Kultura
Godzina z Jerzym Grotowskim i pokaz filmu dokumentalnego
W poniedziałek będzie można zobaczyć dokument, który jest nieznanym w Polsce zapisem rozmowy z Jerzym Grotowskim. Film powstał po wizycie Grotowskiego i Teatru Laboratorium w Wenecji w 1975 roku.
Podczas Biennale di Venezia zespół zaprezentował spektakl „Apocalypsis cum figuris” (dziewiętnaście pokazów) i zrealizował program działań parateatralnych o nazwie „Uniwersytet Poszukiwań II”. Złożyły się na niego spotkania robocze z włoskimi grupami teatralnymi i staże prowadzone przez poszczególnych członków zespołu.
Jerzy Grotowski był reżyserem teatralnym, badaczem sztuki aktorskiej i – szerzej – performerskiej. W latach 1957–1969 wyreżyserował siedemnaście przedstawień, w tym jedenaście w założonym i kierowanym przez siebie Teatrze Laboratorium z siedzibą najpierw w Opolu, a następnie we Wrocławiu. Wśród z nich są znane na całym świecie spektakle „Akropolis” (1962), „Książę Niezłomny” (1965) i „Apocalypsis cum figuris” (1969). U szczytu światowej sławy oświadczył, że nie jest już zainteresowany tworzeniem spektakli teatralnych i rozpoczął fazę poszukiwań parateatralnych w domenie „kultury czynnej”. W późnych latach siedemdziesiątych z poszukiwań tych wyłoniło się przedsięwzięcie Teatr Źródeł (1978–1982). Zostały one przerwane, kiedy Grotowski wyjechał z Polski w czasie stanu wojennego, decydując się na emigrację do USA. W 1986 roku na zaproszenie Fondazione Pontedera Teatro Grotowski przeniósł się do Pontedery we Włoszech, gdzie stworzył Workcenter of Jerzy Grotowski (obecnie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards). Tam pracował nad ostatnią fazą swoich twórczych poszukiwań Sztuką jako wehikułem.
Dokument „Incontri del TG. Un’ora con Jerzy Grotowski” zostanie pokazany w poniedziałek, 15 stycznia, o godz. 18:00 w sali Teatru Laboratorium w Instytucie Grotowskiego (Rynek – Ratusz 27). Prelekcję przed seansem wygłosi Katarzyna Woźniak. Pokaz filmu zorganizowano z okazji 19. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego. Wstęp na seans jest wolny.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
11739 -
Wrocław dla odmiany zagra nie Berlin, tylko Walię? Na Praczach kręcą film [ZDJĘCIA]
10362 -
Andrzej Grabowski o „Świecie według Kiepskich”: Absurdalna ironia i lusterko
8882 -
„Myślę, że ‘jebnięcie’ na stałe weszło do słowników wrocławian” [WYWIAD]
8277 -
Młoda, utalentowana piosenkarka z Wrocławia. Marzy jej się wielka kariera [WIDEO, ZDJĘCIA]
5257
Najczęściej komentowane
-
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
4 -
Konflikt o spuściznę po Bartoszewskim. Jaka przyszłość czeka zbiory Ossolineum?
2 -
Bezpłatne warsztaty w operze. Artyści pomogą osobom z powikłaniami po COVID-19
2 -
Wrocławskie podwórko scenerią baśniowego spektaklu [WIDEO]
1 -
„BYpass…”. Pandemiczna wystawa we wrocławskim muzeum
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert