Kultura
55. rocznica orędzia biskupów. Debata i premiera książki „Listy Milenijne”
W środę, 18 listopada, odbędzie się spotkanie online poświęcone obchodom 55. rocznicy wystosowania orędzia biskupów, na którym zaprezentowana zostanie książka „Listy Milenijne”. Jej autor nakreślił szerszy kontekst jednego z największych w historii Polski przedsięwzięć dyplomacji publicznej. Wśród listów znalazło się m.in. słynne „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”.
W książce przedstawiono wyniki szeroko zakrojonych badań obejmujących kwerendy w ponad 30 krajach świata, krytyczne opracowanie i tłumaczenie na język polski wszystkich listów–zaproszeń na obchody Millenium Chrztu Polski, wystosowanych przez polskich biskupów podczas Soboru Watykańskiego II, do 65 adresatów - episkopatów całego świata, papieża i innych chrześcijańskich hierarchów.
Autor zidentyfikował 16 listów skierowanych do indywidualnych adresatów (w tym do papieża Pawła VI oraz biskupów m.in. Anglii, Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Libanu, Szkocji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch oraz do Światowej Rady Kościołów w Genewie i Patriarchy Atenagorasa) oraz pięć szablonów w języku angielskim, francuskim w dwóch wariantach, hiszpańskim i polskim, które wysłano do pozostałych odbiorców.
Wśród listów znalazło się też słynne „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”. – Dzięki porównaniu jego przesłania z pozostałymi listami można znacznie lepiej zrozumieć jego przełomowy charakter i znaczenie w szeroko pojmowanym procesie pojednania europejskiego – mówią organizatorzy wydarzenia.
I dodają, że autor książki Wojciech Kucharski ustalił, kim byli autorzy listów-zaproszeń oraz przeanalizował ich treść oraz sposób w jaki odbierano nadesłane dokumenty w krajach, do których zostały skierowane. Nakreślił więc szerszy kontekst jednego z największych w historii Polski przedsięwzięć dyplomacji publicznej.
W środę, 18 listopada o godzinie 14, odbędzie się spotkanie online poświęcone obchodom 55. rocznicy wystosowania orędzia biskupów, na którym zaprezentowana zostanie książka „Listy Milenijne”. W spotkaniu transmitowanym za pośrednictwem Facebooka oraz YouTube’a Centrum Historii Zajezdnia udział wezmą: autor publikacji dr hab. Wojciech Kucharski, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor, były prezydent Wrocławia dr Rafał Dutkiewicz oraz rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski.
„Listy Milenijne” są opracowaniem naukowym będącym pokłosiem prowadzonego w latach 2017–2021 projektu badawczego pod tym samym tytułem, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
CZYTAJ TEŻ: ORĘDZIE BISKUPÓW - "NAJWIĘKSZE TEGO TYPU WYDARZENIE W HISTORII" [WYWIAD]
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Młodzi wrocławianie nagrali cover oscarowego hitu. Reżyser musicalu zachwycony [WIDEO]
51535 -
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
7266 -
Wrocławskie muzeum zmieni lokalizację. Pracownicy obawiają się o jego przyszłość
4183 -
Zakończyły się zdjęcia do serialu Netflixa z powodzią tysiąclecia w tle
3106 -
Na placu Strzegomskim stanęła Maszyna Czasu [ZDJĘCIA]
2734
Najczęściej komentowane
-
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
2 -
The Stranglers z koncertem we Wrocławiu
0 -
Bezpłatne spacery po wystawie o historii powojennego Wrocławia
0 -
Darmowy pokaz filmu o wybitnym wrocławskim artyście. Będzie go można obejrzeć z domu
0 -
Znana jest data 57. edycji Jazz nad Odrą. Kto wystąpi na festiwalu?
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy odczuwasz, że w ostatnich latach, we Wrocławiu poprawiła się jakość powietrza?
Oddanych głosów: 79