Biznes
Ogródki gastronomiczne według nowych zasad. Przepisy wejdą w życie za cztery lata
Całoroczne konstrukcje, umowy trzyletnie i jednolity wygląd ogródków gastronomicznych - takie zasady zaczną obowiązywać na terenie Wrocławskiego Parku Kulturowego w 2024 roku. W piątek decyzję tę ogłosił prezydent Wrocławia.
Prezydent Jacek Sutryk wraz z urzędnikami w trakcie rocznych konsultacji z restauratorami i mieszkańcami ustalił nowe przepisy, dotyczące ogródków gastronomicznych. Nie tylko zmieni się ich wygląd, ale też będą mogły stać na terenie zabytkowego Starego Miasta przez cały rok, a nie, jak dotąd, tylko od połowy marca do połowy listopada. Natomiast umowy na zajęcie pasa drogowego oraz pozytywne opinie plastyk miejskiej od 2024 roku będą obowiązywać trzy lata, a nie rok, tak jak to wygląda obecnie.
- Cieszymy się z tego, że wreszcie nasza współpraca z miastem zaczęła się układać. Z poprzednimi władzami nie mogliśmy znaleźć porozumienia - komentuje Andrzej Dobek, szef stowarzyszenia "Nasz Rynek".
Restauratorzy będą mieli cztery wersje estetyki ogródka do wyboru: parasole w kolorze ecru, markizy ecru, wiaty i zabudowy szklane. Markizy mają nie zasłaniać kamienic i nie dominować w zabudowie rynku. Preferowane są także brak ogrodzeń, ewentualnie proste ogrodzenia o określonej wysokości, w stonowanej kolorystyce, bez elementów reklam, otwarte przestrzenie ogródków podkreślające charakter salonu miejskiego, ujednolicony kształt i kolorystyka markiz, proste donice z jednorodnego materiału i tej samej kolorystyce i wysokości w obrębie jednego ogródka, maksymalnie jedna tablica albo potykacz na jeden lokal o ujednoliconych wymiarach, proste oświetlenie w stonowanej stylistyce wewnątrz obrysu ogródka, lekkie, proste meble, o jednorodnej kolorystyce oraz uwolnienie przejść przez bramy i chodników od elementów wyposażenia ogródka.
- Jesteśmy co do tego zgodni i zadowoleni, ponieważ wypracowany materiał określa zasady dla nas wszystkich jasne. Udało się je wypracować wspólnie - mówi Magdalena Johri z restauracji Masala.
Na wprowadzenie zmian trzeba poczekać cztery lata, bo restauratorzy muszą mieć czas, by się do nich przygotować, a magistrat - by zmienić plan zagospodarowania miejscowego. Trzeba go dostosować do wymogów prawa budowlanego, bo całoroczne ogródki mogą mieć konstrukcje stałe, które będą wymagały pozwoleń na budowę.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Mniej kiczu na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Miasto nie wydało zgody na Galerię Mikołaja
23501 -
Start Jarmarku Bożonarodzeniowego. Co można tam kupić? [ZDJĘCIA]
19377 -
Budowa TAT wkracza w ścisłe centrum miasta. Duża zmiana organizacji ruchu [MAPY, WIDEO]
16272 -
Ogródki gastronomiczne według nowych zasad. Przepisy wejdą w życie za cztery lata
15149 -
Bezpośrednie pociągi z Wrocławia do Pragi ruszą jeszcze w grudniu! Jest umowa
4866
Najczęściej komentowane
-
Najdroższy dojazd taksówką z centrum miasta na lotnisko. Wrocław na czwartym miejscu
2 -
Umowa na budowę basenu na Brochowie podpisana [ZDJĘCIA Z DRONA]
1 -
Podwyżki w MPK Wrocław. Więcej na koncie zobaczą prawie wszyscy pracownicy spółki
0 -
Nowe wrocławskie lodowisko kryte już czynne [ZDJĘCIA, GODZINY OTWARCIA, CENNIK]
0 -
Bezpośrednie pociągi z Wrocławia do Pragi ruszą jeszcze w grudniu! Jest umowa
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert