Biznes
Jak kształtuje się rynek mieszkań deweloperskich we Wrocławiu?
Rynek mieszkaniowy na Dolnym Śląsku nieustannie się rozwija, a wrocławskie nieruchomości, zarówno komercyjne, jak i mieszkalne, cieszą się dużym zainteresowaniem. To, co je charakteryzuje to przede wszystkim różnorodność – część inwestycji powstaje w przestrzeniach między zabytkową zabudową, a z drugiej strony pojawiają się nowoczesne osiedla na przedmieściach.
Dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu?
Według badania Business Environment Assessment Study (BEAS) z 2021 r., które ocenia możliwości inwestycyjne polskich miast, Wrocław jest najlepszym miejscem do życia. Ma też ogromny potencjał biznesowy. Stolica Dolnego Śląska jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju oraz wiodącym ośrodkiem ekonomicznym i technologicznym.
Wrocław jest usytuowany w strategicznym trójkącie pomiędzy Warszawą, Berlinem a Pragą. Często nazywa się go Wenecją Północy – gdyż jest otoczony wodami Odry i czterema jej dopływami. Mniej niż 100 km dzieli go od Gór Stołowych, Gór Wałbrzyskich oraz Gór Sowich. Ma wielowiekowy dorobek kulturowy, jest też trzecim co do wielkości w Polsce ośrodkiem uniwersyteckim.
Obecność dużych centrów biznesowych, dostępność szkół wyższych i licznych miejsc rozrywki oraz wyjątkowe położenie geograficzne sprawiają, że wrocławski rynek nieruchomości od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Czynnikiem korzystnie wpływającym na rozwój dolnośląskiego rynku nieruchomości, jest także ekspansywna sprzedaż terenów inwestycyjnych.
Mieszkania na rynku pierwotnym – Wrocław
Według opracowania NBP zatytułowanego „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2021 r.” średnia cena transakcyjna (zł/m kw.) mieszkania na rynku pierwotnym we Wrocławiu wynosiła 8 891. Najchętniej wybierane są nieruchomości o powierzchni pomiędzy 40 a 60 m kw., dwu- i trzypokojowe. Powodzeniem cieszą się też kawalerki.
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Już teraz sprawdź ofertę wrocławskiego dewelopera Develia: https://www.develia.pl/pl/mieszkania/wroclaw/.
Najdroższe mieszkania na rynku pierwotnym we Wrocławiu znajdują się na Starym Mieście oraz w Śródmieściu. Dynamicznie rozwijają się także Krzyki. Tańsze nieruchomości można znaleźć w dzielnicach Psie Pole czy Fabryczna. Popularnością cieszą się zwłaszcza inwestycje o kameralnym charakterze, zlokalizowane blisko terenów rekreacyjnych i jednocześnie z bogato rozwiniętą infrastrukturą.
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego we Wrocławiu? Nowe lokale posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są to: funkcjonalne rozwiązania stosowane przez deweloperów, niższe koszty utrzymania w porównaniu z nieruchomościami z rynku wtórnego oraz nowoczesny design i możliwość aranżacji wnętrza od podstaw, według własnych preferencji.
Mieszkania na rynku wtórnym – Wrocław
Średnia cena transakcyjna (zł/m kw.) mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu w III kwartale 2021 r. wynosiła 8 563 zł. Różnica między kosztem metra kwadratowego lokalu na rynku wtórnym a wydatkami, jakie należy ponieść na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego jest więc stosunkowo niewielka. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że finansowanie nieruchomości na rynku wtórnym jest prostsze, a sama transakcja przebiega płynniej. Łatwiejsze jest także negocjowanie ceny.
Na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego we Wrocławiu? Poza kwestiami oczywistymi, jak lokalizacja, rodzaj zabudowy i metraż – trzeba wziąć po uwagę stan techniczny budynku i instalacji grzewczej, jakość materiałów wykończeniowych oraz stopień zużycia sprzętów (jeśli kupujemy mieszkanie wyposażone). Istotne są również średnioroczne koszty utrzymania mieszkania (są one wyższe niż w przypadku lokali z rynku pierwotnego) oraz stan prawny nieruchomości.
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni
62909 -
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
49759 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
43083 -
Wrocław: Biurowiec w centrum idzie do remontu. 16-letni budynek ma nowego właściciela
21960 -
Firma 3M wyburzy we Wrocławiu trzy budynki
9958
Najczęściej komentowane
-
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
2 -
MPK Wrocław pozywa Orlen. Zarzuca mu zawyżanie cen paliwa
2 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
1 -
Miasto chce sprzedać dawne kasyno oficerskie. Ale uprzedza: stan alarmowy!
1 -
Wrocław: Gmach dawnej poczty przy ul. Purkyniego znów na sprzedaż
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert