Wiadomości

Kierowcy w całym centrum wściekli. Wrocław znów na czele najwolniejszych polskich miast

2015-11-26, Autor: jg
Jesień nie jest najlepszą porą dla kierowców. Często padający deszcz i szybko zapadający zmrok powodują dodatkowe utrudnienia w i tak już zakorkowanych centrach miast. Serwis Korkowo.pl postanowił sprawdzić, jak jeździ się po największych polskich aglomeracjach w porównaniu z ubiegłoroczną jesienią. Wnioski dla wrocławian nie są optymistyczne.

Reklama

W badaniu wzięto pod uwagę średnie prędkości w ścisłych centrach miast, osiąganych przez cały dzień w październiku. Wyniki wyraźnie wskazują, że w żadnej z badanych aglomeracji nie osiągano wyższych prędkości niż w ubiegłym roku. Co więcej - w wielu miastach zanotowano ich spadek.

 

W porównaniu z październikiem 2014 wolniej o średnio 1 km/h jeździło się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy. O 2 km/h spadła średnia prędkość w centrum Poznania, a aż o 3 km/h w Katowicach. Bez większych zmian w prędkości porusza się śródmieście Łodzi, Gdańska i Szczecina.

 

 

Jeśli chodzi o najszybsze centra miast, to w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywają Katowice. Mimo największego odnotowanego spadku średniej prędkości, nadal po śródmieściu stolicy górnego śląska można się poruszać najszybciej spośród wszystkich badanych miast – aż 44 km/h.

 

Najwolniej w październiku tego roku samochody jeździły po centrach Krakowa, Poznania i Wrocławia – średnio 27 km/h przez cały dzień. O ok. 1 km/h bardziej można było się rozpędzić w Łodzi. W stolicy Polski średnia prędkość w sercu miasta oscylowała wokół 30 km/h. Szybciej można było jeździć w Szczecinie (31 km/h), Lublinie (33 km/h), Bydgoszczy (43 km/h) i Gdańsku (38 km/h).

 

Opublikowane dane dowodzą, że miasta systematycznie zwalniają, także jesienią. Chociaż nie są to mocno odczuwane przez kierowców zmiany średnich prędkości, to biorąc pod uwagę ostatnie badania, tendencja spadkowa będzie się utrzymywać.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w październiku 2014 i 2015 roku. Średnie prędkości w ciągu dnia dotyczą godz. 6-18.

 

Przeczytaj też o tym, jak wolno przemieszcza się po Wrocławiu samochodem w godzinach wieczornych.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Wrocławianin 2015-11-26
  13:26:38

  0 7

  Wściekli sami na siebie? To kierowcy powodują korki.

 • ~komentator 2015-11-26
  14:09:49

  3 0

  Po prostu wszelka dyskusja z matołami którzy nawet nie potrafią prowadzić taczki według mnie są całkowicie zbyteczna !

 • ~adam 2015-11-26
  14:59:33

  7 0

  Wściekli na sternika i samorząd, bo mogliby (gdyby była) przejechać się do miasta cywilizowaną koleją aglomeracyjną, a tak muszą przebijać się samochodem wraz z morzem aut.

 • ~aru 2015-11-26
  19:31:01

  3 0

  niech budują więcej osiedli, nie rozbudowując przy tym dróg. jak się wszystkie sypialnie wrocławia zjeżdżają przy tym, jaką wrocław oferuje sieć komunikacji miejskiej to nie ma cudów, żeby nie było korków w godzinach szczytu. ludzie z miasta powinni jeździć komunikacją miejską- tak, jak to jest w cywilizowanych miastach, a nie dodatkowo zapychać ulice samochodami. innym faktem jest to, że to kolej powinna się postarać, aby ludzie mogli spokojnie dojechać spoza wrocławia. powinniśmy zmienić swoje podejście, bo takie korki to nie tylko problem indywidualny (strata czasu), ale także ogromny problem ekologiczny! Dodatkowo, my- polacy nie potrafimy się kompletnie zachować na drodze- absolutny brak kultury jazdy. Nie wspomnę już o przypadku, kiedy jedzie jakiś pojazd uprzywilejowany!

  ZBUDUJMY METRO WE WROCŁAWIU!!! :)

 • ~ZBUDUJMY METRO! 2015-11-27
  08:15:31

  0 2

  tylko po co? żeby chwalić się jak szybko można przejechać z placu Orląt na Grunwaldzki? Nie umiemy zarządzać tym co mamy! Słabo skomunikowane osiedla, odcięte peryferia, brak rozwiązań typu P&R - to generuje korki!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.