Biznes

Brochów zostanie nową sypialnią Wrocławia

2011-02-21, Autor: Daria Kędzierska
Na Brochowie mieszka dziś ok. 5 tys. osób – jednak w ciągu następnych trzech, czterech lat liczba mieszkańców wzrośnie nawet do 17 tysięcy. Na naszych oczach do tej pory zielone i ciche osiedle zmienia się w plac budowy.

Reklama

Bliska odległość do centrum miasta, dobra komunikacja i dużo zieleni, to atuty osiedla położonego na Krzykach. To właśnie ta lokalizacja sprawia, że ceny mieszkań w tej części Wrocławia są jednymi z droższych w mieście. Chociaż, jak przyznaje Krzysztof Nowak analityk z firmy Emmerson, to właśnie na Krzykach odnotowano w grudniu 2010 roku spadek cen mieszkań o 1,7 % w stosunku do III kwartału ubiegłego roku. Na zakup metra kwadratowego powierzchni trzeba tu nadal wydać prawie 7 tysięcy złotych brutto.

 

Na Brochowie można jednak zamieszkać znacznie taniej. TBS, czyli mieszkania czynszowe na dobre wpisały się w krajobraz osiedla. W ubiegłym roku wprowadziło się do nich ponad 2 tysiące osób. Obecnie przy ulicy Leonarda da Vinci powstają kolejne budynki zaprojektowane dla  350 nowych lokatorów. Ale to nie koniec budowania. Mirosław Mężyk, dyrektor inwestycyjny w TBS we Wrocławiu zdradza, że firma ma już pozwolenie na budowę i postawi też budynki przy ulicy Afgańskiej, a w fazie projektów jest też budowa przy ul. Pakistańskiej.

 

Deweloperzy też już wprowadzili ciężki sprzęt na swoje brochowskie budowy. Na ulicy Semaforowej buduje Milart oraz Descont deweloper. Kilka ulic dalej dobiega końca budowa inwestycji „Willowy Brochów”. Osiedle ma szanse stać się kolejną po Partynicach sypialną Wrocławia. Marek Sadowski, przewodniczący rady osiedla Brochów, ocenia że na Brochowie może zamieszkać nawet 17 tysięcy osób. Z myślą o tych ludziach prowadzi z miastem rozmowy o przywrócenie do użytku nieczynnego od lat basenu czy wybudowania traktu spacerowo-rekreacyjnego łączącego wszystkie brochowskie parki.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2011-02-21
  14:04:42

  0 0

  I oni wszyscy pojadą 125 kursującym co 30 minut ;)

 • ~ 2011-02-21
  14:54:34

  2 0

  cytuję: "...dobra komunikacja" i tutaj bym się nie zgodził. Autobusy fakt dojeżdżają, ale ich częstotliwość jest za mała - to pierwsze, a po drugie ul. Mościckiego nadaje się do generalnego remontu, brak chodników, oświetlenia i przejścia pod wiaduktem pieszo w stronę ul. Gazowej lub ul. Karwińskiej grozi potrąceniem. A myślę że wiele osób chętnie przeszło się kawałek niż czekać na autobus.
  Może jak się osiedle się rozbuduje radni wrocławscy pomyślą o Brochowie.

 • ~ 2011-02-21
  15:56:03

  0 0

  ciekawe, że nikt nie wspomniał o nieciekawej przeszłości osiedla budzącej do dziś w wielu negatywne skojarzenia ;]

 • ~ 2011-02-21
  15:59:11

  0 0

  "Mirosław Mężyk, dyrektor inwestycyjny w TBS we Wrocławiu zdradza, że firma ma już pozwolenie na budowę i postawi też budynki przy ulicy Afgańskiej, a w fazie projektów jest też budowa przy ul. Pakistańskiej." - to dobrze, może na Afgańskiej i Pakistańskiej w końcu pojawią się chodniki i oświetlenie, bo obecnie po zrobieniu zakupów w Biedronce strach do domu wracać - ciemno, chodnika brak, a na tych kocich łbach można połamać nogi. Z tą dobrą komunikacją to też spora przesada. W zasadzie nie da się tu dostać inaczej jak samochodem lub autobusem (ewentualnie zostaje pociąg, ale ten jeździ zbyt rzadko) i to po jedynej ulicy wylotowej - Mościckiego (kocie łby zalane asfaltem). Co to będzie, jak się tu sprowadzi kolejne 10 000 mieszkańców - strach pomyśleć. Już teraz 114 w szczycie pęka w szwach - pewnie dlatego pocięto tej linii częstotliwość kursowania popołudniu do 20 minut. O ile rano jeszcze jakoś idzie się wydostać z Brochowa, o tyle wrócić tu popołudniu to wyzwanie - jeżdżą tu 3 linie autobusowe, ale nigdzie się nie łączą, więc jak ucieknie czekasz 15 (125, 133, przy czym 125 nigdy nie wiadomo ile będzie spóźniony) lub 20 minut (114) na następny. To w szczycie, który trwa do ok. 17:00, później wszystko jeździ co pół godziny. A widok na Chińskiej, 3 Maja, Koreańskiej tych ceglanych budynków z odpadającym tynkiem i resztkach po balkonach tkwiących w ścianach - bezcenne...

 • ~ 2011-02-21
  18:21:38

  1 0

  a pociagi to co? w 7 minut do dworca z brochowa...

 • ~ 2011-02-21
  19:34:10

  1 0

  @tyki: a pociągi? Faktycznie, do dworca jadą 7 minut. Ale tylko 2 razy na godzinę i w krótkich odstępach czasu. A poza tym, pociąg może mnie dowieźć jedynie do Dworca Głównego - czyli we wrocławskich warunkach praktycznie donikąd. Dodatkowo, od pewnego czasu nie mogę kupić znaczka dopłaty kolejowej, bo jest dostępny tylko na pl. Legionów, a tam mi jest wybitnie nie po drodze...

 • ~ 2011-02-21
  22:59:05

  0 1

  "Bliska odległość do centrum miasta, dobra komunikacja i dużo zieleni, to atuty osiedla położonego na Krzykach. To właśnie ta lokalizacja sprawia, że ceny mieszkań w tej części Wrocławia są jednymi z droższych w mieście. "
  Artykuł sponsorowany? Czy może artykuł napisany na zlecenie "Sukiennic"?

 • ~ 2011-02-22
  08:18:39

  0 1

  No kogo jak kogo, ale chyba tuwroclawcom trudno podejrzewać o pisanie "na zlecenie" miasta. Bliskość centrum miasta dla Brochowa to fakt. Może komunikacja miejska marna, ale ponoć za 4 lata będzie 10% rowerzystów ;) i dla nich będą się liczyły tylko żywe kilometry. Któych jest do dworca z 5

 • ~ 2011-02-22
  09:14:28

  0 1

  Ciekawe którędy ci rowerzyści z Brochowa wyjadą przez ulicę na której ciężko się minąć (Konduktorska) czy po kocich łbach (Wiaduktowa, Mościckiego). Można by im walnąć ścieżynkę do teplusa ale ścieżki są złe z zasady i niepewne politycznie.

 • ~ 2011-02-22
  12:34:54

  1 0

  brochow jest piekny , ale czas by skonczyc z wieszaniem prania na ulicach o to bardzo prosi zalamanyemeryt

 • ~ 2011-03-02
  19:33:56

  1 0

  No to już widzę te 114, napierdzielone jak 2 puszki sardynek i wesołe informacje Worońki o znakomitym skomunikowaniu Brochowa, bo jak pamiętamy, autobus z Brochowa wyjeżdża co 7 minut :) Ciekawe, czy miałby odwagę cywilną iść o 15:00 powiedzieć to ludziom czekającym na Galerii Dominikańskiej na spóźniony 20 minut autobus.

  Ja przesiadłem się na pociąg i mam w poważaniu spóźnione, nabite ponad normę autobusy. Jadę jak panisko 15 minut pociągiem trasę, którą w sardynkowym ścisku do tej pory dzięki szanownemu mpk mogłem pokonywać w 1,5 godziny. A kosztuje to tyle samo, bo zrezygnowałem z debilnych autobusów niepospiesznych i w to miejsce kupiłem dopłatę za 16 zł na kolej. UWAGA wszyscy zainteresowani!!! Bilety KOLEJOWE można kupować poza gównianym punktem obsługi na Grabiszyńskiej!! Już w co najmniej 6 kioskach można je nabyć bez żadnych idiotycznych i sztucznych kolejek. Gorąco polecam tą formę komunikacji. MPK ci o tym nie powie, bo wstyd im za swoje nieudolne usługi.

 • ~Fenk szij 2013-06-11
  12:06:25

  0 1

  Cieszy mnie jako mieszkańca okolicy, że powstaja na prawdę fajne osiedla jak to http://www.descont.pl/inwestycje-mieszkaniowe/osiedle-grafitowe/opis-inwestycji a cała okolica po prostu pięknieje. Więcej takich inwestycji i więcej ładnych mieszkań.

 • ~Chan PAN 2013-06-24
  20:51:33

  0 0

  Jak Brochów się tak rozrsta, bo nawet to Grafitowe o którym pisałem poprzednik to spore osiedle to na bank puszczą dodatkowe autobusy. Tak przynajmniej było na moim osiedlu.

 • ~Helwiet_TTE 2013-07-08
  19:38:21

  0 0

  A ja dzisiaj spotkałam najmilszego kierowce ever! wiec wiecej wiary w MPK :)
  Co do mieszkań to osobiście polecam rozejrzeć się teraz jak są wakacje bo na prawdę sporo promocji serwują deweloperzy - jakby nie było dla nich sezon ogórkowy bo ludzie wolą kase wydawac na wakacje niż na mieszkania

 • ~Gruzin 2013-07-21
  14:42:10

  0 0

  Mi się tylko troche to wszystko rozmywa z innym artykułem, który znalazłem na Gazecie wrocławskiej równiez o wstepnych planach tworzenia nowego rynku na brochowie. Pozostańmy przy sypialni proszę. Cisza i spokój dla mnie jako przyszłej mieszkanki osiedla Grafotowego jest nawet bardzo wskazana. Szczerze wątpię w możliwość i sens powstania takiego drugiego centrum. pozdrawiam

 • ~Parka 2013-08-28
  16:39:59

  0 0

  Ja tam nic nie mówię na temat Brochowa jako sypialni. Patrzę sie jedynie przez pryzma tego jak wyglądajaą domy i czy jest spokojnie w okolicy., I jest! Mówienie o Brochowie, że to złe miejsce odchodzi do lamusa

 • ~Szazaaa 2013-08-30
  19:55:29

  0 0

  Polecam wchodzić raz na jakiś czas na stronki deweloperow, bo mozna wiele ciekawych info stamtąd wyciągnąć. Na przykład to, że juz niektóre mieszkania są gotowe.
  http://www.descont.pl/inwestycje-mieszkaniowe/osiedle-grafitowe/opis-inwestycji

 • ~jobim 2018-09-23
  14:37:59

  0 0

  We Wrocławiu, na Jagodnie, powstaje nowy ośrodek kulturalny, Kuźnia Talentu- warsztaty nauki śpiewu i emisji głosu, nauki gry na instrumentach takich jak gitara elektryczna, akustyczna, basowa, kontrabas, saksofon, trabka, perkusja, pianino , skrzypce, zajęcia z miksowania i produkcji muzycznej oraz oraz zajęcia rozwijające kreatywność wg metody E.E. Gordona.

  To idea wzbogacenia oferty edukacyjno- kulturalnej m.in. osiedla Jagodno, ale także okolic Wrocławia.

  To pomysł, do którego udało się zaprosić wielu wyśmienitych muzyków, a co najważniejsze doświadczonych pedagogów, absolwentów wyższych szkół muzycznych. Wśród nich są m.in.: Sławomir Dudar, Zbigniew Lewandowski, Maciek Czemplik, Grzegorz Piasecki, Paulina Gołębiewska, Tomasz Jędrzejewski, Ela Sokołowska,

  W planach jest wiele innych ciekawych propozycji działań zarówno dla dzieci , młodzieży jak i dorosłych!

  www.kuzniatalentu.pl

  „U nas nie ma żadnych egzaminów, stresów ani ograniczeń wiekowych! W każdym momencie możesz rozpocząć ta fascynującą przygodę , która nazywa się muzyką!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.