zamknij

Wiadomości

Prezydent Sutryk zachęca, by rozliczyć PIT we Wrocławiu

2020-04-08, Autor: mh

Ze względu na epidemię koronawirusa, do końca maja wydłużony został termin na składanie PIT-ów. – Zachęcam wszystkich mieszkańców Wrocławia do rozliczenia się w naszym mieście. Meldunek nie jest wymagany, a miasto może się dzięki temu rozwijać – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W minionych latach czas na rozliczenie PIT-u upływał wraz z końcem kwietnia. W tym roku ostateczną datą na to jest 31 maja.

Reklama

Magistrat zachęca mieszkańców Wrocławia do rozliczenia deklaracji podatkowej w mieście – meldunek nie jest wymagany, wystarczy wrocławski adres zamieszkania. Miasto uruchomiło kampanię „Od Ciebie zależy Wrocław jaki znasz i lubisz”. W związku z epidemią, wedle szacunkowych danych, miasto straci ok. 10-15% dochodów z PIT-u. Przez to do budżetu może wpłynąć o ponad 200 mln zł mniej.

W poprzednim roku stolica Dolnego Śląska otrzymała prawie 1,5 mld złotych z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dochody z PIT-ów stanowią ok. 30% wszystkich miejskich dochodów. To niema równowartość tego, co Wrocław rocznie przeznacza na oświatę – m.in. na utrzymanie wszystkich placówek ze świetlicami oraz budowę nowych placówek.

– Nie trzeba się meldować, by złożyć PIT we Wrocławiu. Wystarczy zaktualizować miejsce zamieszkania przed zaakceptowaniem swojego zeznania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Dochód z PIT-ów stanowi znaczącą część budżetu Wrocławia. Dzięki temu miasto może się rozwijać, rozbudowywać infrastrukturę, realizować zadania pomocy społecznej czy utrzymywać placówki oświatowe. Zachęcam wszystkich naszych mieszkańców do rozliczenia PIT-u we Wrocławiu – dodaje.

W 2019 roku we Wrocławiu rozliczyły się 424 tysiące osób. Tylko w poprzednim roku PIT złożyło w tym mieście prawie 21 tys. więcej osób niż w 2018. We Wrocławiu zameldowanych jest obecnie ponad 580 tys. osób, choć według badań MPWiK, bazujących na średnim zużyciu wody, mieszka tu, de facto, 825 000 osób.

Średni dochód miasta z PIT od jednego rozliczającego się mieszkańca wynosi ok. 3 100 zł. To równowartość miesięcznego utrzymania podopiecznego w rodzinnym domu dziecka, rocznego utrzymania roweru miejskiego, rocznego utrzymania 8 psów/kotów w schronisku czy prawie 500 km przejazdów autobusu MPK.

– Możemy oszacować, że zeznanie podatkowe rozlicza we Wrocławiu co druga osoba tu mieszkająca. Myśląc o obecnej sytuacji i zmniejszeniu wpływów z PIT-ów, liczymy, że jak najwięcej osób zdecyduje się na rozliczenie podatku w naszym mieście – zaznacza Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. – Szacujemy, że w wyniku epidemii wpływy do miejskiego budżetu mogą być mniejsze nawet o pół miliarda złotych – dodaje.

W dobie stanu epidemii najbezpieczniejszą formą złożenia podatku dochodowego jest skorzystanie z usługi e-PIT w serwisie www.podatki.gov.pl.

Na stronie internetowej przedstawiono, jak krok po kroku rozliczyć PIT online.

Czy rozliczacie PIT we Wrocławiu?Oddanych głosów: 348

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:17:48

  Sutryk – najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!
  Po ostatnich wydarzeniach dobrze już widać, że Jacek Sutryk z pozycji faszystowsko-lewicowych [TAK, to bowiem faszyzm np. Mussoliniego wykorzystując władzę państwa z pozycji radykalnie lewicowych - ograniczał wolność obywateli!] cenzuruje i ogranicza wolność wypowiedzi tych ludzi oraz organizacji poza-rządowych, któych/które na gruncie swojego systemu wartości ocenia jako zagrożenie! Popiera więc nazi-feminizm, sodomitów oraz zboczeńców z LGBTQ, aborcję, itd., a aktywnie zwalcza polskich patriotów (brutalna pacyfikacja, jakiej policja dopuściła się wobec uczestników Marszu Polaków w 2019 roku; niestety, przypisuje też Polakom organizację pogromów na Żydach podczas Nocy Kryształowej!), chrześcijaństwo, prolajferów! (w niedzielę (8.03.2020) prezydent Wrocławia Jacek Sutryk rozwiązał manifestację przeciwników aborcji, podczas której eksponowane były zdjęcia dzieci zabitych w wyniku tego „zabiegu”. J. Sutryk określił je jako „masakryczne bilbordy”, a uczestników pikiety nazwał „matołkami”).
  Jacek Sutryk SKŁAMAŁ mówiąc, że jest prezydentem wszystkich Wrocławian, bowiem POSZEDŁ NA WOJNĘ z tymi mieszkańcami Miasta, którzy mają inny – a tak ma baaaaaardzo wielu! – niż Jego radykalnie faszystowsko-lewicowy (lewacki?) system wartości!

