Kultura
Lech Moliński: „Jak rozmawiać ze skrajną prawicą?” [WIDEO-WYWIAD]
– Ważna jest dla nas edukacja obywatelska i zdobywanie wiedzy o świecie poprzez oglądanie filmów dokumentalnych i dyskusje - mówi nam Lech Moliński, organizator wrocławskiej edycji festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, w trakcie którego będzie miała miejsce m.in. debata o tym, jak rozmawiać ze skrajną prawicą.
W piątek w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się wrocławska odsłona Millennium Docs Against Gravity – największego w Polsce festiwalu filmów non-fiction. Przez dziesięć dni zobaczyć będzie można ponad 60 najlepszych tytułów z całego świata, spotkać się z ich twórcami, wziąć udział w debatach, wykładzie i pokazach Kina VR. Bilety wciąż w sprzedaży.
Zobacz także
Festiwal otworzy "Film o niczym" – nakręcona w kilkudziesięciu krajach satyryczna przypowieść dokumentalna, w której głównym bohaterem jest mówiące głosem Iggy’ego Popa, tytułowe Nic. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Borisem Miticiem. Pierwszego dnia wrocławscy widzowie zobaczyć będą mogli też m.in. intymny portret niepokornej Mathangi „Maya” Arulpragasam, znanej jako M.I.A ("MATANGI/MAYA/M.I.A."), historię awangardowej choreografki i performerki Rocio Moliny ("W rytmie flamenco") oraz "Opętanych" w reżyserii Metahaven i Roba Schrödera. Pierwszy dzień festiwalu zakończy muzyczna impreza w klubie festiwalowym Czuła jest Noc – showcase labelu MAGIA rozpocznie się około godziny 23:00.
Pierwszy weekend festiwalu to nie tylko pokazy znakomitych tytułów (wśród nich m.in. "Rosyjska robota" Petra Horky’ego z sekcji Peryferie imperium oraz „Wędrówki ludów” Ai Weiweia z sekcji Bohaterowie są wśród nas) ale też spotkania z ich twórcami, m.in. Katarzyną Kozyrą ("Szukając Jezusa") i Maddsem Brüggerem ("Wielka europejska zagadka papierosów") oraz debaty i wykład – w sobotę odbędzie się rozmowa o znaczeniu muzyki w filmach (po pokazie „Score. Muzyka Filmowa”), a w niedzielę wykład o fotografii (po seansie „Twarze, plaże”) i debata po filmie „Wielka architektura”. W tym roku, dzięki filmom wykorzystującym technologię wirtualnej Rzeczywistości, po raz kolejny udać będzie można się w niezwykłą filmową podróż 360°. Kino VR otwarte będzie w sobotę i niedzielę (zapisy na pokazy trwają).
W weekend nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci. Sobotni pokaz "Dzieciństwa" dostosowany będzie do obecności na sali najmłodszych miłośników kina. Przed filmem zapraszamy też do udziału w specjalnym warsztacie dla maluchów. Z kolei w niedzielę zajęcia przeprowadzi Akademia Dokumentalna OKI DOKI – pokazane zostaną dwa filmy dla dzieci ("Cicha" i "Trzy siostry"), a zaraz po nich odbędzie się warsztat "Uwolnij emocje".
Nieodłączną częścią wrocławskiej odsłony festiwalu jest także rywalizacja o Grand Prix Dolnego Śląska. O Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro powalczy w tym roku trzynaście tytułów. Zwycięzcę wybierze 4-osobowe Jury w składzie: Magda Piekarska, Maciej Kurowicki, Jarosław Perduta i Arkadiusz Wojnarowski.
Bilety (12 i 15 zł) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego i na www.dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów każdy z nich kosztuje tylko 10 złotych. Na spotkania i debaty wstęp jest wolny – pierwszeństwo mają widzowie posiadający bilet na seans. Na pokazy filmów VR oraz warsztaty obowiązują zapisy.
Tagi: Millenium Docs Against Gravity, Lech Moliński, DCF, dolnoślaskie centrum filmowe, filmy, kino, festiwal, debaty, filmy dokumentalne, vr
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert