zamknij

Wiadomości

Policja patroluje ulice i nadaje komunikat o kwarantannie. Będą kary

2020-03-25, Autor: Marta Gołębiowska

Już nie tylko straż miejska, ale też policja i WOPR nadają na ulicach Wrocławia komunikaty o zakazie gromadzenia się i ograniczeniach w przemieszczaniu się po mieście. Nieposłusznych na razie tylko upominają, ale to kwestia czasu. 

Od wtorku w Polsce obowiązują zaostrzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Wychodzić z domu można wyłącznie do pracy, sklepu lub apteki, z psem, do lekarza i w innych, pilnych, codziennych sprawach (dozwolone są spacery w odludne miejsca). Można spotykać się z członkami rodziny i z osobami, w których pozostajemy "w stałym pożyciu", natomiast zabronione jest gromadzenie się grup, liczących powyżej dwóch osób. 

Reklama

Od soboty apele o niewychodzenie z domu nadaje na ulicach Wrocławia straż miejska, sprawdzając popularne miejsca spotkań i upominając osoby niestosujące się do zaleceń. Komunikaty w weekend nadawały też pojazdy WOPR, który deklaruje gotowość do stałej pomocy, a nawet straż pożarna. - Dysponujemy pojazdami, które mogą wjechać tam, gdzie nie wjadą inne służby - podkreśla Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego WOPR. 

Natomiast od środy, po zaostrzeniu zasad kwarantanny przez rząd, do akcji dołączyły radiowozy policyjne. Przez ich głośniki można usłyszeć: "Szanowni Państwo, tu policja, w związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, by dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy: zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych". Policja może też nakazać przez głośniki rozejście się. 

- Na razie informujemy i upominamy, bo zakładamy, że nie do każdego mogły dotrzeć precyzyjne instrukcje nowych zachowań. Ale niebawem zaczniemy stosować restrykcje, zwłaszcza do osób, które będą wykazywać się lekceważeniem zagrożenia i ignorancją wobec przepisów. Grozi za to grzywna do 5 tys. zł - mówi Dariusz Rajski z wrocławskiej policji. 

W czwartek do akcji dołączyła łódź policyjna z policjantkami z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Czy ograniczyłeś wychodzenie z domu do koniecznego minimum?
Oddanych głosów: 5526

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~~~Zet 2020-03-25 17:34:39

  Nowe ograniczenia dot. poruszania obowiązują od dziś do 11 kwietnia. W przypadku złamania zakazów będzie groziła kara od mandatu do 5 tys. zł. Oceny godności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie policja.
  Na razie są kary (za co?)
  Czy i kiedy policjanci zaczną do nas strzelać?!

  12 10
 • ~~~Zet 2020-03-25 17:57:09

  W POLIN (i na świecie) zakrojona na szeroką skalę spektakl-symulacja: trochę jak słuchowisko Orsona Wellesa - tylko bardziej.
  Tak wyistacza się Nowy Porządek Świata (NWO), gdzie globalna chazaria konkuruje z żółtymi o dominację.

  7 11
 • ~~~Zet 2020-03-25 18:54:32

  Ameba chociaż tyle wie - ile zje. Oto the best-the best-the best-the best "perła intelektu"!
  Cytuję: "Prawo nie przewiduje możliwości, aby sesja Sejmu odbywała się przez Internet. Dlatego Sejm musi się zebrać i przegłosować możliwość głosowania przez Internet. Głosowanie nad możliwością głosowania przez Internet odbędzie się przez Internet. Nie wiem jak można tego nie rozumieć"!

  9 6
 • ~~~Zet 2020-03-25 19:14:19

  Premier Matthias Muravetsky robi (chyba?) wszystko, żeby dorżnąć gospodarkę. Nowe wymogi są nie do upilnowania przez 100 tys. policjantów (trochę kasy za grzywny jednak zgarną!) i drugie tyle wojska - ale panikę powiększą.
  Pytanie: Czy rząd robi przygotowanie pod stan wyjątkowy? (tak w okolicy maja?)

  9 5
 • ~~~Zet 2020-03-25 19:24:43

  Pytanie: kiedy u nas oficjalnie taka forma eutanazji?!
  Nieoficjalnie dodam, że funkcjonuje ona u nas cały czas!
  Ad rem!
  Nad Potomakiem wezwano wszystkie osoby powyżej 70 roku życia do poświecenia się i nie obciążania amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej oraz socjalnej - oczywiście dla dobra wnuków i USA!
  (https://markets.businessinsider.com/news/stocks/texas-dan-patrick-coronavirus-restrictions-worse-than-dying-2020-3-1029024881)

  7 5
 • ~~~Zet 2020-03-26 16:32:12

  Cywilizacja śmierci triumfuje!
  Eutanazja masowo spotyka osoby starsze we Francji prezydenta Macrona! Niemieccy lekarze oddelegowani do Strasburga opisują w dzienniku Die Welt, że chorzy na koronawirusa 80-latkowie nie są ratowani, tylko szprycuje się ich opium i czeka na ich śmierć.
  Strasburg to siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka...

  7 5
 • ~~~Zet 2020-03-26 17:16:24

  Quo vadis, Poloniae?!
  PiSrael dążąc do wyborów 10 maja liczy na to, że do urn - chyba niekoniecznie wyborczych! - podążą ich zwolennicy, a jest to grupa wiekowa obarczona ryzykiem największego zejścia śmiertelnego na Covid-19, a tym samym będą mieli z głowy obawy o ew. bankructwo ZUS.

  8 4
 • ~~~Zet 2020-03-26 18:53:32

  Pytania:
  1) Jak szybko wybuchnie gniew Narodu skazanego na najgorszy kryzys jaki pojawił się od czasu drugiej wojny światowej?
  2) Czy również wybuch wściekłości obywateli jest częścią planu oligarchii?

  8 4
 • ~~~Zet 2020-03-26 20:03:24

  Absurdy POLIN-PiSraelskie:
  Jak ktoś mówi "żyd", to mu na kwadrat wjeżdża o 6:00 rano ABW i konfiskuje koszulki z nadrukiem "Tu jest Polska, a nie Polin".
  A jak jakiś gnój depcze polską flagę i próbuje ją spalić - to jest taki artystyczny pokaz i gość sobie z tego jaja robi w internetach...

  7 4
 • ~~~Zet 2020-03-28 12:25:47

  1) Posłowie opozycji nie kryli w czasie trwania głosowania oburzenia zmianą Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. "Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr 177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz (KO).
  "Hej, wiem że o 2:30 w nocy kompletnie nikogo nie interesuje jakaś tam praworządność i jakieś tam regulaminy, ale PiS łamie właśnie regulamin Sejmu RP. Wrzucili poprawkę do kodeksu wyborczego, bez zachowania 14 dniowego terminu. O 2:30 w nocy. Głosowanie jest o 3:00. Miło" - napisał Jakub Kulesza (Konfederacja).

  7 4
 • ~~~Zet 2020-03-28 12:26:52

  2) "PiS łamie regulamin Sejmu i pod osłoną nocy chcą zmieniać Kodeks Wyborczy! Zamiast ustaw wspierających pracowników i przedsiębiorców, za wszelką cenę utrzymać majowe wybory!" - narzekał Krzysztof Gawkowski (Lewica).
  "Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach wskazał, że istotne zmiany w Kodeksie wyborczym mogą być dokonywane najpóźniej pół roku przed pierwszą czynnością wyborczą, którą jest zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu. PiS-u orzeczenia nie obowiązują" - zwracał uwagę Michał Szczerba (KO).
  Odpowiedziała mu Joanna Lichocka (PiS). "Techniczne zmiany co do sposobu głosowania mogą być wprowadzane. PO wprowadza opinię publiczną w błąd" - napisała na Twitterze.

  7 4
 • ~~~Zet 2020-03-28 12:36:39

  3) Nieczęsto zgadzam się z liderem razemków - "Mosze" Zandbergiem. Sądzę, że tym razem ma wiele racji!
  Czeka nas wzrost bezrobocia i ubóstwa. Pieniądze, zamiast do pracowników i małych firm, popłyną do banków - ocenił lider Lewicy Razem Adrian Zandberg po głosowaniach w Sejmie nad tzw. tarczą antykryzysową.
  Zandberg: "Przy okazji PiS i PO bezprawnie zmieniły kodeks wyborczy, żeby umożliwić wybory w trakcie epidemii. Cel jest prosty: przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. Choćby po trupach" - stwierdził i dodał: "Przeciw głosowała tylko rzeczywista opozycja: Lewica i PSL" [a posłowie Konfabulacji?; wiem, że "Mosze" cierpi na polityczny daltonizm i nie widzi Konfy].
  Polityk odniósł się także do głosowania nad zmianami w Kodeksie wyborczym na Twitterze: "Organizowanie wyborów w trakcie epidemii to przepis na tragedię. Kto tego nie rozumie, jest idiotą. Kto rozumie, a mimo to prze do takiego rozwiązania - będzie mieć krew na rękach" - napisał.

  7 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy organizowanie 11. edycji Brave Kids w trakcie pandemii to dobry pomysł?

Oddanych głosów: 187