zamknij

Wiadomości

Kontrowersyjny sondaż wyborczy. Szef instytutu badawczego agituje za jednym z kandydatów

2018-09-25, Autor: Marcin Torz

Mamy mały skandal związany z ostatnim sondażem prezydenckim, w którym dobry i niespodziewany wynik uzyskał Jerzy Michalak. Badanie przeprowadził Instytut Badawczy IPC. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że szef IPC, Artur Kotliński, to zwolennik… Jerzego Michalaka.

Reklama

Afera wybuchła po tym, jak jeden z internautów przedstawił komentarz Kotlińskiego z Facebooka. Szef IPC wychwala w nim Michalaka, a wręcz prowadzi agitację, pisząc, że warto na niego głosować. Kotliński przeprowadzał też transmisję live z jednego z wystąpień Michalaka.

Przypomnijmy, że w sondażu IPC Michalak dostał nieco ponad 10 procent głosów, dzięki czemu trafił na podium, bo przed nim plasuje się jedynie Mirosława Stachowiak – Różecka i Jacek Sutryk. – Mamy wynik dwucyfrowy, warto pracować, będzie lepiej – takie sformułowania padały z ust (i wychodziły spod palców) działaczy Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego, czyli ugrupowania Michalaka (ta grupa czasami zwie się również Idzie Nowe).

Ponad 10 procentowy wynik Michalaka mógł wzbudzić radość jego ludzi, ponieważ to ok. 5 razy lepszy rezultat, od osiąganych wcześniej. Bo poprzednie badania pokazywały, że Michalak cieszy się poparciem na granicy błędu statystycznego, a wyniki 0,9 proc., 1,8, proc., czy 2,2 proc. Były wręcz powodem do żartów. Sami współpracownicy Michalaka – jeszcze w ubiegłym roku - ukuli powiedzonko „Jurek 0,9 Michalak”.

A tu nagle – bach! – 10 procent!

Artur Kotliński, zapewnia, że sondaż, który wykonała jego firma jest rzetelny, że nie powstał na zamówienie. Że ugrupowanie Michalaka nie zapłaciło za niego.

Tymczasem całkiem niedawno firma Kotlińskiego współpracowała z urzędem marszałkowskim, którego jednym z szefów jest Jerzy Michalak. Firma przygotowała raport dotyczący Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030. Zakładamy, że IPC nie zrobiło tego za darmo. Choć oczywiście bierzemy taką ewentualność pod uwagę.

Ale to nie wszystko. IPC na swojej stronie internetowej, w zakładce „klienci” chwali się podmiotami, z którymi współpracuje. Jest tu sporo bardzo dużych firm. W tym gronie są też Koleje Dolnośląskie. Czyli przedsiębiorstwo urzędu marszałkowskiego, którym zawiaduje… No nie może być zdziwienia: Jerzy Michalak.

Chcemy wierzyć, że sondaż przygotowany przez instytut jest rzetelny. Całkiem prawdopodobne, że tak właśnie jest. Natomiast prawdopodobne jest też to, że firma IPC zarabiała pieniądze na podmiotach zależnych od Jerzego Michalaka. Nadal nie oznacza to oczywiście, że wyniki są przekłamane.

Ale wszystko to rzutuje na ocenę sondażu. Na koniec pozwolimy sobie przywołać Szymona Sikorskiego, który odpowiada za PR u Jerzego Michalaka, i który na Twitterze kwestionował wiarygodność jednego z poprzednich sondaży. - Mam wrażenie, że takie uprawianie polityki źle świadczy o nas wszystkich – pisał Sikorski.

Słowa Sikorskiego nie straciły na aktualności. Pamiętajmy o nich.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Marcin Murzyński 2018-09-25 09:58:44

  To że szef instytutu ma swoje poglądy nie jest żadną Agitacją. Swoim wpisem tylko potwierdził, jak sondaż IBRIS był zmanipulowany, a jakie są realne wyniki...

  22 9
 • ~Agnieszka Wolska 2018-09-25 10:05:37

  Sondaż zawsze zależy od zadanaego pytania, jeżeli w poprzednim pytano sie o "IdzieNowe" bez Jerzego Michalaka, a w aktualnym juz podano pełna nazwe komitetu "Bezpartyjny Ruch Obywatelski Jerzego Michalaka", to wynik naturalnie jest różny. Trudno aby mało znana radna, ktora na 1/3 posiedzeń rady Miasta nie była, była bardziej rozpoznawalna od Jerzego, który był radnym Miejskim, jest Wicemarszałkiem i zabiera co chwile głos w sprawach koleji lub otwarcia nowych dróg.

  19 10
 • ~Kosik77 2018-09-25 10:14:43

  Michalak co zrobi to klops. Jak się promuje, to na kobietach chorych na raka, jak się podpisuje na ulotkach, to nazwiskami ludzi, którzy go nie popierają, a jak daje sondaże to widać, że zmanipulowane. Słabe to.

  9 21

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy odwiedzisz restauracje po otwarciu?
Oddanych głosów: 118