Wiadomości

Zaglądamy na plac Nowy Targ. Tak odzyskuje zieleń

2023-11-14, Autor: g

Miejscy urzędnicy najbierw zabetonowali plac Nowy Targ we Wrocławiu, by teraz oddać mu zieleń. Trwa pierwszy etap przebudowy tego miejsca. Za kilka lat ma się stać "miejskim parkiem".

Reklama

REMONT PLACU NOWY TARG - ZOBACZ ZDJĘCIA

Na miejskich wizualizacjach w centrum parku widać fontannę. Ta na razie jednak nie powstanie. Jej budowę miasto zapowiada "za kilka lat", pod warunkiem że znajdą się na to pieniądze. W pierwszym etapie na Nowym Targu pojawią się drzewa, paprocie, byliny i trawa. Wcześniej budowlańcy muszą jednak odpowiednio przygotować podłoże - pod placem działa przecież podziemny parking. Jego dach musi być m.in. odpowiednio zaizolowany.

Zieleń wraca na Nowy Targ po kilkunastu latach. Była tutaj przed 2010 rokiem, kiedy to miasto rozpoczęło budowę parkingu podziemnego. Odtąd jeden z głównych miejskich parków był już betonową pustynią.

TAK MA SIĘ ZMIENIĆ PLAC NOWY TARG - KLIKNIJ I ZOBACZ

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~MiastoSmogu 2023-11-14
  15:47:18

  10 2

  Tak prosty przykład, a pokazuje jak uznawany przez niektórych za już legendarnego i wizjonerskiego prezydenta Pan Dutkiewicz, nie był w stanie przewidzieć, że jak się parę tysięcy metrów kwadratowych w sercu miasta wyłoży betonowymi płytami to będzie tam literalnie betonowa pustynia i plac nie będzie spełniał żadnych funkcji dla niczego i nikogo. I owszem, nie musiał tego nadzorować osobiście, ale tak znacząca "inwestycja" w centrum miasta wymagałaby, aby jego gospodarz pomyślał przez sekundę jakie będą jej konsekwencje. Jak widać, nie wyszło, kasa wydana, a teraz wydawana jest ponownie, bo kto bogatemu zabroni.

 • ~Bezpieczny 2023-11-14
  16:07:21

  7 3

  Dziwne, że jeszcze progów nie zrobili, przecież tam szaleją ludzie na elektrycznych hulajnogach. Najlepiej przywieść tony obornika będzie jak w czasach historycznych. Będzie jak kiedyś w X wieku. Gumowce gratis.

 • ~magda78 2023-11-14
  17:52:52

  9 1

  Jaki był koszt doprowadzenia placu do takiego stanu. Dlaczego wydajemy pieniądze po 2x. Czy nie można było być dalekowzrocznym i przewidzieć, że to się nie sprawdzi? Beton, plac bez drzew to katastrofa.

 • ~Shopher 2023-11-14
  22:43:01

  8 0

  Na izolację, podbudowę, płyty, legowiska dla żuli i bezdomnych zostały wydane jakieś 8 lat temu. Urzędnicy byli krytykowani już na etapie wyboru tejże pracy konkursowej. Można było pomyśleć o zieleni na etapie projektu. Teraz ponownie nawierzchnia jest rozbierana i wykonywana izolacja, nawodnienie, sterowanie etc. Pytanie moje brzmi: ile będzie kosztować roczne utrzymanie zieleni na tym placu? Nie wydaje mi się by 500 tys zł starczyło (woda, prąd, obsługa serwisowa etc)
  A teraz aspekt dendrologiczny. Czy przewidziano rozebranie płyt do krawędzi korony drzew, by gorące powietrze unoszące się z rozgrzanych płyt chodnikowych nie wypalało liści i gałęzi? I najważniejsze: czy inwestycję tę finansują decydenci tego idiotycznego pomysłu sprzed 8 lat uparci jak muły by nie powstała fontanna? Skoro zdecydowano się na zazielenienie tego placu to jaki jest prawdziwy powód odroczenia w czasie budowy, a raczej odbudowy fontanny Neptuna - jest dużo elementów oryginalu? Przecież ponownie część placu będzie przebudowywana. Czyżby chodziło znowu o znajomych królika? Jeśli urzędnicy ze swojego portfela płacą to proszę - drzewiej było to normą.

 • ~Shopher 2023-11-14
  22:44:55

  2 0

  oczywiście miałem na myśli pieniądze w pierwszym zdaniu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.