Minimalna porażka na koniec rundy zasadniczej. Ślęza rozpocznie play-offy z piątego miejsca [RELACJA, ZDJĘCIA]

2018-03-28, Autor: prochu

Ślęza Wrocław przegrała w meczu ostatniej kolejki rundy zasadniczej z Wisłą CanPack Kraków 70:71. Wrocławianki mogły przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale w ostatniej akcji meczu za trzy punkty nie trafiła Elina Dikeoulakou. Mistrzynie Polski do fazy play-off przystąpią z piątego miejsca, a w ćwierćfinale zagra z Energą Toruń.

Kibice w hali AWF-u otrzymali w środę namiastkę tego, co będzie się działo w play-offach. Spotkanie mistrza z wicemistrzem Polski dostarczyło olbrzymich emocji i do ostatniej sekundy trzymało w napięciu. Jak bardzo wyrównane było to spotkanie, niech świadczy fakt, że prowadzenie zmieniało się aż 29 razy.

Pierwszą połowę można określić rywalizacją całej Ślęzy z samą Cheyenne Parker. Środkowa Wisły zdominowała strefę podkoszową, zdobywając przed przerwą aż 24 punkty. Trafiła nawet jeden raz za trzy punkty, choć w całym sezonie bardzo rzadko podejmowała próby zza łuku. Ślęza odpowiadała zbilansowaną grą ofensywną, a zdobywanie punktów równo rozkładało się na kilka zawodniczek. Trenerów mistrzyń Polski z pewnością jednak nie cieszyła postawa obronna, wszak do przerwy krakowianki zdobyły aż 42 punkty.

W drugiej połowie środowego starcia było już wiadomo, że mecz ten ma wyłącznie wymiar prestiżowy. W trwających równolegle spotkaniach zespół CCC Polkowice wysoko prowadził z AZS-em Poznań, a Energa Toruń wygrywała z koszykarkami AZS-u Gorzów Wielkopolski, więc nawet wygrana nic Ślęzie nie dawała.

Sama druga połowa nie była już tak ofensywna. Oba zespoły poprawiły defensywę, pojawiało się coraz więcej błędów, także tych wynikających z nerwów. W ataku Wisły CanPack zmalała rola Cheyenne Parker, ale i tak zakończyła spotkanie z 32 punktami i rewelacyjną skutecznością z gry (13/16). Upływały minuty, a żadna ze stron nie potrafiła wywalczyć sobie w miarę bezpiecznej przewagi. Zresztą najwyższe prowadzenie jednej i drugiej strony przez całe 40 minut to zaledwie sześć "oczek".

I właśnie sześć punktów przewagi miała Ślęza na cztery minuty przed końcem. Co więcej miała okazje, żeby odskoczyć na jeszcze większą przewagę, ale nie udało się to jej. Wisła CanPack odpowiedziała zaś skutecznymi akcjami Maurity Reid, Cheyenne Parker oraz Leonor Rodriguez i znów był remis (68:68).

Wrocławianki na ponowne prowadzenie wysunęła Agnieszka Kaczmarczyk, wykorzystując dwa rzuty wolne. Potem za trzy trafiła Leonor Rodriguez. Jak się później okazało punkty Hiszpanki były ostatnimi w tym spotkaniu, choć do końca pozostawała jeszcze minuta. Do Ślęzy pozostawała ostatnia akcja, ale po wznowieniu z autu Sharnee Zoll-Norman za trzy punkty nie trafiła Elina Dikeoulakou. Wisła wygrała 71:70.

Tym samem krakowianki zajęły drugie miejsce w tabeli po sezonie zasadniczym, a Ślęza piąte. Przeciwnikiem wrocławianek w ćwierćfinale (rywalizacja do trzech zwycięstw) będzie Energa Toruń. Pierwsze dwa spotkania mistrzynie Polski rozegrają na wyjeździe 3 i 4 kwietnia (wtorek i środa). Pozostałe pary play-off tworzą: Artego Bydgoszcz i Basket 90 Gdynia, Wisła CanPack i InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. oraz CCC Polkowice i Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin.

Ślęza Wrocław - Wisła CanPack Kraków 70:71 (19:22, 19:20, 23:18, 9:11)
Ślęza: Zoll-Norman 14, Dikeoulakou 12 (2), Treffers 11 (1), Szybała 10 (2), Kaczmarczyk 9, Perez 8 (1), Ajduković 4, Majewska 2, Sosnowska 0, Sklepowicz 0.
Wisła CanPack: Parker 32 (1), Reid 11, Rodriguez 9 (1), Greinacher 8, Labuckiene 5, Radocaj 4, Ziętara 2, Niedźwiedzka 0, Abdi 0.