Wrocławski Międzynarodowy Festiwal Szachowy

2010-07-03, Autor: Piotr Kolisko
V Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocła jjako jeden z 7 w Europie wszedł do cyklu Europejskiego Grand Prix Juniorów „ECU Youth Grand-Prix 2010" – rozgrywek pod auspicjami Europejskiej Unii Szachowej.

Zakończył się V Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocław. Zwycięzcą imprezy został arcymistrz Radosław Wojtaszek, który imponował spokojem z jakim rozstrzygał swoje partie. Pierwsze miejsce zdobył, wygrywając w ostatniej rundzie z dotychczasowym liderem, Siergiejem Tiviakowem, któremu w tym roku nie udało się zając miejsca na podium.

Największą sensacją zawodów jest bardzo wysoka siódma pozycja Gruzinki Nazi Paikidze, która po słabym początku (1 punkt z 3 partii) popisała się fantastycznym finiszem, podczas którego wygrała z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką, mistrzem międzynarodowym Pawłem Simackiem, by zakończyć swój marsz rozgramiając arcymistrza Csabę Balogha.

Gruzinka nie tylko zdobyła nagrodę dla najlepszej kobiety i najlepszego zawodnika z rankingiem poniżej 2400, ale także wypełniała normę na męskiego mistrza międzynarodowego, a w gronie 10 najlepszych jako jedyna nie była arcymistrzem.

W tym roku V Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocław gościł 19 arcymistrzów i arcymistrzyń, w sumie około 50 zawodników z międzynarodowymi tytułami.

Zawodnicy przyjechali zmierzyć się ze sobą z odległych zakątków, w sumie z 16 federacji – z Białorusi, Czech, Francji, Gruzji, Holandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Węgier i z Włoch.