Wiadomości

Wycinka drzew przy ul. Powstańców Śląskich. Nie ma już przedwojennej, dorodnej sofory

2018-07-26, Autor: mgo

Firma Skanska, w ramach rozpoczętej właśnie budowy kompleksu biurowego Centrum Południe, wycięła z działki 15 drzew, w tym dużą, starą soforę, rzadko spotykany u nas gatunek. Oburzyło to aktywistów i mieszkańców.

Reklama

W ubiegłym tygodniu Skanska rozpoczęła budowę nowego kompleksu biurowego przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej. W najbliższych latach w ramach Centrum Południe powstanie pięć budynków o łącznej powierzchni 85 tys. m kw. Inwestor chce też odtworzyć przedwojenny fragment ulicy Lwowskiej

Niestety, budowa wiąże się z wycinką 15 drzew z działki, w tym dorodnej sofory. Aktywiści mają wątpliwości, czy na pewno były do tego przesłanki.

- Drzewo było puste w środku, ale tak wyglądają blisko stuletnie drzewa. To nie jest powód, by je wycinać, bo to nie oznacza, że są chore i się złamią. Ewidentnie w tym przypadku zabrakło współpracy między inwestorem i miastem, być może też jakiejś korekty w planie zagospodarowania. Sofora świetnie wpisywałaby się w nową ulicę Lwowską, bo rosła tam już przed wojną - mówi Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Skanska zapewnia, że miała wszystkie wymagane pozwolenia.

- Przed rozpoczęciem każdej inwestycji przeprowadzamy analizę zieleni danej działki. Zawsze staramy się minimalizować wycinkę drzew. Działka, na której realizujemy nasz projekt biurowy była już od dawna przeznaczona pod inwestycję. W związku z prowadzonymi pracami, otrzymaliśmy pozwolenie na wycinkę 15 drzew, które zostały usunięte we wtorek. Warto podkreślić, że projekt naszej inwestycji zakłada, że jedna czwarta powierzchni działki będzie zagospodarowana na zielone przestrzenie i miejsca spotkań oraz rekreacji mieszkańców - mówi Anna Życińska-Wójcik, starsza menadżerka projektu w spółce biurowej Skanska.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Dariusz Niszewski 2018-07-26
  13:44:27

  13 3

  Firmie SKANSKA trzeba cały czas patrzeć na ręce. To przecież ona zniszczyła ponad 100 letnie niepowtarzalne i oryginalne żeliwne kolumny Hartunga podtrzymujące wiadukty na estakadzie kolejowej od Zaporoskiej do Zielińskiego. Zachowały się jeszcze tylko te nad Stawową i Pułaskiego. -------------------------------------------------------
  Skoro Skanska twierdzi, że zamierza odtworzyć w formie ścieżki właśnie ten fragment ulicy Lwowskiej to nie niszczenie a zachowanie tego perełkowca (sofora) było logicznym postępowaniem. Właśnie to drzewo mogło być symbolicznym łącznikiem dawnych i obecnych czasów tego miejsca. Trzeba dodać, że jest to najstarszy fragment (między Zielińskiego a Powstańców Śląskich) tej ulicy zaprojektowany jeszcze w latach 70. XIX wieku. Nieco później przedłużono ulicę w jedną stronę do ulicy Pereca a w drugą do ulicy Komandorskiej i w 1905 roku była już całością. Ale było to dawno,dawno temu. Ulica nazywała się do 1945 roku Victoriastrasse. Patronką była żona cesarza Fryderyka III (1831-1888), księżniczka angielska, niemiecka cesarzowa Victoria (1840-1901). Nawet jeśli to drzewo nie było całkiem zdrowe to należało się starać je zachować. https://dolny-slask.org.pl/586612,Wroclaw,ul_Lwowska.html--… Sofora czyli inaczej perełkowiec musiał mieć około 100 lat bo po 1945 roku we Wrocławiu z całą pewnością nie sadzono takich egzotycznych drzew. Pamiętam perełkowca w Ogrodzie Botanicznym i inny egzemplarz przy Ogrodzie Japońskim od strony Mickiewicza. Radzę spojrzeć na fotografie kwiatów i owoców tego drzewa. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pere%C5%82kowiec_japo%C5%84ski

 • ~Dariusz Niszewski 2018-07-26
  13:53:12

  12 1

  Wiele pomników przyrody jest w dużo gorszym stanie niż ta wycięta sofora (perełkowiec). Gdzie była ogrodnik miejski pani Małgorzata #Bartyna-Zielińska.
  "8 czerwca 2017 objęła swoje obowiązki miejskiego ogrodnika w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia Małgorzata Bartyna-Zielińska." i do dzisiaj powinna mieć rozeznanie co w mieście jest godne ochrony a zwłaszcza w grupie egzotycznych starych drzew. Dlaczego pani Małgorzata #Bartyna-Zielińska nie wypowiada się w tej sprawie.

 • ~mdj11 2018-07-26
  19:13:21

  10 1

  Witam. Jeżeli Skanska wycięła stare drzewo, to natychmiast ustami rzecznika prasowego powinna zobowiązać się do nasadzenia z nawiązką nowych drzew w tym soforę. Tak powinno być na terenie niby odtworzonej ul. Lwowoskiej.
  Jeżeli chcą taki zrobić, to niech elewacje domów przypominają te z okresu przedwojennego. To by było pionierskie podejście!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.