  37 9
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:20:39

  Zarówno sam zakaz wstępu do lasu, jak i sposób jego wydania nie ma podstaw prawnych; żadna ustawa nie zakazuje wstępu do lasów z powodu chorób ludzkich - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, podkreślając, że zakaz ten jest "zbyt daleko idący i zbędny".

  33 8
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:23:23

  Wraz z wczorajszym (6.04.2020) nocnym głosowaniem za ustawą o wyborach korespondencyjnych wyklarowały się rozpisane przez rząd scenariusze w kwestii wyborów prezydenckich. Z pewnością ekipa władzy nie bierze pod uwagę wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, co skutkowałoby zmianą terminu wyborów i przeprowadzeniem ich w tradycyjnej formie. Tradycyjna forma nie umożliwiłaby za to pogłębienia inwigilacji obywateli, z którą wiążą się wybory korespondencyjne, co w połączeniu z realizacją planu „Polski bezgotówkowej” i przejęciem małych przedsiębiorstw przez wielki koncerny, z Polaków uczyniłoby „niewolników”.
  Ponieważ coraz więcej Polaków uważa, że organizacja wyborów w maju jest nieodpowiedzialna ekipa władzy rozpoczęła akcję dezinformacyjną. Stery przejęła minister Jadwiga Emilewicz, która zaczęła operować fejkami, mającymi na celu wywołanie strachu u obywateli w związku z ewentualnym wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego, czego domaga się większość Polaków.
  – Czy wiemy jakie są konsekwencje wprowadzenia stanu nadzwyczajnego? I nie mówię o tych finansowych. Mówię o tym, że będziemy mieć wojsko na ulicach, pozamykane portale internetowe… – mówiła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Beatą Lubecką w programie „Gość Radia ZET”.
  – To musiałby być stan wyjątkowy, stan klęski nie przewiduje takich restrykcji – zauważyła dziennikarka.
  – Więc w stanie wyjątkowym pozamykane rozgłośnie radiowe. Naprawdę tego chcemy? Mamy epidemię i adekwatny do epidemii stan, który został wprowadzony – odparła minister.
  Nie ma takiego przepisu, który zakładałby zamknięcie portali internetowych i rozgłośni radiowych w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nigdy nie było. Minister Emilewicz z pełną premedytacją OKŁAMUJE Polaków w kwestii stanu nadzwyczajnego, tylko po to, by zrealizować polityczne zamierzenia rządu, który odbierając Polakom wolność kreuje się na jej obrońcę!

  32 8
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:26:06

  1) Wywiad z włoskim naukowcem, doktorem Stefano Montanarim roznosi się szerokim echem. Rozmowę z naukowcem, który podważa przekaz mainstreamu ws. koronawirusa obejrzało już ponad 2 mln razy. Obok wywiadu z dr. Montanarim ciężko przejść obojętnie, gdyż ten nie zalicza się do grona anonimowych „spiskowców”. Jest poważanym naukowcem, którego autorytet nie sposób podważyć. W wywiadzie przekonuje, że nie da się wynaleźć szczepionki na koronawirusa, sam wirus jest niegroźny, a starsze osoby powinny spacerować, a nie siedzieć w domu. Słowa naukowca zelektryzowały opinię publiczną.
  Urodził się w 1949 w Bolonii. Jest dyr. nauk. Pracowni Nanodiagnostyki Uniwersytetu w Modenie, gdzie prowadzi badania i oferuje najwyższej klasy doradztwo w zakresie nanopatologii. Wykłada na licznych katedrach uniwersyteckich, np. w Wenecji, Turynie, Padwie, Weronie, Wspólnoty Europejskiej, Stanforda w USA. To autor kilku patentów w dziedzinie kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, pneumologii oraz jest projektantem systemów i urządzeń elektrofizjologicznych. Jest konsultantem naukowym m.in. projektu realizacji biologicznej zastawki serca. Od 1985 pracuje dla Laboratorium Biomateriałów Uniwersytetu w Modenie. Wynalazł filtr żyły głównej, system do drenażu opłucnowego, sprzęt do elektrofizjologii i stymulacji przezprzełykowej i przezżylnej serca, cewniki do elektrofizjologii przezprzełykowej, system do pomiaru godzinowej produkcji moczu, worek na mocz z systemem zapobiegającym infekcjom wstecznym. Wraz z żoną w 2007 napisał podręcznik do nanopatologii.

