Wiadomości

Gaz łzawiący, race, petardy – konfrontacja manifestacji w Święto Niepodległości

2011-11-11, Autor: Jarosław Garbacz
Gorący przebieg miała piątkowa manifestacja Narodowego Odrodzenia Polski zorganizowana na wrocławskim Rynku z okazji Święta Niepodległości. Narodowcy racami i petardami obrzucali antymanifestację, która próbowała zablokować marsz, gromadząc się na ul. Świdnickiej. Do eskalacji konfliktu nie doszło tylko dzięki sprawnej akcji policji i szczelnemu kordonowi funkcjonariuszy, jaki skutecznie oddzielił obie strony.

Reklama

Narodowcy punktualnie o godz. 17 wyruszyli w marsz spod Pręgierza. Blisko 2 tys. manifestantów odpaliło race i petardy i rozpoczęło pochód wokół Rynku. Skandowano hasła: „Roman Dmowski – wyzwoliciel Polski”, „Bóg, honor i ojczyzna” czy „jedna Polska niepodległa”.

Wielkim odzewem cieszyła się także przyśpiewka znana ze stadionów w całej Polsce. Chóralne „PZPN, PZPN, jebać, jebać PZPN” niosło się po ścianach kamienic w sercu Wrocławia. To dlatego, że do marszu przyłączyły się też grupy kibiców, zmierzające na wieczorne spotkanie reprezentacji Polski z Włochami. Dało się słyszeć też "gdzie jest orzełek" – nawiązujące do braku godła naszego kraju na nowych koszulkach kadrowiczów.

W szeregach narodowców wiele osób miało też na sobie barwy wrocławskiego Śląska, czapeczki i klubowe szaliki. Nie zabrakło też flag w zielono-biało-czerwonych barwach drużyny z Wrocławia.
Dalej pochód przemaszerował ulicą Wita Stwosza do pl. Dominikańskiego, przez ul. Oławską w stronę skrzyżowania Rynku ze Świdnicką. Wcześniej organizatorzy "Marszu Patriotów" zapewniali, że nie straszna im druga manifestacja, bo albo przejdą po chodnikach obok a jeśli zajdzie taka konieczność to nawet podepczą przeciwników z "Porozumienia 11 listopada".

Słychać było hasła: „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „a na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści” lub „jedna Polska -katolicka, narodowa”. Gdy manifestanci doszli na ul. Świdnicką doszło do konfrontacji.


Cześć narodowców obrzucała racami i petardami ponad 100-osobową grupę środowisk lewicowych. Antymanifestanci skandowali: „precz z faszyzmem i rasizmem” a na transparentach widniały napisy: „patriotyzm nie równa się nacjonalizmowi” i „naród jest sumą mniejszości”. Policja by złagodzić zapędy narodowców użyła gazu i żelu łzawiącego. Kilka osób zostało poszkodowanych.

– Nie mam na razie żadnych informacji o osobach, które w wyniku rozruchów trafiły do szpitala lub którym potrzebne było udzielenie pomocy lekarskiej – powiedział nam o godz. 19.30 Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji.

Szczelny kordon policji nie pozwolił dopuścić do bezpośredniej konfrontacji zwaśnionych grup. Około godziny 18 manifestacja narodowców dotarła pod pomnik Bolesława Chrobrego przy Podwalu. Tam odśpiewano hymn Polski. Część manifestantów zaczęła rozchodzić się do domów, część kibiców w pośpiechu biegła na tramwaj, by zdążyć na mecz reprezentacji na Stadionie Miejskim.

Spora grupa Narodowego Odrodzenia Polski przeniosła się pod Operę na ul. Świdnicką, gdzie czekała grupa przeciwników z drugiej manifestacji. I tu szybka akcja policji zapobiegła wymianie ciosów i około godz. 19 w centrum miasta zapanował względny spokój.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~loony 2011-11-11
  20:34:16

  0 0

  Czy ktoś z ekspertów z tego portalu, a jest tu takich wielu, może mi wytłumaczyć dlaczego te ogolone durne pały odnoszą się do Dmowskiego jako swojego wybawiciela, a jednocześnie wiążą się światopoglądowo z Hitlerem i do niego odwołują (onr falanga nop chociażby)? Z tego co pamiętam z historii to Romek trzymał z ruskimi i był przeciwko niemcom.

