Kultura
„Pawilon Czterech Kopuł tańczy do rzeźb i obrazów” [WIDEO-WYWIAD]
– Wierzę w nieoczywiste połączenia i mam nadzieję, że urocza teatralna krzątanina, którą uwielbiam, będzie mogła się rozgościć w muzealnych przestrzeniach Pawilonu Czterech Kopuł, które służyły także jako plany filmowe – mówi Justyna Oleksy z działu edukacji tego muzeum. Otwierając działalność Teatru Czterech, chce wprowadzić tradycję teatralnych finisaży wystaw czasowych.
– Jestem przekonana, że Pawilon Czterech Kopuł podzieli się z nami mnóstwem inspiracji i że uda mi się zarazić uczestników czwartkowego spotkania tym, co widzę teatralnego w tych rzeźbach, obrazach i w tej przestrzeni – mówi Justyna Oleksy z działu edukacji Pawilonu.
– Zapraszam do współtworzenia Teatru Czterech. Nie będzie gotowych scenariuszy i weźmiemy pod uwagę każdy twórczy pomysł. Osobiście wywodzę się z miłości do teatru słowa, ale jestem bardzo otwarta na wszelkie inicjatywy ruchowe. Nasze muzeum tańczy do obrazów i rzeźb – podkreśla edukatorka muzealna.
– Wierzę w nieoczywiste połączenia i bardzo się to sprawdza w naszym muzeum. To nie ma być hermetyczna impreza i finisaże mają być dla odbiorców przyjemnym zaskoczeniem. Skorzystamy z tego, że nie mamy tam przestrzeni, która jest podzielona na scenę i widownię. Są to nieoczywiste warunki, będziemy więc działać w nieoczywisty sposób. Widzowie mogą się spodziewać tego, że będą zaskakiwani ze wszystkich stron i może się okazać, że znajdą się w środku tej akcji – dodaje Oleksy.
27 stycznia o 18.00 zgasną światła na wystawie rzeźb Henry'ego Moore'a w Pawilonie Czterech Kopuł. – To my je zgasimy. Ostatni rzut oka na rzeźby Moore'a w tej przestrzeni będzie naszym rzutem oka – napisano w zapowiedzi wydarzenia.– Na początek performatywnie zamkniemy wystawę – 27 stycznia jest ostatnim dniem, gdy można oglądać ekspozycję rzeźb Moore'a w przestrzeniach Pawilonu Czterech Kopuł. Chcemy zrobić jej wyjątkowy finisaż – zapowiadają.
– Ta wystawa porusza serducha i pokochali ją wszyscy zwiedzający. My, pracownicy muzeum jesteśmy w niej rozkochani i chcemy ją dobrze pożegnać – mówi Oleksy. – To wystawa twórcy czułego wobec materiału, natury i widza. Prototypy rzeźb Moore’a powstały w ten sposób, że z drobin natury zbieranych podczas spaceru i układanych na półkach w jego pracowni wybierał tę, która danego dnia najbardziej go zainspirowała. Następnie badał ją w dłoniach i oblekał ten kształt gliną, starając się wydobyć z niego jak najwięcej i odtworzyć kształt natury. Widać w tych rzeźbach, że zrobiono je z ogromną wrażliwością wobec natury i ukłonem wobec abstrakcji – wyjaśnia muzealna edukatorka.
W ramach inauguracji działania Teatru Czterech jego członkowie zaproszą publiczność na nietypowe zamknięcie. – Razem z widzami zgasimy światła w ostatniej minucie trwania wystawy, zaś w ostatniej godzinie wystawy przemówią rzeźby i gabloty. Przeniesiemy energię rzeźb na działania teatralne. Sprawdzimy, czy w otworach zmieszczą się samogłoski i czy przez szczeliny prześlizgną się spółgłoski – zapowiadają organizatorzy tej inicjatywy.
Nabór do Teatru Czterech odbędzie się w czwartek 10 stycznia o godzinie 18.00, po godzinach otwarcia muzeum, by jego uczestnicy mogli w skupieniu wykonać teatralne zadanie. Wstęp wolny, zgłoszenia należy wysyłać mejlowo. – Chciałabym, żeby było to mocno wielopokoleniowe spotkanie. Nie trzeba się bardzo mocno przygotowywać, tylko przyjść z otwartą głową i przekonać się, czy komuś pasuje połączenie muzeum i teatru – wyjaśnia Oleksy.
Organizatorzy proszą, by chętni przygotowali interpretację dowolnie wybranego tekstu. Nabór poprowadzi Justyna Oleksy. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 11 stycznia drogą e-mailową.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Młodzi wrocławianie nagrali cover oscarowego hitu. Reżyser musicalu zachwycony [WIDEO]
51745 -
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
7321 -
Wrocławskie muzeum zmieni lokalizację. Pracownicy obawiają się o jego przyszłość
4246 -
Zakończyły się zdjęcia do serialu Netflixa z powodzią tysiąclecia w tle
3241 -
Na placu Strzegomskim stanęła Maszyna Czasu [ZDJĘCIA]
2917
Najczęściej komentowane
-
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
2 -
Wrocławscy muzycy wspierają WOŚP. Bezpłatny koncert w Vertigo
0 -
Premiera nowego albumu NFM. Z udziałem włoskiego dyrygenta
0 -
Bożena i Lech Janerkowie z tytułem „Kreatora Kultury”
0 -
29. Finał WOŚP. Charytatywny pokaz kultowego filmu
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy odczuwasz, że w ostatnich latach, we Wrocławiu poprawiła się jakość powietrza?
Oddanych głosów: 591