Kolejny medal paraolimpijski dla reprezentantów Startu Wrocław! Oliwia Jabłońska z brązem w pływaniu

2021-09-01, Autor: Bartosz Królikowski

Już trzy medale wywalczyli na Igrzyskach Paraolimpijskich zawodnicy Startu Wrocław. Na dodatek we wszystkich kolorach, bo do złota i srebra tym razem doszedł brąz. Sukces ten osiągnęła pływaczka Oliwia Jabłońska, zajmując trzecie miejsce na dystansie 400 metrów stylem dowolnym w kategorii S10.

Pomimo zaledwie 24 lat, dla Jabłońskiej Igrzyska w Tokio były już trzecimi w jej karierze. Z obu poprzednich wracała z medalem. W Londynie 2012 w wieku zaledwie 15 lat zdobyła srebro na 100 metrów stylem motylkowym, zaś w 2016 w Rio brąz na tym samym dystansie. To tylko dwa z licznych sukcesów Jabłońskiej w karierze. Na koncie ma już kilkanaście medali mistrzostw świata i Europy na różnych dystansach (od 100 do 400 metrów), różnymi stylami (dowolny, motylkowy, zmienny). Po dwa złote z każdego czempionatu. W Tokio nie udało jej się wywalczyć krążka na 100 metrów (5 miejsce), ale od kilku lat to 400 metrów stylem dowolnym uważane jest za jej koronną konkurencję.

Jabłońska potwierdziła po raz kolejny, że nie bez przyczyny. Polka nie miała szans powalczyć o złoto, bo to zdobyła Kanadyjka Aurelie Rivard z iście kosmicznym czasem 4:24:08, co jest przy okazji rekordem świata. Ale bardzo dobry wynik 4:33:20 dał wrocławiance brązowy medal (srebro dla Węgierki Bianki Pap), czyli trzeci paraolimpijski krążek w karierze. To także trzeci medal zdobyty w Tokio przez zawodników Startu Wrocław. Wcześniej złotym medalistą w rzucie dyskiem został Piotr Kosewicz (kat. F52), a srebro w pchnięciu kulą (kat. F34) zdobyła Lucyna Kornobys.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0