zamknij

Wiadomości

Wrocławianie wraz z prezydentem będą bić Zielony Rekord Polski

2019-04-20, Autor: mgo

Rekord Polski w zazielenianiu miast będzie bity pod koniec kwietnia po raz trzeci. Dotlenieni.org – organizator akcji – razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji chce posadzić kilkanaście tysięcy roślin. Akcja zaplanowana jest na piątek, 26 kwietnia, w Parku Szczytnickim. Wrocławianie będą zazieleniać miasto wspólnie z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem.

– Już wkrótce wspólnie postaramy się ustanowić nowy rekord w liczbie nasadzeń drzew i krzewów. W akcję może włączyć się każdy, zarówno osoba prywatna, jak i firma czy organizacja. Chcemy poprawić zeszłoroczny wynik, sadząc 20 tysięcy drzew i krzewów. We Wrocławiu nasadzenia będą prowadzine między innymi w ZOO, przy Uniwersytecie Wrocławskim czy szpitalu wojewódzkim. Główne wydarzenie, na które zapraszamy wszystkich wrocławian, to sadzenie z prezydentem Jackiem Sutrykiem, wiceprezydentem Adamem Zawadą i dyrektorką Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Katarzyną Szymczak-Pomianowską. Czekamy na mieszkańców w godz. 10.30 - 13.30, do posadzenia mamy aż 600 roślin – mówią organizatorzy.

Reklama

Podczas pierwszej edycji wydarzenia udało się nasadzić 3295 roślin. Akcja obejmowała wówczas jedynie Wrocław. Rok później w bicie rekordu włączyły się inne miasta, ustanawiając nowy wynik: 10 921 drzew i krzewów.

Aby włączyć się w akcję, wystarczy w dzień bicia rekordu, 26 kwietnia, posadzić roślinę, udokumentować to na zdjęciach i wysłać je przez formularz dostępny na stronie www.zielonyrekord.pl. Każdy, kto prześle fotografie, otrzyma certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w rekordzie.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Agnieszka Dorota 2019-04-20 17:46:13

  A może tak rekord w ilości zielonych okien i balkonów? Większość fasad naszych domów jest pusta . Tymczasem gdyby na każdym oknie byłaby jakaś zielona roślina, latem obniżało by to temperaturę budynku tak samo jak drogie instalacje zielonych ścian. Potrzeba tylko stworzyć taką modę i pomoc ludziom którzy się na tym nie znają. Zaapelować do administracji budynków , także różnych firm i ochłodzić miastom poprzez zielone ściany

  7 2
 • ~Dariusz Lewicki 2019-04-21 15:08:41

  Podczas projektowania terenu z ławeczkami, ścieżkami, nasadzeniami bardzo ważny jest dobór gatunków drzew. Drzewa powinny być dostosowane do lokalnych warunkach siedliskowych (dostępność wody, światła, warunki glebowe) oraz klimatycznych. Projektując zieleń, często zapominamy o docelowych rozmiarach sadzonych drzew. Obecnie w ofercie handlowej znajduje się wiele gatunków oraz odmian drzew i krzewów o różnych pokrojach i wielkościach, przez co łatwo możemy dopasować rozmiar drzewa do terenu, którym dysponujemy, tak aby za kilka czy kilkanaście lat drzewo nie stało się źródłem problemów. Warto wspomnieć, iż poza odległością od pasa drogi dla nowych nasadzeń (ta odległość nie jest wiążąca w przypadku uzupełniania luk w istniejących alejach) oraz przepisów określających odległość drzew od sieci gazowych w Polsce, nie obowiązują żadne przepisy, które regulowałyby tą kwestię. Dlatego należy się kierować zdrowym rozsądkiem oraz wiedzą o wymiarach, jakie osiągną sadzone drzewa. Osiągające duże rozmiary drzewa (np. dęby, klony, buki) zazwyczaj sadzi się w odstępach co 10-15m. Dla mniejszych drzew można przyjąć odległość co 6-8m.
  Dobór gatunków powinien uwzględniać uwarunkowania historyczne, krajobrazowe, istniejące tradycje, ale również ewentualną alergenność drzew, zawartość substancji toksycznych oraz inwazyjność gatunku.

  Czas najwyższy, żeby wymagać od wrocławskiego dendrologa wzięcia się do roboty i wymagania odpowiedzialności za drzewostan w mieście od właścicieli terenów zadrzewionych.
  Żądać posadzenia dużych drzew a nie malutkich kikutów, które obsikają psy i padną .Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.
  Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja stwarza zagrożenie i problemy.

  - Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat.
  Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Czas zrobić porządek z kasztanowcami i topolami – to są drzewa do parków, terenów zielonych a nie przy budynkach i ulicach - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem.

  3 3
 • ~KsaweryCzerwinski 2019-04-25 11:58:16

  i fajnie :) ciekawa inicjatywa

  0 9
 • ~TzK_ 2019-04-25 12:14:44

  wow, naprawdę fajna akcja

  0 9
 • ~tadkord 2019-04-25 12:16:43

  pięknie, należą sięgratulacja

  0 10
 • ~uf0s 2019-04-25 12:18:35

  hahahahha, supi!

  0 10
 • ~lewwwwwwak 2019-04-25 12:20:35

  mi też się podoba

  0 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zapłaciłbyś 25 tys. zł za roczne czesne na prestiżowej uczelni?
Oddanych głosów: 442