Biznes

Najbogatsi Polacy szturmują Wrocław. Sołowow, Czarnecki, Karkosik...

2013-01-10, Autor: tm
Czterech z pięciu najbogatszych Polaków chętnie inwestuje swoje pieniądze w stolicy Dolnego Śląska. Jedynie otwierający ranking tygodnika "Wprost" Jan Kulczyk nie ma związków biznesowych z Wrocławiem. Pozostałych czterech miliarderów, czyli Zygmunt Solorz-Żak, Michał Sołowow, Leszek Czarnecki i Roman Karkosik od lat lokuje w naszym mieście swój kapitał.

Reklama

Listę 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", z majątkiem wycenianym na 9,7 mld złotych, otwiera Jan Kulczyk. W przeciwieństwie do osób, które znalazły się na kolejnych miejscach rankingu, nie ma on jednak związków biznesowych z Wrocławiem.

Na drugiej pozycji wśród najbogatszych figuruje Zygmunt Solorz-Żak (jego majątek to 8,5 mld zł), który jest większościowym udziałowcem w piłkarskim Śląsku Wrocław. Niewykluczone jednak, że wkrótce to się zmieni - biznesmen w coraz mniejszym stopniu jest zainteresowany łożeniem pieniędzy na klub, wszystko wskazuje na to, że niedługo część udziałów przejmie od niego magistrat.

Przypomnijmy, Solorz-Żak miał obok Stadionu Miejskiego zbudować galerię handlową - wpływy z jej działalności miały finansować działalność futbolowej drużyny. Z tych planów nic nie wyszło, a miasto od pewnego czasu próbuje sprzedać, wycenianą na 80 mln złotych, działkę przy piłkarskiej arenie.


Trzecią lokatę w rankingu "Wprost" okupuje Michał Sołowow (7,45 mld zł). Kielecki biznesmen od wielu lat inwestuje we Wrocławiu. Należąca do  niego firma Echo Investment jest właścicielem Pasażu Grunwaldzkiego. W przyszłym roku ma ruszyć rozbudowa centrum handlowego - na razie nie jest jeszcze przesądzone, czy powstaną tam nowe sklepy, czy może biura.

Firma Sołowowa stawia we Wrocławiu także biurowce. Gotowy jest już pierwszy etap Aquarius Business House nieopodal Dworca Głównego, a niedawno Echo Investment ogłosiło, że kolejny budynek biurowy postawi na zachodzie Wrocławia.

Na czwartym miejscu listy najbogatszych z majątkiem szacowanym na 5,46 mld złotych uplasował się Leszek Czarnecki. Wrocławski biznesmen obecny jest w naszym mieście od wielu lat. Wybudował m.in. Sky Tower, czyli najwyższy mieszkalny budynek w kraju, jest właścicielem galerii handlowej Arkady Wrocławskie, a jego firma deweloperska LC Corp stawia w naszym mieście mieszkania.

Do Czarneckiego należy też Getin Noble Bank, który pod koniec 2012 roku najpierw przejął detaliczną cześć DnB Nord, a potem kupił 100 procent akcji Dexia Kommunalkredit Bank Polska S.A.

Pierwszą piątkę najbogatszych Polaków zamyka małżeństwo Roman i Grażyna Karkosikowie (majątek 3,06 mld zł). Niedawno pisaliśmy o planach biznesmena związanych z Wrocławiem - na terenach należącego do Romana Karkosika Hutmenu mogą powstać m.in. hotele, biurowce czy obiekty handlowe, nieoficjalnie mówi się również, że miliarder może zainwestować w piłkarski Śląsk.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~jaca 2013-01-10
  16:44:16

  0 0

  o dzialanosci Leszka Czarneckiego we Wroclawiu, chyba najbardziej widac na ul. postancow sl. Skytower to fantastyczna budowlna, dzieki ktorej zyskal na swojej atrakcyjnosci i nowoczesnosci takze Wroclaw

 • ~Jelski 2013-01-10
  20:07:57

  0 0

  Rekiny finansjery ruszyły na Wrocław, to znaczy, ze miasto jak padlina daje im żer. Zamiast się cenić i dbac o finanse miasta, magistrat tworzy plany zagospodarowania pod potrzeby rekinów finansjery i rozdaje pieniadze. Na parking na Nowym Targu też jakieś 20 mln zł przewidziano w budżecie. Czyżby znowu Dutkiewiczowi coś nie wyszło?

 • ~NN 2013-01-11
  12:06:17

  0 0

  Proponuje żeby najbogatsi spróbowali zainwestować w budowę METRA we Wrocławiu. W innych krajach metro jest także budowane z prywatnych pieniędzy a później czerpane zyski z biletów . Pozdrawiam

 • ~Wrocławianin 2013-01-11
  12:23:43

  0 0

  Jeden mały Solpol Solorza wiele lat temu, to jeszcze nie powód, by zaliczać go do grona szturmujących Wrocław miliarderów !!! :D :D :D

 • ~Myszka098 2013-03-19
  13:20:57

  0 0

  Witam, mam na imię Ania.

  Wiem, że takich ludzi jak ja jest setki ale ja muszę znaleźć rozwiązanie. Po prostu muszę , nie mogę się poddać. Już myślałam o wszystkim, nawet żeby się powiesić ale nie mogę zrobić tego moim dzieciom. Na pewno wśród Was jest jakiś Samarytanin i mi pomoże. Proszę.....
  Chodzi o to, że mam straszne problemy finansowe. Wiem, że to moja wina, że się tak stało ale po paru latach bezowocnego szukania pracy podjęłam decyzję, że sama otworzę firmę ….i to niestety mnie zgubiło.
  Chciałam mieć pracę, chleb i żeby moje dzieci miały normalne życie.
  A teraz mam nóż na gardle i tylko cud może mnie uratować.
  Brałam pożyczki, żeby firma prosperowała, mówiło się, że musi minąć dwa- trzy lata aby firma mogła ruszyć pełną parą. I to się zgadza tylko, że teraz zjadają mnie raty kredytów, i gdyby nie one firma byłaby już sama na siebie zarabiała.
  Dlatego proszę o pomoc, błagam niech mi Ktoś pomoże, wystarczy jakakolwiek wpłata paru zł.
  Nr konta idea bank -43 1950 0001 2006 0140 0104 0002
  Wiem, że można przekazać pieniądze jako darowiznę. Można sobie odliczyć od podatku.
  Proszę i przysięgam, że jeśli uda mi się spłacić wszystkie kredyty to całą nadwyżkę przekażę na szczytny cel. I sama wtedy pomogę potrzebującym.
  Wszystkie dokumenty mogę okazać, nie chcę nikogo naciągać proszę tylko o pomoc.
  Jak coś to mój email: anoszka.098@o2.pl Dobro zawsze powraca z podwojoną siłą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.