 • ~dd 2011-11-11
  20:55:22

  0 0

  Pięknhy widok idących obok siebie kibiców wielu klubów. Oprócz Śląska i zgód parę osób z Legii , Szczecina można było spotkać.

 • ~seba 2011-11-11
  20:57:06

  0 0

  @loony

  obyś trollował. Ani ONR, ani NOP, ani Falanga nie odwołują się do nazizmu, a Falanga nawet nie odnosi się do Dmowskiego, ba, część jej członków uważa endecję za mierny ruch.

 • ~Polka 2011-11-11
  21:51:46

  0 1

  Tak,tak. Narodowcy z Wrocławia- niepolskiego miasta. I na dodatek kibice Śląska- drużyny o krótkiej i nieznanej historii. Prawdziwi Polacy we Wrocławiu, nie ma co.
  Toż to jest paradoks!

 • ~Ja 2011-11-11
  22:51:38

  0 0

  Dzień Niepodległości obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Polsce mamy Święto Niepodległości.

 • ~Karol 2011-11-11
  23:07:54

  0 0

  Wygląda tak, jakby "środowiska lewicowe" niczym nie rzucały - a niestety też rzucały. Niewielka burda niepotrzebna, ale na szczęście nie był to duży incydent, a cały marsz zamanifestował, że środowiska patriotyczne nie porzucą swoich idei.

 • ~ 2011-11-12
  01:00:14

  0 0

  @loony
  tym ogolonym pałom nie chodzi o prawdę historyczną czy nawet jakieś święto. jest raz w roku taka prawdziwa okazja zrobić sobie legalną "ustawkę" w samym rynku to korzystają nasi młodzi "patrioci" :) może tak powalczyć na prawdziwym froncie gdzieś w Afganistanie...

 • ~Marek 2011-11-12
  11:42:40

  0 0

  domyślam się, że Polka rzuca takie hasla, zeby wywolac reakcje innych, ale i tak nie mogę tego zostawić samemu sobie, jeszcze jakiś młody wrocławianin tutaj wejdzie i pomyśli, że to prawda. Wrocław jest również polskim miastem, wszakze nalezal do Polski dluzej niz do jakiegokolwiek innego kraju.

 • ~ŚW 2011-11-12
  12:27:33

  0 0

  Anarchokomunistów było około 30 osób, a tutaj nagle 100... przy okazji pragnę pozdrowić redaktora z TuWroclaw, któremu zdjęcie zrobił sam Roman Zieliński. Następny raz zapraszamy na właściwą stronę pochodu! :) Pozdrawiam, katolik, Polak, Ślązak, Wrocławianin :)

 • ~kwaskowy zapach 2011-11-12
  14:18:30

  0 0

  @ ŚW: Ament.

 • ~Polka 2011-11-12
  16:02:58

  0 0

  @Marek: chyba czas zajrzec do podręcznika od historii...

 • ~ 2011-11-12
  16:36:12

  0 0

  >Narodowcy racami i petardami obrzucali antymanifestację, która próbowała zablokować marsz, gromadząc się na ul. Świdnickiej.
  To jest jawne ukrycie całej prawdy. Z obu stron były nagminnie rzucane race oraz pochodnie. Antyfaszyści powinni siedzieć, bo to oni właśnie siłą chcieli zablokować legalny marsz. Nie pomyśleli też o normalnych ludziach, którzy brali udział w marszu. Widziałem jak o mało co małe dziecko nie dostało pochodnią od tych po**** lewaków. Widać tutaj jak bardzo TuWroclaw.com oddany jest jednej doktrynie politycznej.