  34 7
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:26:42

  2) Dr Stefano Montanari udzielił wywiadu dla włoskiej telewizji, w której wskazuje na to, że koronawirus jest niegroźny, jego mutacja postępuję w zatrważającym tempie i wynalezienie na niego szczepionki jest niemożliwością.
  – On jest sobie tam [w organizmie – przyp. red] nie robiąc żadnej krzywdy, tak jak ogromna liczba innych wirusów. Śmiertelność w przypadku tego wirusa jest znikoma, a może nawet nieistniejącą. Choroba razem z wirusem to co innego – mówi Montanari. – Ja jestem przekonany, że jakbyśmy zaczęli szukać wirusów sześćdziesięciu milionach Włochów, to na pewno u trzydziestu milionów byśmy go znaleźli prawdopodobnie, a może nawet u większej ilości osób. (…) To jest wirus, tak jak wiele innych wirusów. To nie jest normalna grypa. Uwaga, to jest specyficzna „grypa”, która uderza w płuca. Są inne rodzaje gryp które uderzają w jelita i wtedy mamy biegunkę. Mamy grypę która uderza w żołądek więc powoduje wymioty. Są grypy które mogą uderzać nawet w układ nerwowy powodując np. ból głowy lub coś w tym rodzaju. Ten wirus uderza w płuca.

  33 7
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:27:26

  3) Dr Stefano Montanari przekonuje, że tak naprawdę prawie nikt nie umiera na koronawirusa.
  – Tu brakuje zupełnie logiki. Umrzeć z powodu choroby. To mówię też dla korzyści tego ordynatora. Umrzeć z powodu choroby oznacza, że ta choroba jest przyczyną śmierci. Przyczyną. Na przykład zawał serca, mojego serca, jest przyczyną śmierci. Jeśli Pani wpadnie pod pociąg, to ten wypadek jest przyczyną śmierci. Jeśli Pani wpadnie pod pociąg i miała Pani też przeziębienie, to przeziębienie nie jest przyczyną śmierci. Przyczyną jest wypadek, a Pani akurat była wtedy przeziębiona – w wywiadzie dla Byoblu24 mówi dr Montari. – Jak ja Panią wypchnę – do dziennikarki mówi naukowiec – z 10-tego piętra budynku, to fakt czy Pani była przeziębiona czy miała artretyzm nie będzie miało znaczenia. Nie mogę powiedzieć, że umarła Pani na grypę, artretyzm czy przeziębienie. Umarła Pani bo wypadała Pani z 10-tego piętra. Jak wejdzie Pani na stronę Instytutu Zdrowia zobaczy Pani, że te wszystkie osoby miały raka, ciężką cukrzycę, nadwagę, były to osoby starsze 80 -letnie, to norma. We Włoszech średnio umierają właśnie 80 – latkowie i te osoby które umierają na koronawirusa to są właśnie te osoby które umierają z powodu innych chorób również.

