Kultura
Pojedynek z szachistką i taniec z rekinami. Tydzień filmowych wrażeń na 18. Millennium Docs Against Gravity
Kadr z filmu „Tańcząca z rekinami” (ang. „Playing with Sharks”) reż. Sally Aitken
Za nami pierwszy weekend 18. edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. To jednak nie koniec filmowych emocji. Festiwal potrwa do 12 września. W tym czasie uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zobaczyć projekcje wzbudzających emocje i zmuszających do refleksji nad rzeczywistością filmów non-fiction, ale także spotkać się z ich twórcami, wziąć udział w warsztatach i wydarzeniach specjalnych.
W poniedziałek, po filmie „Podróż do zielonej utopii” w reżyserii Erlenda E. Mo (6.09, godz. 18:00) rozpocznie się spotkanie poświęcone podstawowym założeniom permakultury, które poprowadzi Bruno Zachariasiewicz z Fundacji Plastformers i Otwartego Ogrodu Ołbińskiego.
Zobacz także
Dzień później po seansie „Albumu rodzinnego” (7.09, godz. 20:00) odbędzie się festiwalowa odsłona cyklu Dolnośląskiego Centrum Filmowego „Filmoterapia z Sensem”, z kolei w czwartek, 9 września po filmie „Nowa korporacja” Joela Bakana i Jennifer Abbott zaplanowano debatę o wpływie korporacji na otaczający nas świat w ramach cyklu CityDocs.
W Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie też można spotkać się twórcami filmów – m.in. autorem „Filmu balkonowego” Pawłem Łozińskim (6.09, godz. 20:30), Mikołajem Lizutem, twórcą „Już tu nie wrócę” (8.09, godz. 18:30) oraz Aleksiejem Paluyanem, reżyserem „Odwagi”. Jedyny pokaz dokumentu opowiadającego o protestach na Białorusi odbędzie się 9 września o godzinie 20:30.
Pojedynek z arcymistrzynią
W programie festiwalu nie zabrakło też miejsca na wydarzenia specjalne. W środę, 8 września po pokazie filmu „Ciało nie kłamie” Evelyn Schels, zaplanowano epilog Europejskiej Nocy Literatury, podczas którego fragment eseju Emilie Pine przeczyta Helena Sujecka. Organizatorzy przygotowali też coś dla miłośników strategii i rywalizacji. W ostatni dzień festiwalu, na skwerze im. Wojciecha Młynarskiego, będzie można sprawdzić swoje szachowe umiejętności w rozgrywce z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką podczas wyjątkowej symultany szachowej (po filmie „Chwała królowej” w reż. Tatii Skhirtladze i Anny Khazaradze).
Kino dla starszych i młodszych
W weekend do kina zaproszeni są także najmłodsi widzowie, którzy będą mogli wziąć udział w zajęciach Akademii Dokumentalnej OKI DOKI. Filmy pokazane zostaną w dwóch blokach: „Trudne emocje – złość i smutek”, którym towarzyszyły będą warsztaty o efektywnych sposobach radzenia sobie z emocjami oraz „Lekcje z natury”, podczas którego obejrzą familijny film o opiekujących się szkolnym ogródkiem uczniach z Amsterdamu.
Nieco starsi widzowie będą mogli z kolei wziąć udział w specjalnych pokazach Akademii Dokumentalnej dla Seniora, w ramach której we wtorek, 7 września odwiedzą południe Włoch, gdzie poznają losy niezwykłego maga Achille („Wróżbita z Sycylii” w reż. Leandro Picarellego – 7.09, godz. 12:00). W czwartek natomiast, dzięki „Tańczącej z rekinami”, przeniosą się w morskie głębiny razem z Valerie Taylor, legendarną działaczką na rzecz ochrony rekinów. Oba pokazy będą poprzedzone krótką prelekcją.
Grand Prix Dolnego Śląska
O Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro walczy w tym roku czternaście tytułów. Widzowie wciąż mają szansę zobaczyć większość z nich, m.in. „Jeszcze nie dziś” (reż. Bruno Santamaria Razo) czy też opowiadający o międzygatunkowej przyjaźni poruszający „Stambuł bez smyczy” (reż. Elizabeth Lo). Laureat Grand Prix Dolnego Śląska ogłoszony zostanie w piątek, 10 września, na gali, podczas której pokazane zostanie „Śledztwo w domu spokojnej starości” Maite Alberdiego – tytuł, który również jest nominowany w tegorocznym konkursie.
Grand Prix Dolnego Śląska przyzna w tym roku 4-osobowe jury w składzie: Maciej Bujko – dyrektor BWA Wrocław, kurator i wykładowca, Iwona Morozow – filmoznawczyni i antropolożka, Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz Emose Uhunmwangho – wokalistka i aktorka. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 10 września podczas gali zamknięcia festiwalu.
Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) można kupić online na stronie festiwalu oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego, a także stacjonarnie w kasach DCF. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych. Bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.
Tagi: Millenium Docs Against Gravity, DOCS AGAINST GRAVITY, festiwal filmowy, Świat się budzi, 18MDAG, DCF, dolnoślaskie centrum filmowe, kino, dokumenty, filmy, filmy dokumentalne, filmy non fiction, vod, serwis vod, otwarcie festiwalu, wrocław
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert