Na sygnale
Wrocławscy policjanci uczyli się reanimować psy. Czworonożni partnerzy mogą liczyć na swoich przewodników [ZDJĘCIA]
Wrocławscy policjanci przeszli wyjątkowy kurs pierwszej pomocy. Mundurowi uczyli się resuscytować, a także bandażować i rozpoznawać urazy u psów. We wrocławskiej komendzie na co dzień służy 15 czworonogów, które często biorą udział w niebezpiecznych akcjach i potrafią obronić swojego przewodnika. Policjanci zapewniają, że w przypadku zagrożenia, czworonogi mogą liczyć na ich pomoc.
– Pierwszej pomocy można udzielić nie tylko człowiekowi. Również zwierzęta mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. W szczególności narażone na niebezpieczeństwo są policyjne psy, biorące przecież udział w trudnych akcjach – tłumaczy asp. szt. Łukasz Dutkowiak, oficer prasowy wrocławskiej policji.
Zobacz także
Policyjne czworonogi podczas swojej pracy pomagają mundurowym m.in. w poszukiwaniu materiałów wybuchowych czy narkotyków. Tropią sprawców przestępstw, a w razie potrzeby są w stanie obronić swojego przewodnika przed atakiem napastnika z nożem.
Policjanci zapewniają, że gdyby ich czworonożnym partnerom coś się stało, nie będą wahać się, by też udzielić im szybkiej pomocy. Podczas specjalnego szkolenia wrocławscy funkcjonariusze dowiedzieli się m.in. jak ratować zwierzęta, gdy zostaną ranne.
– Masaż serca wykonuje się podobnie jak u człowieka, tylko z mniejszą siłą i ilością 15 uciśnięć – tłumaczył podczas zajęć asp. szt. Tomasz Stępień z komisariatu na Ołbinie, który przeprowadził szkolenie wraz ze swoim 9-letnim owczarkiem australijskim Bono. Pies cierpliwie znosił rolę pozoranta. Dał się bandażować, przenosić i opatrywać. Dodatkowo instruktor do szkolenia wykorzystywał fantomy, to na nich ćwiczono resuscytację krążeniowo-oddechową. – Dwa wdechy wykonuje się przez nos zwierzęcia przy jednocześnie zamkniętym pysku – instruował.
Policjant demonstrował również właściwy sposób opatrywania ran kłutych i tłuczonych, zaznaczając, że bandaże mogą ześlizgiwać się z sierści czworonoga, dlatego trzeba potrafić je umiejętnie założyć. Mówił o algorytmie postępowania w przypadku obrażeń wewnętrznych lub problemów z sercem. Pokazywał też, w jaki sposób sprawdzić, czy zwierzę ma złamań kości, a także jak szybko i bezpiecznie przenosić ranne zwierzę. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak po kolorze dziąseł rozpoznać, czy pies nie ma gorączki lub krwotoku (prawidłowo kolor dziąseł powinien być różowy, każdy inny kolor to niepokojący sygnał).
We wrocławskiej komendzie miejskiej służy w sumie 15 psów. 2 wyszkolone są do wyszukiwania zapachu narkotyków, 5 – do materiałów wybuchowych a 8 to psy patrolowo-tropiące. Wszystkie codziennie wyjeżdżają na ulice Wrocławia, aby wspólnie z policjantami dbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta.
Tagi: pierwsza pomoc, policja, reanimacja, zwierzęta, psy, reanimacja psów, wrocławska policja, udzielenie pierwszej pomocy, pomoc, bandażowanie, rescytytacja
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Pasaż Królewiecki ogrodzony, dużo policji. Co tam się stało?
5399 -
Tragiczny wypadek na DK8 pod Wrocławiem. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
4783 -
Wrocław: Karambol ciężarówek na AOW. Ranny kierowca
3247 -
Pijany w sztok kierowca jechał pod prąd autostradą A4
2713 -
Karambol na AOW przy węźle Wrocław Lotnisko. Trzy osoby ranne [ZDJĘCIA]
2610
Najczęściej komentowane
-
Karambol na AOW przy węźle Wrocław Lotnisko. Trzy osoby ranne [ZDJĘCIA]
1 -
Wrocław: Pirat drogowy na Kochanowskiego pędził niemal 130 km/h!
1 -
Rozjuszony alkoholem pacjent zniszczył karetkę. Słono za to zapłacił
0 -
Wypadek na A4 koło Legnicy. Bus uderzył w audi
0 -
Wrocław: Szaleniec skopał na ulicy starszą panią. Potem schował się w pawlaczu
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert