonych koronawirusem. Skonstruowali je naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
Prototyp śluzy powstał w czerwcu 2020 roku. Pomysł na jej zbudowanie narodził się po rozmowie z płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim, anestezjologiem i zastępcą ds. lecznictwa Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Zwrócił on uwagę na problem skutecznej izolacji pacjentów z COVID-19, zwłaszcza w placówkach i na oddziałach do tego nie przystosowanych.
Naukowcy z PWr stanęli przed wyzwaniem zbudowania śluzy do szybkiego montażu, która zapewniłaby personelowi medycznemu lepszą ochronę niż np. alternatywnie stosowane kurtyny paskowe, była przy tym tania (do ok. 3 tys. zł) i łatwa w dezynfekcji. – Zdecydowaliśmy się na konstrukcję z popularnych w przemyśle aluminiowych profili rowkowych zabudowaną ścianami z poliwęglanu komorowego przy użyciu taśmy dwustronnej - dedykowanej do łączenia tego typu materiałów – tłumaczy dr inż. Gustaw Sierzputowski z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr. – Wszystkie te elementy są bardzo łatwo i szybko dostępne, a sposób ich łączenia umożliwia dopasowanie do nierównych ścian i podłogi – dodaje.
Do montażu wystarczają najprostsze narzędzia– dwa klucze imbusowe i nożyk do tapet. Pierwszy wariant śluzy był kabiną przymocowaną do ościeżnicy drzwi do sali chorych. – Okazało się jednak, że wiele szpitali potrzebuje oddzielenia całego korytarza lub modułu na swoich oddziałach. Stworzyliśmy więc kolejne warianty śluz. Ich złożenie zajmuje jedynie kilka godzin i o to nam też chodziło przy projektowaniu – wyjaśnia dr inż. Gustaw Sierzputowski.
Pierwsza śluza stanęła w szpitalu w Legnicy i konieczne okazało się wprowadzenie kilku poprawek. Powiększono drzwi, żeby umożliwić transport łóżek szpitalnych oraz usunięto wszystkie poprzeczki w podłodze. Analizę skuteczności konstrukcji wykonywała mgr Justyna Molska z Katedry Inżynierii Pojazdów, która rozpylała bioaerozol testowy po jednej stronie śluzy sprawdzając redukcję liczby bakterii testowych na poszczególnych etapach przechodzenia przez śluzę oraz poza pomieszczeniem. – Rozwiązanie w Legnicy wykazało redukcję bioaerozolu testowego o ponad 87%, a przy braku śluzy, redukcja ta wynosiła zaledwie niecałe 12% – zaznacza naukowiec.
Dzięki współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, kolejne cztery śluzy zamontowano już także w placówce przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. W tym wypadku ich wymiary również zostały dostosowane do potrzeb placówki, a śluza ma tam formę jednokomorową.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
W trosce o „higienę cyfrową”. Nowy upominek w pakiecie Wyprawki Wrocławskiej
2745 -
Marketing postpandemii. Nowy kierunek studiów we Wrocławiu
2587 -
Wrocławscy naukowcy skonstruowali śluzę do izolacji osób zarażonych koronawirusem
2244 -
Human in Space. Naukowcy z Polski i zza granicy odsłonią tajemnice kosmosu
2094 -
Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę z Lądkiem-Zdrojem
1704
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Biolodzy z UWr przygotują projekt zielonych przystanków MPK
1 -
Marketing postpandemii. Nowy kierunek studiów we Wrocławiu
0 -
Wrocławscy naukowcy dostali 15 mln zł na innowacyjną terapię onkologiczną
0 -
Politechnika otwiera elitarną akademię dla młodych naukowców
0 -
Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę z Lądkiem-Zdrojem
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Jaką nazwę powinien nosić skwer przy Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej?
Oddanych głosów: 883