Wiadomości
Wrocław: Trzonolinowiec zabytkiem? Konserwator ratuje budynek
Trzonolinowiec zabytkiem? Konserwator ratuje budynek
Mijają dwa miesiące od niedoszłej ewakuacji Trzonolinowca, bloku o nietypowej konstrukcji, stojącego niedaleko dworca Wrocław Główny. Jego stan techniczny jest kiepski, konieczny jest remont, a przed wyburzeniem ma go uchronić wpis do rejestru zabytków. Właśnie ruszyła procedura.
Dolnośląski konserwator zabytków wszczął postępowanie, które ma na celu wpisanie Trzonolinowca do rejestru zabytków. To zablokuje jego wyburzenie, a jednocześnie może przyspieszyć remont, którego wymaga budynek.
TAK TERAZ WYGLĄDA TRZONOLINOWIEC - KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA
Na mieszkańców nietypowego bloku przy ulicy Kościuszki 72 pod koniec lipca padł blady strach po tym, jak przeczytali o złych wynikach ekspertyzy budowlanej i konieczności wyprowadzenia się ze względu na zagrażający bezpieczeństwu stan obiektu. Taka decyzja została podjęta po ekspertyzie, wykonanej przez wspólnotę mieszkaniową na zlecenie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Gdy o sprawie stało się głośno, zapowiadana przez zarządcę budynku ewakuacja została odwołana. Inspektor budowlany wezwał wspólnotę o uzupełnienie braków w ekspertyzie.
Niewykluczone, że mieszkańcy będą musieli wyprowadzić się z Trzonolinowca na czas planowanego remontu. Na pytanie, czy taka wyprowadzka będzie konieczna, ma odpowiedzieć nowa ekspertyza, którą najprawdopodobniej przygotuje Politechnika Wrocławska.
Wrocław: Ewakuacja Trzonolinowca wstrzymana. Nadzór budowlany ma nowy pomysł
W pierwszej połowie sierpnia wspólnota mieszkaniowa wystąpiła do dolnośląskiego konserwatora zabytków z wnioskiem o wpisanie Trzonolinowca do rejestru zabytków. To pozwoli pozyskać fundusze na jego remont. Po miesiącu takie postępowanie zostało wszczęte.
Trzonoliowiec został zbudowany w 1967 roku. Ma 12 pięter, 41 metrów wysokości i znajdują się w nim 44 mieszkania. Zaprojektowali go architekci Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Jest to jeden z niewielu takich obiektów w Europie. Jego kontrukcja to żelbetowy trzon, przenoszący pionowe obciążenia na podstawę budynku, i stropy zawieszone na 12 linach. Liny przyczepione są do szczytu trzonu i do parteru. Trzonolinowiec budowany był nietypowo - od najwyższego piętra.
Wrocław: Ewakuacja Trzonolinowca. Mieszkańcy muszą się wyprowadzić?
Czy Trzonolinowiec powinien zostać wpisany do rejestru zabytków?
Oddanych głosów: 956
Tagi: Trzonolinowiec
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
45902 -
Duża awaria na kolei. Pociągi utknęły w trasie. Wielkie opóźnienia
10690 -
Narodowcy planują na sobotę marsz we Wrocławiu. "Polak w Polsce gospodarzem"
8216 -
"Będziesz następna": Seryjny gwałciciel we Wrocławiu. Były policjant zdradza nam kulisy
6910 -
Wrocław: Awaria rogatek na Jagodnie. Nie jeżdżą autobusy, są ogromne korki
6444
Najczęściej komentowane
-
Aquapark zamknął parking. W jego miejscu będzie fotowoltaika. "Można przyjeżdżać komunikacją"
7 -
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
5 -
Zaglądamy na plac Nowy Targ. Tak odzyskuje zieleń
5 -
Narodowcy planują na sobotę marsz we Wrocławiu. "Polak w Polsce gospodarzem"
4 -
Przebudowa ważnego skrzyżowania na Maślicach. Będą hopki i wysepka dla pieszych
4
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert