Udany finisz w dogrywce. Derby Dolnego Śląska dla WKK

2021-01-21, Autor: ah

Po bardzo zaciętym meczu, o którego losach zadecydowała dogrywka, WKK wygrało w Wałbrzychu i jest jedyną ekipą, która w tym sezonie zwyciężyła w Aqua Zdroju.

Środowe derby wrocławianie rozpoczęli piątką: Michał Jędrzejewski, Jakub Koelner, Dominik Rutkowski, Jakub Patoka, Piotr Niedźwiedzki. Trafili raz z linii rzutów wolnych. Dla Górnika wynik otworzył Marcin Wróbel, na co odpowiedzieli za dwa Michał Jędrzejewski i Jakub Koelner. Pierwsze trzy minuty to wymiana ciosów. Przepychankę pod koszem wygrał Damian Cechniak, a zaraz w kontrze Tomasz Ochońko popisał się akcją 2+1, wyprowadzając gospodarzy na prowadzenie 10:5. Trójkę odpalił kapitan WKK (15:12). W piątej minucie spotkania po raz pierwszy na boisku pojawił się niedawno zakontraktowany Jan Grzeliński, który w kontrze podał do dobiegającego pod kosz Szymona Kiwilszy. Za trzy przyłożył Piotr Niedźwiedzki, ale cały czas strata wrocławian utrzymywała się na granicy dwóch punktów. Kwartę przegrali 23:25.

Początek drugiej kwarty to celna trójka Marcina Wróbla oraz dwukrotne celne próby z dystansu Piotra Niedźwiedzkiego. Po trzech minutach trener Niedbalski poprosił o czas, bo wałbrzyszanie zaczynali być w gazie. Na przełamanie trafił Szymon Kiwilsza i goście zmniejszyli stratę do trzech punktów. Rzut zza łuku Jakuba Koelnera doprowadził do remisu po 34. Po wejściu pod kosz Michał Sitnik trafił lay-upa, ale zaraz odpalili z półdystansu Jakóbczyk, następnie spod kosza Zywert. W kontrze odpowiedział Koelner. Dominik Rutkowski trafił z półdystansu i z pomalowanego. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 47:46 dla wałbrzyszan.

Po przerwie lepiej zaczęli gospodarze (seria 5-0). Pierwsze punkty dla WKK w trzeciej kwarcie zdobył z pola trzech sekund Piotr Niedźwiedzki hakiem. Dwie akcje z rzędu trafił Jakub Patoka – najpierw z odchylenia, następnie zza łuku i zmniejszyliśmy stratę do jednego punktu. Niepilnowany Maciej Bojanowski trafił za trzy, jednak kolejna akcja to skuteczne 2+1 naszego środkowego. Asysta Michała Jędrzejewskiego do Tomasza Prostaka, który trafił za trzy i WKK doprowadziło do remisu (59:59). Rzut hakiem podwajanego Szymona Kiwilszy wyprowadził wrocławian na prowadzenie (65:63). Mimo podwojeń, zdobywał punkty z pomalowanego, a w ostatniej akcji przechwycił piłkę i wykończył akcję lay-upem. Po serii 8-0, podopieczni Tomasza Niedablskiego wyszli na prowadzenie 69:63.

Pojedynki podkoszowych zdecydowanie wygrywał Piotr Niedźwiedzki. Trójki już nie wpadały tak wałbrzyszanom jak w poprzednich kwartach. Bojanowski poleciał nad Patoką i trafił z góry do kosza. Strata wałbrzyszan stopniała do czterech oczek. Michał Jędrzejewski rozbił obronę rywali i rozpędzony zdobył dwa punkty (79:71). Zza łuku trafił Krzysztof Jakóbczyk, a następnie Marcin Wróbel. Na remis trafił wspomniany już Jakóbczyk i na trzy sekundy przed końcem czwartej kwarty wałbrzyszanie wyrównali (83:83). Sędziowie uznali, że rzut Piotra Niedźwiedzkiego spod kosza nie był w regulaminowym czasie gry, więc drużyny czekała dogrywka.

Ta rozpoczęła się od fauli graczy z Wrocławia i rzutów z linii rzutów wolnych wałbrzyszan. Dalej dwukrotnie za jeden trafili Jakub Patoka i Tomasz Prostak. WKK wyszło na prowadzenie 87:86. Dobiegający pod kosz Szymon Kiwilsza trafił po podaniu Michała Jędrzejewskiego. Z pięcioma przewinieniami na swoim koncie boisko opuścił lider wałbrzyszan, Krzysztof Jakóbczyk. Prawie z połowy boiska trafił Jakub Koelner 94:88. Półhakiem trafił Damian Cechniak i trener Niedbalski przy czteropunktowym prowadzeniu, poprosił o czas. Wrocławianom udało się jednak dowieźć wynik do końca i wygrać drugi raz z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych w sezonie, tym razem - 95:90

Double-double Szymona Kiwilszy (22 punkty, 10 zbiórek), bliscy także byli - Piotr Niedźwiedzki (29 punktów, 9 zbiórek), Jakub Koelner (15 punktów, 8 asyst), Jakub Patoka (8 punktów, 9 zbiórek). Wrocławianie dominowali "pomalowanym" - 51,1% skuteczności przy 39,3 wałbrzyszan. Znacznie więcej dała WKK także ławka (29-6). Obie ekipy świetnie walczyły na deskach, jednak to goście w tym elemencie byli nieznacznie lepsi (54-50).

Górnik Trans.eu Wałbrzych - WKK Wrocław 90:95 (25:23, 22:23, 16:23, 20:14, d. 7:12)

WAŁBRZYCH: Wróbel 25, Jakóbczyk 23, Cechniak 13, Ochońko 12, Bojanowski 11, Zywert 4, Durski 2, Makarczuk 0

WKK: Niedźwiedzki 29, Kiwilsza 22, Koelner 15, Rutkowski 10, Patoka 8, Prostak 5, Jędrzejewski 4, Sitnik 2, Grzeliński 0