Wiadomości

Wydzielanie torów nie zatrzymało autobusów

2010-12-17, Autor: Bartłomiej Knapik
O jedną dziesiątą kilometra na godzinę – tyle średnio zwolniły autobusy w tym roku. To w większości efekt wydzielania torowisk po wakacjach. Zmiana jest, ale tak nieznaczna, że dla przeciętnego pasażera niezauważalna. Właściwie można by się cieszyć gdyby nie to, że przy okazji nie przyspieszyły tramwaje, a my nadal mamy najwolniejsze autobusy w Polsce.

Reklama

W czerwcu średnia prędkość autobusów wynosiła we Wrocławiu 15,9 km. Średnia za 11 miesięcy tego roku to 15,8 km/h. Zmiana jest więc nieznaczna. Pod tym względem inne miasta Kraków (25,9), Gdańsk (23,03), Warszawa (22,73) i Poznań (21.4) są zdecydowanie lepsze od nas.
Od czerwca w poszczególnych miesiącach ta prędkość wyglądała identycznie, przez wakacje autobusy jeździły szybciej.
Oto szczegółowe dane:
czerwiec 15,8 km/h;
lipiec 16,2  km/h;
sierpień 15,9 km/h;
wrzesień 15,7  km/h;
październik 15,6 km/h;
listopad 15, 5km/h;

Niewielkie spowolnienie autobusów można zaobserwować od września, gdy rozpoczęło się wydzielanie torów. Warto pamiętać, że  nie poszło za tym znaczące przyspieszenie tramwajów, choć Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia, złożył obietnicę, że dzięki wydzielaniu torowisk jeszcze w listopadzie średnia prędkość tramwajów we Wrocławiu to nie będzie już nieco ponad 13, ale 15 do 16 kilometrów na godzinę.
Przypomnijmy, że dla tramwajów efekt tych zmian był taki, że od czasu gdy rozpoczęło się wydzielanie torowisk jedynie dwie linie wyraźnie przyspieszyły: ósemki o 19,7 i piątki o 14,8 procent.

Kłopot z wydzielaniem nie zawsze dotyczy tylko samych tramwajów. Pod koniec października pisaliśmy Wam, że wydzielone zostały tory  na mostach Pomorskich.  Tyle tylko (jak pokazuje zdjęcie) w korkach razem z samochodami utknęły autobusy. Dlaczego nie jeżdżą one, tak jak na Ruskiej, po tych samych wydzielonych pasach?
- Parametry techniczne wydzielanych torowisk uniemożliwiły zaprojektowanie pasów bus-tram – twierdzi Katarzyna Kasprzak z departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego urzędu miejskiego. - Jest to spowodowane brakiem możliwości uzyskania normatywnych pasów ruchu, jak również geometrią układu drogowego, np. na ul. Hubskiej skierowanie autobusu na torowisko uniemożliwiłoby bezkolizyjne wysadzenie pasażerów na przystanku zlokalizowanym przy krawędzi jezdni – dodaje. 

Autobusy przez takie decyzje jeżdżą wolniej, ale nieznacznie. W październiku ich średnia prędkość była o 0,2 km na godzinę niższa niż w czerwcu.

To byłby powód do radości, gdyby nie to o czym pisaliśmy wyżej – że efekt dla tramwajów jest również niewielki. Szczegóły wydzielania torowisk, które podkreślmy to jasno, jest dobrym pomysłem i na który eksperci namawiają urzędników od ponad 5 lat możecie zobaczyć w tabelce, gdzie oprócz numeru linii są także średnie prędkości dobowe z czerwca, października oraz różnica między nimi.

Kłopotem jest sposób wydzielania tych torów, który od dawna budził zastrzeżenia. - Chaotyczne, punktowe wydzielenia, które dodatkowo nie uwzględniają skrzyżowań, nie załatwią sprawy – potwierdza Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej. - Trzeba szukać przyczyn opóźnień także gdzie indziej: na sygnalizacji świetlnej, na odcinkach jeszcze nie wydzielonych, a kluczowych. Być może miejscami wydzielenie jest nieskuteczne, tzn. ignorowane przez kierowców choćby Św. Wincentego, Pułaskiego przy Małachowskiego – zastanawia się naukowiec.

Przypomnijmy raz jeszcze dlaczego to takie ważne, żeby tramwaje jeździły szybciej? Bo to zmniejszy korki – i to nawet wtedy, gdy wydzielając torowiska zabierzemy pasy jazdy dla samochodów.
Wprawdzie intuicja podpowiada, że trzeba budować więcej dróg, żeby auta nie tkwiły w korkach, ale naukowcy udowodnili już, że ruchem w mieście rządzą często prawa sprzeczne z intuicją. Tak jest w przypadku jest paradoksu Downsa-Thomsona (zwanego też paradoksem Pigou-Knight-Downsa). Mówi on o tym, że przeciętna prędkość osoby poruszającej się autem po mieście zależy od przeciętnej prędkości (od drzwi do drzwi, czyli od momentu wyjścia z domu do dojścia do pracy) osoby poruszającej się komunikacją zbiorową.
Innymi słowy, im lepsza będzie komunikacja zbiorowa, tym więcej osób będzie jej używać. A więc na ulicach będzie mniej samochodów i mniej korków. Dlatego też częstokroć odebranie jednego z pasów ruchu dla samochodu i przekazanie go w formie wydzielonego torowiska bądź bus-pasa w rzeczywistości zmniejsza, zamiast zwiększać korki samochodowe. Ci, którzy muszą jechać do pracy autem (np. przedstawiciele handlowi), mają lepiej.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~ 2010-12-17
    09:28:52

    0 0

    Pan Adamski to różne rzecy w tym mieście gada-wkońcu jest fachowcem od wszyskiego-gdzies coś usłyszeli o tym że wydzielone torowiska to recepta na szybkie tramwaje-i owszem ale nie doczytali ze te torowiska buduje sie poza jezdniami, tak by nie było to kosztem chociazby autobusów i samochodów...klasyczne Wrocławskie sposoby załatwiania wszystkiego od doopy strony

  • ~ 2010-12-17
    09:32:10

    0 0

    Dzień bez kompromitacji Adamskiego - dniem straconym!

  • ~ 2010-12-17
    09:57:19

    0 0

    zdjęcie mostu pomorskiego - po prostu ręce opadają, dlaczego ten autobus stoi w korku a nie jedzie po wydzielonym torowisku, przecież to też mpk!!! o co tu chodzi!

  • ~ 2010-12-17
    10:22:41

    0 0

    Ale Wrocławianie lubię stać w korkach. Lubią wąchać smrodek w coraz gorzej jeżdżących pojazdach komunikacji zbiorowej. Przynajmniej 73% jasno zadeklarowało ostatnio, że lubi.

  • ~ 2010-12-17
    11:02:57

    0 0

    do kiedy na mostach pomorskich nie było wydzielonego torowiska to oba pasy były dostępne dla samochodów ciężarowych (nie było zakazu jazdy samochodów ciężarowych po lewym pasie co stosuje się na innych ulicach w mieście). czyli zgodnie z prawem dwa autobusy mogły jechać obok siebie w tym samym kierunku i miejsca teoretycznie było wystarczająco. Gdy wydzielono torowisko okazuje się, że jednak tego miejsca zabrakło. Czegoś tu k.... nie rozumiem!?

  • ~ 2010-12-17
    12:27:49

    0 0

    A kto ustala gdzie będą wydzielone torowiska? Dziewczynki zza biurka i paru trepów? Efekty są!

  • ~ 2010-12-17
    12:30:14

    0 0

    A jakie piękne tory są na zdjęciu. Jak tu przyspieszać?

  • ~ 2010-12-17
    13:21:37

    0 0

    Brawo ZGRYZ- tyrafiłes w sedo-dokłądnie z za biurka...pewnie znasz te :dziewczynki" hehe

  • ~ 2010-12-17
    13:53:42

    0 0

    Co p. Adamski zrobił dla miasta??? Katastrofę??? Panie Adamski czas skończyć tę farsę!!! Pana czas już się skończył! Czy pan tego nie widzi! Czas na kogoś młodego z pomysłami i z zapałem do realizacji pomysłów!!! A nie dla wujków pana Dutkiewicza!!!

  • ~ 2010-12-17
    14:53:29

    0 0

    Przez postawienie swiatel na rondzie powstancow wszystko co sie tam porusza zwolnilo wiec te rozpiski sa nic nie warte.. mieli zrobic zielone swiatla dla tramwajow ale jak zwykle skonczylo sie na gadaniu..

  • ~ 2010-12-17
    17:55:14

    0 0

    71% głosujących jest za, reszta ma to w zadzie - więc o co chodzi?

  • ~ 2010-12-17
    20:49:32

    0 0

    Aby wziąć te wyniki poważnie należałoby
    -- sprawdzić jakie jest średnie tempo spadku prędkości komunikacji miejskiej we Wrocławiu uwzględniając czynniki sezonowe
    i odnieść do tego.
    -- porównywać tylko te linie, gdzie następuje przeplatanie się linii tramwajowych i autobusowych (bo jaki ma sens badanie łącznie z prędkością autobusów kursujących na Zakrzowie, Psim Polu,...)

    Tak więc wniosek w tytule jest kompletnie nieuprawniony.

  • ~ 2010-12-17
    22:37:29

    0 0

    Widać Tomek, że lubisz procenty. Pod każdym tekstem komentarz o 71% zadowolonych.

  • ~ 2010-12-17
    22:45:31

    0 0

    Popadał śnieg we Wrocławiu. To pokażcie mi wydzielone torowiska w tym mieście bo jakoś ich nie widzę.

  • ~ 2010-12-19
    00:38:16

    0 0

    Wybudowało się w mieście trochę ścieżek rowerowych, więc trzeba jeździć rowerami! Autobusy, tramwaje i auta powinny być z miasta wycofane. Najlepiej wszystkie drogi przerobić na deptaki tak jak ten na Szewskiej. Tu nigdy nie ma korków i o to chodzi!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.