zamknij

Edukacja

Zasady rekrutacji do przedszkoli

2010-01-28, Autor: Julia Spychalska
Od tego roku zmieniają się zasady rekrutacji do wrocławskich przedszkoli. Wprowadzone zmiany mają pomóc uniknąć sytuacji sprzed roku, kiedy dla części dzieci zabrakło miejsc.

W roku szkolnym 2010/2011 rodzice przedszkolaków będą mieli do wyboru 152 placówek, z czego jednak tylko 102 ma charakter przedszkoli publicznych. W minionym roku liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym wyniosła 12 420. W tym roku władze miasta szacują, że będzie ich o ok. 1000 więcej.

 

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Jarosław Obremski przekonywał jednak, że miejsc w przedszkolach nie zabraknie. Nowe zasady i kryteria rekrutacji oraz trwający proces inwestycyjny w infrastrukturę przedszkolną mają być gwarancją uzyskania miejsca w placówce.

 

W tym roku w Leśnicy oraz przy ul. Częstochowskiej, Wałbrzyskiej i Pułaskiego planowane są nowe inwestycje, w wyniku których ma przybyć 550 dodatkowych miejsc. - Deficyt miejsc może się pojawić w maju, ale już we wrześniu będzie on rozwiązany - wyjaśniał Jarosław Obremski. - Związane jest to z dokonywaniem przez rodziców zapisów na zapas i późniejszą rezygnacją. Jest tak z reguły z 5% zapisanych dzieci, a to w rezultacie daje ok. 500-600 miejsc - dodaje.

 

Zmienią się także kryteria przyznawania punktów w procesie rekrutacji. Jak dotychczas, najwięcej punktów otrzymają dzieci rodziców samotnych. W związku z kłopotami w definicji "rodzica samotnego", która wcześniej oparta była na kryterium stanu cywilnego władze miasta uściśliły tę kategorię. Osobą samotnie wychowującą dziecko jest się wówczas, gdy drugi rodzic nie żyje, nie uznał ojcostwa, został zawieszony lub pozbawiony prawa wykonywania władzy rodzicielskiej, oraz gdy odbywa karę pozbawienia wolności.

  

Dodatkowe punkty rekrutacyjne otrzymają dzieci, których rodzice rozliczają się we wrocławskim Urzędzie Skarbowym. Nie dotyczy to wyłącznie Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przy ul. ks. Czesława Klimasa 34, który obsługuje mieszkańców powiatu ziemskiego wrocławskiego. Takie kryterium ma zapobiec tzw. "cudowi meldunkowemu", który miał miejsce w zeszłym roku i polegał na fikcyjnym meldowaniu dzieci w mieście w celu zdobycia miejsca w placówce wrocławskiej.

 

Rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo i tajność informacji o zarobkach. - Nie mamy zamiaru ani prawa wglądu do tego typu danych - tłumaczy Ewa Przegoń, zastępca dyrektora wydziału edukacji UM - Rekrutacja przeprowadzana jest drogą elektroniczną. W odpowiednim miejscu będzie należało zaznaczyć miejsce składania PIT-u za rok 2009 oraz podać NIP. Jesteśmy właśnie w trakcie rozmów z Urzędem Skarbowym dotyczących metod weryfikacji podanych przez rodziców informacji ze stanem faktycznym - dodaje.

 

Wśród pozostałych kryteriów rekrutacyjnych znajdują się: dodatkowe punkty dla dzieci niepełnosprawnych oraz z rodzin zastępczych, rodziców pracujących w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin (dotyczy także studentów dziennych, którzy traktowani są jak zatrudnieni na pełen etat), faktu uczęszczania do tej samej placówki rodzeństwa oraz odległość miejsca zamieszkania od przedszkola.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2010-03-20 00:01:06

  wszystko super szkoda tylko , że władze miasta łamią prawo i mało tego dyskryminują samotne matki.I napewno sprawy skończą się w sądach jak władze nie poprawią błedów w warunkach rekrutacji. I jakim cudem od zmiany sposobu rekrutacji nie zabraknie miejsc...... najwyżej tylko zabraknie komu innemu. W tym roku poprostu dzieci samotnych matek ( które nie są rozwódkami lub żonami kryminalistów, a pannami, które nie potrzebowały wyroków o odebranie praw rodzicielskich ojcom ich dzieci nie znajdą miejsca w przedszkolu.)...... Nie potrzebowały do czasu az niepoważni urzędnicy niezabrali się za naprawianie po swojemu prawa... tylko nie dali im na to czasu... tacy chcieli byc" cwani"

  0 0
 • ~ 2010-04-26 06:33:29

  Małe INFO zwłaszca dla samotnych rodziców. Z tego co wiem, to zasady rektutacji wypisane w na stronie UM nie istnieją. Dokładniej nie istnieją w wydziale edukacji UM. Nikt z urzędników nie podpisał się pod tym gniotem prawnym tylko zmusza się dyrektorów przedszkoli by wpisali to do statutów przdszkoli. Oczywiście formalnie zmusić ich nie można więc robi się to zapewne nieformalnie, a później jak będą przgrywać sprawy w sądzie to będzie ich wina. Oby wreśzczie była ustawa o odpowiedzialności urzędniczej. To jet czysta kpina z ludzi> Umieszcza się na oficjalnej stronie UM niby oficjalne zasady rekrutacji po to byy część ludzi sama zrezygnowała i urzędasy miały spokój i trąbiły po konferencjach prasowych jaki to wysoki odetek dzici uczęszcza do przedszkoli i , że wszystkie chętne się dostały. Przypominam wszystkim zainteresowanym, że itnieje co takiego jak Naczelny Sąd Administracyjny i od decyzji urzędników można się odwoływać. Pod nieprawnymi (sprawdzone przez prawników) warunkami rekrutacji nikt się nie podpisuje ale pod decyzją o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola już będzie musiał. Urzędnicy wykluczenie sporej grupy dzici z rekrutacji tłumaczą,że będą rozpatrywać indywidulanie. Więc jeśli moje dziecko się nie dostanie a rozpatrując przyjęcia "indywidualnie" złamali "swoje" warunki rekrutacji to już przegrali, a jeśłi ich nie łamali to skrzywdą masę ludzi a i tak rekrutację oprą o wadliwe prawnie zasady, czyli też prawdopodobnie przegrają w sądzie.

  0 0
 • ~ 2010-11-03 20:15:45

  aha

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy naprawy torowisk powinny być prowadzone nocą?
Oddanych głosów: 1261