Edukacja i nauka

Przed wrocławskimi studentami z PWR Racing Team jeszcze dwa starty

2018-07-21, Autor: mh

Formuła Student to międzynarodowe zawody inżynierskie, w których rywalizują studenckie zespoły z całego świata. Zespół PWR Racing Team jest pierwszą polską drużyną, która zaczęła brać w nich udział. Wrocławskich studentów czekają w tym sezonie jeszcze dwa starty – w Czechach (31 lipca-4 sierpnia) i w Niemczech (6-12 sierpnia).

Zwycięstwo w teście przyspieszenia, trzecie miejsce w prezentacji biznesowej i ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej – to wyniki zespołu PWR Racing Team w zawodach Formuły Student, które miały miejsce we Włoszech. O wygraną na torze Riccardo Palettiego we włoskim Varano walczyło 47 zespołów, a tytułu bronili studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy przed rokiem ze swoim bolidem RT08 zwyciężyli w klasyfikacji generalnej z przewagą ponad czterdziestu punktów nad drugą w tabeli ekipą Politechniki z Mediolanu.

Pod koniec maja wrocławscy młodzi inżynierowie zaprezentowali swoją nową konstrukcję bolidu RT09, który jest rozwinięciem poprzedniego modelu.

Rywalizacja tradycyjnie już rozpoczęła się od konkurencji statycznych – prezentacji biznesowej oraz Design Event, czyli prezentacji konstrukcyjnej bolidu. Pokaz biznesowy PWR Racing Team został dobrze oceniony i wrocławski zespół zajął trzecie miejsce. W Design Event studenci uplasowali się na siódmej pozycji.
W kolejnych dniach przyszedł czas na rywalizację na torze. Bolidy oceniane były w następujących konkurencjach dynamicznych – Acceleration (test przyspieszenia na dystansie 75 metrów), Skidpad (jazda na czas po torze w kształcie „ósemki”), Autocross (pokonanie na czas jednego okrążenia toru), Endurance (wyścig główny) i Efficiency (ocena wydajność pojazdu).

RT09 z czasem 3,69 sekundy okazał się najlepszy w teście przyspieszenia. Z wynikiem 54,46 sekund bolid zajął szóste miejsce w kategorii na najszybsze pokonanie jednego okrążenia toru i uplasował się na czwartej pozycji w kategorii Endurance i Efficiency. W kategorii Skidpad wrocławskim studentom nie poszło już tak dobrze i zajęli w niej siedemnaste miejsce.

Ostatecznie zespół PWR Racing Team zdobył 805,169 pkt i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej pojazdów z silnikiem spalinowym. Na drugim miejscu sklasyfikowano niemiecką drużynę Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg (819,414 pkt), a na najwyższym stopniu podium stanęli młodzi konstruktorzy z austriackiego Uniwersytetu Technicznego w Graz (908,070 pkt).

Wrocławskich studentów czekają w tym sezonie jeszcze dwa starty – w Czechach (31 lipca-4 sierpnia) i w Niemczech (6-12 sierpnia).

Formuła Student to międzynarodowe zawody inżynierskie, w których rywalizują studenckie zespoły z całego świata. Uczestnicy zawodów muszą zaprojektować bolid, zbudować go i osiągnąć nim jak najlepsze wyniki na torze, a także przedstawić koncepcję biznesową swojego pojazdu.

Zespół PWR Racing Team jest pierwszą polską drużyną, która zaczęła rywalizować w tych zawodach. W 2009 r. studenci Politechniki Wrocławskiej zadebiutowali na wyścigach w Wielkiej Brytanii, prezentując wirtualny model bolidu, a od 2010 r. regularnie budują pojazdy i startują nimi na torach w Europie i USA.