Wiadomości

Pomnik rzymskiej bogini łowów i przyrody powróci do wrocławskiego parku po 70 latach

2015-09-09, Autor: jg
Polująca Diana, rzymska bogini łowów i przyrody, już w najbliższy czwartek o godz. 13 powróci do parku Szczytnickiego na skwer Zbyszka Cybulskiego, gdzie do 1945 roku stał jej pomnik. Rekonstrukcji pomnika podjęli się wspólnie Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Polski Związek Łowiecki i miasto Wrocław, a swój wkład finansowy mieli także wrocławianie, którzy wsparli projekt dobrowolnymi datkami.

Reklama

Tę wyjątkową uroczystość, jaką jest odsłonięcie pomnika, uświetni udział przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, będą poczty sztandarowe, sygnaliści grający przywołania myśliwskie, sokolnicy, a także członkowie Związku Kynologicznego, Bractwa Kurkowego i Towarzystwa Miłośników Wrocławia, rektorzy szkół wyższych, rajcy miejscy oraz dyrektorzy wrocławskich placówek muzealnych.

 

Odsłonięcie pomnika będzie również szczególną okazją do podziękowania za zaangażowanie członkom Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Pomnika Diany, a także zgromadzonym fundatorom.

 

 

Pomnik Diany, a właściwie Grupa Diany, jak nazywano przed wojną pomnik, stał w parku Szczytnickim u zbiegu ulic Mickiewicza i Wróblewskiego. Antyczna bogini trzymała w ręku włócznię i towarzyszyły jej dwa psy myśliwskie. Wbiegała na cokół ułożony z głazów, które imitowały górski krajobraz. Wokół zasadzono drzewa iglaste i roślinność alpejską. Tę część parku nazywano nawet Ogrodem Diany.

 

Park Szczytnicki do końca XVIII wieku był lasem i terenem łowieckim, dopiero w XIX wieku zaczęto go przekształcać w teren rekreacyjny. W 1833 roku powstał tu Tor Wyścigów Konnych, którego pozostałością jest Pergola, prawdopodobnie główna trybuna była w miejscu dzisiejszej Iglicy.

 

Potem rozbudowywano kompleks – powstało zoo, Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Ogród Japoński. Park Szczytnicki przez dłuższy czas był jedynym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców. Chodzili do niego przez most Szczytnicki, a zaraz za nim witała ich Diana.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~wrocławianiN 2015-09-09
    15:36:03

    8 0

    Pergola nie jest pozostałością istniejącego na tych terenach od 1833 roku Toru Wyścigów Konnych. Autor powinien napisać, że Pergola znajduje się w części terenu po Torze Wyścigów Konnych. Gdy powstawała Pergola w 1913 roku to Tor Wyścigów Konnych był już tam nie było.
    cyt. za wikip." Zaprojektowana przez Hansa Poelziga jako dwa rzędy słupów z nietynkowanego żelbetu zwieńczone kratą, na której płoży się winorośl, wstępnie zatwierdzona do realizacji 31 sierpnia 1912. Później przeprojektowana; w wyniku przetargu realizację powierzono firmie Pfeffer Pringsheim & Co; prace budowlane ukończone zostały w lutym 1913, w marcu alejkę pokryto żwirem i obsadzono słupy winoroślą".

  • ~dziadu 2015-09-09
    21:58:08

    0 1

    Jak się kościół dowie to da wam pomnik! Nie dość że pogańska bogini to jeszcze ma gołe cycki (chyba że poprawność polityczna zwycięży i cycki zostaną zasłonięte). Wszyscy pewnie pamiętają cyrk z odsłonięciem 'diabelskiego kamienia" na Klecinie. A na poważnie to jeżeli ten pomnik będzie wyglądał jak na tym przedwojennym zdjęciu to BRAWO!

  • ~emeryt 2015-09-09
    22:47:18

    0 0

    Mam nadzieję że wreszcie będę miał okazję być na odsłonięciu świeckim i nie zastanę tam faceta i w spodniach i sukience jednocześnie z miotełką w ręku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.