  34 7
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:27:52

  3) Dr Stefano Montanari zaznacza, że koronawiurs mutuje się bardzo szybko, co sprawia, że wynalezienie na niego szczepionki jest niemożliwością.
  – Wirus mutuje bardzo szybko, a więc oznacza to, że ten włoski może nie jest taki sam jak ten chiński? (…) To nie jest tak, że może nie jest taki sam. On nie jest taki sam. Tak samo jak ten niemiecki, który został odizolowany w Niemczech nie jest identyczny jak ten włoski, ani jak ten chiński. To jest wirus, jako że jest to nowy wirus on… spróbuję to wyjaśnić zrozumiale… on poszukuje swojej stabilności. Poszukuje swojego statusu, w którym następnie przez jakiś czas zostanie i mutuje niezmiernie szybko, niezmiernie szybko. A wiec jutro nie jest już tym samym co dziś, w ciągu kilku dni już nie jest ten sam, ale to nie dotyczy tylko tego wirusa. To jest normalna sytuacja, która ciągle się zdarza wirusom. A nawet gościmy w naszym organizmie wielką ilość wirusów, a nawet wiele z nich są potrzebne dla naszego życia. To nawet nie są istnienia, są to w swego rodzaju łańcuchy chemiczne. Łańcuch chemiczny całkiem specyficzny zrobiony z RNA, a nie z DNA. Jest też wiele innych. Więc jest to normalne, że mutuje szybko. Więc jeśli się poszukuje leku, dla tej szczepionki, dla tego wirusa, biegniemy za czymś, co biegnie szybciej od nas.

  32 7
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:28:14

  3) Dr Stefano Montanari uważa, że starsze osoby nie powinny być izolowane, ale więcej czasu powinny przebywać na powietrzu.
  – Dobrze, żeby wychodzili. Żeby wychodzili i opalali się. Niech wychodzą na zewnątrz, niech spacerują, niech utrzymują się w zdrowiu. Bo jak zamkniemy ich w domu, to oni umrą. Chcemy przyspieszyć śmierć starszych osób? Świetnie, zatrzymajmy ich w domu. Trzymajmy ich z dala od świeżego powietrza, od słońca. Oni muszą spacerować i przebywać na słońcu. Muszą się gimnastykować. Wszystko to co zawsze się mówiło, dziś się tego odmawia dla interesów, które są ohydne.

  32 7
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:28:51

  4) Dr Stefano Montanari zaznacza, że premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson powiela głupoty mówiąc o „odporności stadnej”. Montanari zaznacza, że taka odporność nie istnieje i została wymyślona na potrzeby „koncernów farmaceutycznych”.
  – Boris Johnson myśli tak jak jego włosy. Tutaj rzeczywiście mamy przed sobą całkowite szaleństwo. Po pierwsze odporność stada to jest najbardziej błyskotliwy wymysł przemysłu farmaceutycznego. Tylko imbecyl mógłby uwierzyć, że istnieje taka potworność jak odporność stada. Ona nie istnieje. Nie istnieje. Jak Pani chce to możemy zrobić transmisję w której wyjaśnię Pani dlaczego to jest oszustwo. Nie istnieje odporność stada. A nawet jakby istniała. To w jaki sposób społeczeństwo miało by się uodpornić na coś co nie daje odporności. To tak jakby powiedzieć, że istnieje odporność stada na przeziębienie. Naprawdę mamy przed sobą osobę, która nie wie o czym mówi. Nie wie o czym mówi. To niebezpieczne. Trzeba go zatrzymać, bo to niebezpieczne. Trudno go zatrzymać, bo to premier Wielkiej Brytanii, jednak wydaje mi się, że poruszyliśmy wszystkie ważne punkty odnośnie tego.

  33 7
 • ~~~Zet 2020-04-07 18:40:02

  Wczoraj w nocy Sejm zdecydował o losach ustawy o wyborach korespondencyjnych. Za przyjęciem ustawy głosował 230 posłów, 226 zagłosowało przeciw i dwie parlamentarzystki wstrzymały się od głosu. Oznacza to, że ws. zbliżających się wyborów prezydenckich, których I tura, według planów, ma się odbyć 10 maja 2020, scenariusze już zostały rozpisane. Bez względu na to, który z nich zostanie odpalony, czeka nas destabilizacja, konfrontacja, podważanie wyboru prezydenta oraz totalna inwigilacja. Rekapitulując: PiSrael idzie "na zwarcie" i z tej pozycji ma zamiar nadal rządzić Polską, a swojej sytuacji nie zmieni zrzucając winę na opozycję - a wszystko kosztem narodu, który zostanie wzięty "za twarz".

  33 8
 • ~~~Zet 2020-04-08 02:15:03

  Największe uprawnienia do wykorzystywania aneksu ustawy anty-kryzysowej ma premier. Będzie on mógł wydać operatorowi telekomunikacyjnemu polecenie przekazywania innych danych o lokalizacji urządzeń końcowych, „mając na uwadze niezbędność przekazywanych danych dla narzędzia analitycznego”.
  Polecenia premiera będą wykonywane na drodze postępowania administracyjnego, z klauzula natychmiastowej wykonalności, nie będą wymagały żadnego uzasadnienia. Wszystko bez zgody użytkownika.
  Eksperci nie kryją obaw w związku z szykowanymi regulacjami.
  – Ustawa powinna jasno precyzować cel zbierania danych, a nie tylko ogólnie wspominać o potrzebach analitycznych. Nie wiem też, w jakim zakresie dane miałyby być zanonimizowane. Poza tym jeśli premier w drodze decyzji administracyjnej wyda operatorowi polecenie o przekazaniu „innych danych”, to tam nie ma już mowy o ich anonimizacji – zauważa Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo.

  32 6
 • ~Mateusz Bednarczuk 2020-04-08 11:29:20

  halo, TuWrocław, zrobicie coś z tym spamerem? :D

  8 33
 • ~~~Zet 2020-04-08 15:20:02

  Do ~Mateusz Bednarczuk:
  Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem krótkich tekstów?!

  30 1
 • ~~~Zet 2020-04-10 15:55:50

  Do ~Mateusz Bednarczuk: To analityczno-hipotetyczny profil osobowy opracowany m.in. na podstawie wpisów:
  Nazwisko wskazuje, że jego przodkowie to UKR-y (którzy zapewne w ramach Akcji „Wisła” trafili na Dolny Śląsk). Waginosceptyk, narcystyczny „estetyczny pedant”. Obecnie pracuje w „Hugo Boss”. Były student ASP oraz model [fotograficzno-modowo-plastyczny; tzw. q(ueen) q(ueer; wolne tłumaczenie: ‘królowa ciot’)model lub maxmodel). „Tęczowy” aktywista. Zwolennik partii politycznej matkobijcy Pedronia oraz „intensywnego życia wielkomiejskiego”. Zwalcza (podstępnie i zaciekle) tych, którzy są hetero-normatywni. Interesuje się tym, co „tęczowe” i wszystkim, co z tym jest wedle niego związane (m.in. „tęczowe” nauczanie w szkole oraz przedszkolach, ekologia, smog, itd.). Żyje ponad stan, odwiedza inne (na całym świecie, gdzie cioty urządzają eventy) aglomeracje i pokrewne pod względem seksualnym grupy. Dobrze się ubiera, a właściwie „lubi” się dobrze ubrać – tak przynajmniej sądzi (tak na ogół mają osobniki o skłonnościach egotyczno-narcystycznych, które np. wartościują w sposób następujący: gorszy strój = gorszy człowiek). Lubi też listonoszy. Jest zapatrzony w siebie, ma przesadne i wysoce próżne mniemanie o sobie – nieskromne poczucie wyższości (ksywka: Monsieur); tak naprawdę to pogardza innymi. Sprzeczności między tym, co mówi, a co robi – nie stanowią dla niego (np. etycznego) problemu. Kłamie, jest cynicznym oraz wyrachowanym manipulantem (inspiruje go makiawelizm Borgiów?). Lubi żyć na cudzy koszt, jak się da: w wyszukanym luksusie. Umiarkowanie bystry. Pozuje na twardego i zdecydowanego, choć w sytuacjach krytycznych bliżej mu do lękliwego histeryka. Przejawia skłonności sadystyczne lub psycho-sadystyczne. Dobrze maskujący się, próżny arogant. Sympatyk pozorów, blichtru, fasadowości. Ekonomiczny ignorant. Najprawdopodobniej w młodości był molestowany i wykorzystywany seksualnie (ojciec/ojczym/konkubent/sąsiad/starszy kolega, itp. – wpisz właściwe), co wpłynęło na jego tzw. nie-heteronormatywną seksualność. Najwyraźniej w stosownym czasie „nie dopilnowała” go matka – stąd jest anty-społecznym (w znacznym stopnia i względem wielu grup, choć do tych „ekskluzywnych” – z jego punktu odniesienia – stara się przynależeć) egoistą. Ma solidne deficyty dobrego wychowania, w sferze wykształcenia, kultury osobistej oraz szereg indywidualnych kompleksów (co z reguły imputuje innym). Obecnie ‘wykorzystuje’ go w pracy jego przełożony (o czym nie wiem jego chłopak – tak, jak on nie wiesz o jego skokach w bok), który go zatrudnił.
  Wróbelki ćwierkają, że namierza go międzynarodowa grupa policyjna zwalczająca pedofilię.

  28 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wierzysz, że trzecia fala epidemii koronawirusa będzie ostatnią?
Oddanych głosów: 147