Wiadomości

Luzowanie obostrzeń w MPK. Więcej osób w autobusie, ale obowiązkowe maseczki zostają

2021-05-15, Autor: bas

Od 15 maja w życie wchodzi nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń epidemicznych w komunikacji publicznej. Od soboty tramwajami i autobusami może podróżować większa liczba pasażerów. W pojazdach MPK nadal obowiązuje jednak nakaz zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki.

Reklama

Nowe przepisy dotyczą limitów pasażerów w środkach transportu, które mogą przewozić więcej niż 9 osób.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od soboty pojazdem komunikacji publicznej można:

przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 30% miejsc siedzących niezajętych.

– Jest to dobra wiadomość nie tylko dla pasażerów komunikacji miejskiej, ale również dla przewoźników – komentuje Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. – Tak ostre limity w transporcie publicznym bywają trudne do wyegzekwowania, co widzą wszyscy podróżni. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, gdy wielu maturzystów pojawia się w tramwajach czy autobusach. Jednocześnie chcę przypomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Zarówno badania z Francji, Niemiec czy Hongkongu pokazują, że liczba zakażeń, do których doszło w autobusach i tramwajach jest znikoma. Zwłaszcza w porównaniu do ryzyka zarażenia się w biurze czy w domu – dodaje.

Maseczki nadal obowiązkowe

Od 15 maja zakrywanie nosa i ust na świeżym powietrzu nie jest już obowiązkowe. Nie oznacza to, że całkowicie żegnamy się z maseczkami. Nadal należy je zakładać w budynkach, miejscach użyteczności publicznych, a nawet na świeżym powietrzu, jeżeli nie będziemy w stanie utrzymać 1,5 m odległości od innych osób.

Zakładać maseczkę musimy też w pojazdach komunikacji miejskiej.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Przemek Jonik 2021-05-17
    05:00:14

    5 1

    Musimy to kiedyś umrzeć. Ludzie już są tak zniewoleni,że gdyby kazali im jeździć w tych kombinezon ach w jakich pokazują nieraz tych co na covidowych oddziałach pracują to by zakładali i jeździli.Bez maski trudno oddychać bo duszno i gorąco w tramwaju a co dopiero w masce. Ale jak pisałem ,gdyby kazali nosić kombinezony to by nosili i się gotowali w nich,nawet na zewnątrz by łazili. Większość nosi te maski jednorazowe. Ostatnio brytyjscy naukowcy,(podawali skąd) ale nie pamiętam,zbadali te maski. Pod wpływem wody (czyli pewnie jak stają się wilgotne od noszenia też) zaczynają ludzie wdychać kadm, ołów,i inne "cudowne zdrowe że tak nazwę minerały),do tego mikroplastik i inne cudowne mikrocząsteczki. Do tego to co zamiast wydychać ,jak CO2,to część wdychają spowrotem zakwaszające swój organizm,a to jest super pożywką dla wirusów i innych patogenów. Prosto mówiąc. Osłabiają swój system odpornościowy i dają zielone światło dla wielu innych chorób,plus smiercionki faizera i innych morderczych firm. Po wakacjach zrobią kolejną falę,coś wymyśla. Zwala ciekawe na kogo.Ludzie znów uwierzą.,bo wymyśla mutacje covida z ptasia grypą np.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.