 • ~ŚW 2011-11-12
  16:44:46

  0 0

  polka- Wrocław był Polski przez ok. 350 lat, czeski ok. 200 lat, austriacki ok. 240 lat, niemiecki (pruski) niecałe 200 lat. Przykro mi to stwierdzić, ale kłamiesz niczym goebbelsowski wieprzek. Nie martw się, twojemu patronowi też przeszkadzali Polacy we Wrocławiu, więc jego kumpel z wąsikiem postanowił nas zniszczyć. Na szczęście mu się nie udało i możemy świętować naszą niepodległość, która tak bardzo ci przeszkadza volksdeutschko!

 • ~Polka 2011-11-12
  23:45:32

  0 0

  @ŚW: słuchaj człowieku, nikogo personalnie tutaj nie obraziłam. Ciebie też nie mam zamiaru, choc chciałabym. Widzę, że wiesz o czym mowa. Ale mówienie, że Wrocław jest czysto polski to propaganda tworzona przez władze w latach 1944-1989. Poczytaj publikacje historyków z UWr, albo pójdź na wykład historii współczesnej. Tworzenie na siłę tożsamości wrocławian jest dla mnie śmieszne- i o to mi chodziło w moim pierwszym komentarzu. A i Twoje korzenie na bank nie tkwią w tej ziemi, lecz jesteś jednym z wielu, których przodkowie przybyli tutaj po II wojnie światowej.

 • ~ptr 2011-11-13
  01:03:48

  0 0

  Szanowna Pani "Polko", podejrzewam, iż uważa Pani również, że współcześnie we Wrocławiu mieszkają przesiedleńcy z Ukrainy? I to ich jest tu większość? I to nie są prawdziwi Polacy? Otóż muszę tu Panią niestety rozczarować, a wielu wrocławianom, którzy nie interesują się historią również przypomnieć, że to migracja wewnętrzna stanowiła po II WŚ główną fale zasilającą Wrocław w nowych mieszkańców. Jest wiele publikacji, które mógłbym przytoczyć na poparcie powyższego. Jeżeli miałaby Pani ochotę na poznanie historii naszego miasta to z chęcią udostępnię swoją prace doktorską o transformacji we Wrocławiu po kapitulacji Festung Breslau. Wrocław jest wyjątkowy, dlatego, że jest wielokulturowy. Mieszka tu, i kocha to miasto, mieszanka wielu etnicznie różnych społeczności.

  Tu się urodziłem, mieszkam tu i nie zamierzam się nigdzie wyprowadzać. I o zgrozo! Jestem kibicem Śląska! I zawszę chodzę na mecze!

  I mimo mojej tolerancji, denerwuje mnie, gdy w najważniejsze święto mojej ojczyzny, jakieś stronnictwo, chce gwizdać na hymn i blokować marsz z okazji Święta Niepodległości! To nie mniejszości tworzą Naród! To chęć wspólnego dobra.
  Pozdrawiam Polke.

 • ~NOP 2011-11-13
  09:56:02

  0 0

  Wiele nieprawdy napisaliście, żadni Narodowcy niczym nie rzucali tylko ludzie którym pusciły nerwy, nie napisaliście, że grupa gejów i lezbijek rzucała różnymi przedmiotami w manifestacje, do bijatyki nie doszło dzięki temu, że organizatorzy nawoływali do ominięcia tej grupki szukajacej guza, i na koniec, policja nie interweniowała rozdzielając NOP od kogokolwiek to jest bzdura wyssana z palca

 • ~ŚW 2011-11-13
  12:11:35

  0 0

  Nie rozmawiam z osobami, których jedyną pasją jest wypisywanie wierutnych bzdur po forach internetowych. Argument, jakoby w przedwojennym Wrocławiu nie istniała ŻADNA Polonia jest tak żałosny, że aż szkoda go komentować ("twoje korzenie na bank nie tkwią w tej ziemi"). Tym i wcześniejszymi stwierdzeniami tylko się pogrążasz, no ale cóż, to znamienne dla kogoś, kto identyfikuje się z Niemcami bardziej niż z Polską. Jedna prośba- zmień nicka na Helga albo lepiej na Ewa Braun. Bez odbioru, ignorantko.

 • ~pluton 2011-11-13
  12:23:23

  0 0

  LeZbijek powiadasz...

  Kontrmanifestacja jeśli czymkolwiek rzucała, to odrzucała pochodnie, które były masowo leciały w ich stronę. Obraz agresywnych leZbijek bijących wielkich kolesi z WKSu jest przynajmniej śmieszny.

 • ~ŁM 2011-11-13
  13:01:49

  0 0

  @ŚW: Po pierwsze, na czwartkowej manifestacji antyfaszystów byłem prywatnie, a nie służbowo i redakcji tuWroclaw.com proszę w to nie mieszać. Za zaproszenie dziękuję, staram się unikać spacerów z ludźmi, którzy we mnie i moich przyjaciół rzucają kamieniami czy płonącymi pochodniami. I z takimi, którzy w polskie Święto Niepodległości, w centrum zniszczonego przez nazistów Wrocławia maszerują ramię w ramię z neonazistami ze Szwecji czy faszystami włoskimi. Pozdrawiam.

 • ~manifestant 2011-11-13
  13:09:47

  0 0

  @Max, @NOP Co za zakłamana ferajna! Antyfaszyści obrzucali marsz "patriotów" racami? Oczywiście! Kilkoma z ok. 30, którymi rzuciliście w nas. A ze strony Waszego nazistowskiego wiecu z pochodniami leciały jeszcze butelki, petardy i kamienie. Nasza manifestacja była legalna i stacjonarna, zgodnie z umową zawartą z miastem. Jak można, stojąc spokojnie w miejscu zupełnie poza trasą drugiej manifestacji, skandując pokojowe hasła i będąc otoczonym kordonem policji, blokować inną manifestację? Zastanów się człowieku, co piszesz, bo wstyd zostanie po Tobie w internecie na zawsze. A jak już ktoś powinien trafić do aresztu, to tylko te łyse okazy braków intelektualnych próbujące spalić kogoś pochodnią tylko za to, że ma inne poglądy. Że-na-da! Tacy z Was patrioci. Ściągnąć Wam gacie i prać po tyłkach!

 • ~ 2011-11-14
  16:06:34

  0 0

  ~manifestant: Nie ma to jak od kłamcy przeczytać, że jest się kłamcą. Nie trzeba czytać Twoich czy moich wypowiedzi, by zobaczyć na filmie nad komentarzami Twoje jawne kłamstwo na temat tego co mówisz. Na nagraniu można zobaczyć, że to wasza manifestacja próbuje wejść na trasę naszej (3:42, warto parę razy odtworzyć by zobaczyć co się dzieje). Na stronie "Porozumienia 11 listopada", broszurach i plakatach namawiacie, by zablokować marsz. Policja was oddzielała, bo inaczej byście zostali po prostu stratowani. I nie wymyślaj głupot na temat odrzucania, bo to też jest kłamstwo. Na pewno nie odrzuciliście butelki, która spadła w nas i się rozbiła w 4:35. No chyba, że jesteście na tyle wysportowani by złapać nadlatującą butelkę by się nie stłukła i ją odrzucić z powrotem. Jedyną osobą, która przynosi sobie wstyd jesteś Ty sam. Nie widzicie niczego poza czubkami własnego nosa. Szczególnie, gdy połowa z was uciekła i udawała przechodniów, gdy nadchodziliśmy z Oławskiej. Na filmach widać jak bardzo wasza grupa się skurczyła. :) Tak wygląda wasz patriotyzm. Na obłudzie, demoralizacji, blokadach, tchórzostwie, a przede wszystkim kłamstwie, która świetnie charakteryzuje lewicę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.