Wiadomości

Czy rowerzysta może jechać ulicą, gdy obok ma ścieżkę rowerową?

2019-07-08, Autor: bas

W naszym mieście z roku na rok przybywa ścieżek rowerowych. Przybywa też rowerzystów. Nie maleje też liczba osób narzekających na kierujących jednośladami. Na platformę Alert tuWroclaw.com otrzymaliśmy zapytanie o to, czy rowerzyści jeżdżący ulicą, gdy obok mają ścieżkę rowerową, robią to zgodnie z przepisami.

Reklama

– Czy rowerzysta ma prawo jechać ulicą, o ile obok biegnie ścieżka rowerowa – pyta nasz czytelnik Pan Tomasz, który dodaje, że codziennie obserwuje takie sytuacje na ulicy Karmelkowej.

Sprawę reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym, a właściwie jej 33 artykuł, w którym czytamy:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z powyższego przepisu jasno wynika, że jeśli wzdłuż danej drogi przebiega ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać. Z takim właśnie rozwiązaniem mamy do czynienia na wspomnianej ulicy Karmelkowej gdzie wybudowana została dwukierunkowa ścieżka rowerowa.

W przypadku, gdyby przy ulicy nie było drogi rowerowej (lub ścieżki pieszo-rowerowej) rowerzyści zobowiązani są do jazdy ulicą. Prawo przewiduje też wyjątek, w którym rowerzysta może skorzystać z chodnika. Z takiego przywileju może skorzystać jednak tylko wtedy gdy: opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującą rowerem lub szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów lub warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (pada śnieg, wieje silny wiatr, występują ulewa, gołoledź lub gęsta mgła). Jednak nawet w takich przypadkach rowerzysta powinien pamiętać, że na chodniku jest „gościem” i musi jechać wolno i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Oceń publikację: + 1 + 153 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~Dawid Pakuła 2019-07-08
    15:35:26

    5 16

    No nie do końca. Jeśli planuje skręcić np w Morelowskiego to juz może jechać ulicą w strone Solskiego.

  • ~Paweł Zaleski 2019-07-09
    07:01:57

    19 13

    I o jeden ważnej sprawie zapomniano. Oznakowanie ! Z 33 artykułu wynika, że rowerzysta jadący na północ musi się dostosować do znaków na północnej jezdni i jeśli z tej strony jest droga rowerowa to musi ją jechać, jeśli przy południowej jezdni jest dwukierunkowa droga rowerowa to nawet jeśli da się ją jechać na północ to jej oznakowanie nie dotyczy jadącego jezdnią północną. Inaczej to oznacza , że jadący na północ nie ma obowiązku lawirować na lewo i z powrotem jak mu się ścieżka z drugiej strony pojawi bo musiałby zmienić kierunek jazdy i jednocześnie mieć obowiązek dostosowania się do nieobowiązującego go oznakowania po drugiej stronie.

  • ~Michał Sokół 2019-10-22
    11:13:42

    23 4

    Ale czy rowerzysta ma obowiązek jechać po tzw. ciągu pieszo rowerowym? Bo z ustawy wynika, że ma obowiązek jechać po ścieżce, na ciągu ma zachować ostrożność. Wiem, że istnieje rozporządzenie, ale czy rozporządzenie może nakładać dodatkowe obowiązki, które nie wynikają z ustawy? Ustawa jest aktem nadrzędnym nad rozporządzeniem. A jeżeli rozporządzenie dodaje nakaz, to idąc tym tokiem rozumowania, rozporządzenie byłoby zupełnie niezależne od ustawy. Zwłaszcza, że w ustawie jest również definicja ścieżki rowerowej, która jest sprzeczna z ciągiem pieszo rowerowym, bo określa, że ścieżka ma być oddzielona fizycznie od innych dróg, również chodnika, więc nie jest to kwestia interpretacji znaku c13 i jego kombinancji.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.