Wiadomości
Wrocław z szansą na czystsze powietrze. Dzięki białemu obłokowi pary z komina
Z początkiem 2015 roku w Polsce zaczną obowiązywać europejskie regulacje dotyczące emisji tlenków siarki i azotu przez zakłady przemysłowe. Na nowe obostrzenia gotowa będzie wrocławska elektrociepłownia.
Zobacz także
Biały obłok, czyli para wodna
W zakładzie Kogeneracji trwa właśnie testowanie instalacji odsiarczania. Dzięki nim spółka trzykrotnie ograniczy emisję tlenków azotu i pięciokrotnie emisję tlenków siarki do atmosfery. Instalacje pozwolą również na zatrzymanie innych szkodliwych substancji, w tym m.in. pyłów. Efektem nowoczesnej technologii mokrego odsiarczania spalin jest obłok widoczny tuż nad kominem.
– To czysta para wodna. Znak dla mieszkańców, że instalacja działa prawidłowo – zaznacza Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny w elektrociepłowni.
Wybudowali fabrykę
W ramach inwestycji na terenie elektrociepłowni, w miejscu gdzie przed laty znajdował się basen, powstała mała fabryka. Do skutecznego odsiarczania i odazotowania nie wystarcza tylko zamontowanie filtra, ale potrzeba ciągu technologicznego nowoczesnych urządzeń i aparatur. Zwieńczył je 115-metrowy komin, który stoi na absorberze, czyli ogromnym zbiorniku.
>Zobacz więcej zdjęć nowej instalacji we wrocławskiej elektrociepłowni.
Tam właśnie przebiega proces oczyszczania spalin z tlenków siarki. Odazotowanie odbywa się natomiast w bardzo wysokich temperaturach z wykorzystaniem dwóch metod – katalitycznej i niekatalitycznej. To dlatego, że w jednym z kotłów we wrocławskiej elektrociepłowni, oprócz węgla, jako paliwo używana jest też biomasa.
Elektrociepłownia: tak, piece i samochody: nie
Produkcja ciepła w elektrociepłowniach wyposażonych w nowoczesne instalacje proekologiczne jest jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniami w mieście. To niezwykle istotne, bo według badań opublikowanych przez francuski dziennik „Le Monde” nasze miasto jest ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Przez lata mówiło się, że Wrocław słynie z zieleni, ale eksperci tłumaczą, że o jakości powietrza nie decyduje tylko liczba parków.
– Tych zanieczyszczeń nie można dostrzec gołym okiem. Trudno je również wyczuć węchem. Głównym problemem jest spalanie najgorszej jakości węgla i odpadów w piecach węglowych. Kolejne źródło szkodliwych substancji w powietrzu to spaliny samochodowe. Zwłaszcza starsze auta emitują ich bardzo dużo – mówi Renata Krzyżyńska z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza Politechniki Wrocławskiej.
Będziemy zdrowsi
Co dokładnie inwestycja we wrocławskiej elektrociepłowni oznacza dla wrocławian? – Cały układ, który zamontowała Kogeneracja, jest modelowy. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą po prostu zdrowsi – prognozuje Renata Krzyżyńska.
>Zobacz panoramę miasta z nowego komina.
– Zanieczyszczenia źle wpływają na zdrowie, a badania dowodzą, że zachwianie równowagi składu powietrza, które wdychamy, przede wszystkim tlenu, powoduje szereg chorób, a także obniżenie nastroju i skłonność do depresji. Dlatego każda redukcja zanieczyszczeń jest ważna i odczuwalna. Po uruchomieniu nowych instalacji przez Kogenerację niektórzy z nas mogą poczuć się lepiej. Jakość życia w naszym mieście będzie lepsza – zaznacza ekspert.
Tagi: elektrociepłownia wrocław nowy komin, komin, instalacja, instalacja odsiarczania, biały dym, para wodna, nowy komin wrocław, nowy komin elektrociepłowni wrocław, powietrze wrocław, czyste powietrze wrocław
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 najmodniejszych osiedli we Wrocławiu. Gdzie ludzie chcą mieszkać i dlaczego?
183122 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
23103 -
Wypadek na krajowej "ósemce". Młoda kobieta zginęła pod kołami ciężarówki
9733 -
Fuszerka na TAT-cie. Autobusy nie mieszczą się na buspasie
9595 -
Gdzie jest burza? Już nad Czechami. Idzie w kierunku Dolnego Śląska. "Szkwał i nawalny deszcz"
8132
Najczęściej komentowane
-
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
3 -
Kilkanaście kilometrów korka na A4. Powód? Holowanie pojazdu
2 -
Bardzo groźnie na Przyjaźni: dwa tramwaje jechały wprost na siebie!
2 -
Trzecia Droga jako ostatnia ma komplet kandydatów we Wrocławiu [NAZWISKA]
2 -
MIELONE Z SIECI Czy pierwszaki to też wyborcy?
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~EKOLOG 2015-08-07
21:48:57
Super ! Oby więcej takich inwestycji......... jeszcze tylko wymiana starych pieców- kopciuchów w starych kamienicach i domach na przedmieścich i redukcja zanieczyszczeń z niskiej emisji będzie naprawdę odczuwalna.
~WESOLOWSKI 2015-08-19
18:20:54
Jeżeli to naprawdę czysta para wodna z tego nowego nowego komina to dlaczegow godzinach nocnych taki nieprzyjemny odór w powietrzu prawie na całą dzielnicę