Wiadomości

Dziś demonstracja: Nie będziemy tyrać po 12 godzin na śmieciówkach do końca życia

2013-06-25, Autor: jg
8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku, 8 godzin snu - o to walczyli nasi dziadkowie i jak się okazuje walczyć znów musi nasze pokolenie - z takim przesłaniem mają zamiar demonstrować wrocławianie dziś od godziny 18 w centrum miasta. Możliwe utrudnienia w ruchu.

Reklama

- Protest rozpocznie się we wtorek 25 czerwca o godz. 18. Spod Urzędu Wojewódzkiego, który jest przedstawicielstwem władz centralnych w województwie, przejdziemy obok Agencji Rozwoju Przemysłu, która wspiera łamiące prawa pracownicze Specjalne Strefy Ekonomiczne, na Rynek pod siedzibę rządzącej partii a następnie pod Ratusz, gdzie przypomnimy, że gminne kamienice sprzątają pracownicy zatrudniani na umowach śmieciowych i przeciążeni pracą, a kampanię w tej sprawie prowadzi Akcja Lokatorska i ZSP Wrocław - mówi Tomasz Gryszczuk, jeden z organizatorów akcji.

 

 

Zdaniem demonstrantów, obecnie sytuacja wygląda tak:

 

- Rząd likwiduje de facto 8 godzinny dzień pracy wprowadzając 12 godzinny okres rozliczeniowy. Teraz pracodawca będzie mógł "kombinować" tak, żeby zmusić pracownika do pracy po 12 godzin bez odpowiedniego ekwiwalentu.

 

- Wiele, zwłaszcza młodych, osób pracuje na tzw. umowach śwmieciowych pozbawiona większości praw pracowniczych (prawa do płatnego urlopu, prawa do płatnego zwolnienia chorobowego, odpowiedniego okresu wypowiedzenia z pracy, ubezpieczenia emerytalnego, możliwości legalnego zrzeszania się w związki zawodowe, etc.).

 

- Rząd planuje także, sztucznie obniżyć statystyki bezrobocia, wprowadzając rozwiązanie, które spowoduje wyrejestrowanie bezrobotnego, który nie zgodzi się już za pierwszym razem na oferowaną pracę (dotychczas dopiero za trzecim razem).

 

- Mamy dość powrotu do XIX-wiecznych stosunków pracy. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które nie będzie żyło lepiej niż nasi rodzice. Tymczasem rządzący mają zamiar przerzucić koszty kryzysu, który sami wywołali razem z bankami i wielkim kapitałem, na pracowników i bezrobotnych. Zmiany dotyczą większości, więc większość powinna w końcu wyrazić ostry sprzeciw. Narzekanie przed telewizorem, czy w gronie rodzinnym okazało się słabą strategią przetrwania - władze nie obawiające się protestu społecznego całkowicie przestają się z ludźmi liczyć. Czas więc wyjść na ulice! Czas powiedzieć dość! - grzmi Tomasz Gryszczuk.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Iluminati 2013-06-25
  12:24:16

  0 3

  Bardzo dobrze, czas wyjść na ulice, wyzysk nigdy się nie skończy, nigdy nie będą mieli dosyć pieniędzy i władzy, musimy walczyć o swoje prawa bo ten pro masoński rząd wykorzysta nas do suchej nitki.

 • ~ 2013-06-25
  12:27:14

  9 0

  no tak... bo jak potrzebuje pracownika na 4 godziny dziennie przez 3 dni w tygodniu to mam mu wystawić umowe o pracę najlepiej na cały etat i na czas nie okreslony... i za przepracowane 48 godzin w miesiącu mam mu zapłacić najniższą krajową...

 • ~Przemo 2013-06-25
  13:43:56

  9 0

  Wspaniała inicjatywa. Bo jak rozumiem, połowa z tych demonstrujących po skończonej demonstracji pójdzie od urzędu miasta i zarejestruje swoje własne firmy, po czym zatrudni pozostałych demonstrantów na czas nieokreślony za co najmniej 5 tysięcy na rękę. I broń Boże - nigdy niczego nie będzie od swoich pracowników wymagać, bo przecież to czysty wyzysk byłby.

 • ~manwe 2013-06-25
  14:23:12

  10 0

  tak się śmiesznie składa, że mam swoją działalność gospodarczą i jako "wyzyskiwacz" zasuwam po 12h dziennie. I też uważam, że to niesprawiedliwe. tak samo jak niesprawiedliwe jest to ile ode mnie ściąga ZUS co miesiąc a KRUSu nikt nie ruszy; niesprawiedliwe jest to, że jak rolnika co roku jakaś rzeczka zalewa to przyjdzie minister i sypnie groszem a mnie prawo obliguje do wykupienia ubezpieczenia; niesprawiedliwe jest to, że panowie na wiejskiej co chwila zmieniają prawo a ja muszę płacić żeby się dostosować.
  Moi drodzy "wyzyskiwani", nie podoba wam się rola pracownika? Załóżcie własną działalność. Wpadnijcie na jakiś pomysł, weźcie kredyty na zainwestowanie, zatrudnijcie ludzi i zobaczycie jakie słodkie życie wiedzie ten wredny kapitalista.

 • ~ 2013-06-25
  19:26:15

  0 0

  Brawo dla tych co dają prace - zamiast wspólnie walczyć o obniżenie kosztów pracy to lepiej stwierdzić, że ty masz gorzej i niech wszyscy postawią się w Twojej sytuacji - jakie to typowo polskie.

 • ~forest 2013-06-25
  22:12:45

  2 0

  Myślę że zamiast zajmować się pierdołami , warto by było trochę zainteresować się np. Kodeksem Pracy . Odsyłam do art. 22 .
  A tak poza tym to gratuluje że dopiero teraz się co niektórzy obudzili i zaczynają szczekać , Ale chyba lepiej późno niż później tylko co z tego ? Pracowałem na umowę o pracę w wielkich firmach i zawsze jak o coś walczyłem to zostawałem sam na polu walki bo reszta albo się bała albo miała gdzieś i dlatego olałem te sprawy i też zacząłem pracować sam dla siebie . Teraz pracuję na zlecenie i jestem zadowolony bo zarabiam więcej i kiedy chcę :) A myślę że należałoby się zająć tymi złodziejami - agencjami prac tymczasowej a nie umowami zlecenia . Na umowę zlecenie nie można zatrudniać jak się chce tylko nie każdy o tym wie :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.