Śląsk remisuje ze Stalą

2011-08-31, Autor: Piotr Kolisko, press
Drugoligowy koszykarski Śląsk przygotowuje się do zbliżającego sezonu na obozie w Twardogórze. Koszykarze trenera Kalwiasińskiego w dwóch do tej pory rozegranych meczach kontrolnych przegrali z zespołem z Pleszewa i zremisowali z BM Węgiel Stal Ostrów.

Wynikiem 66:66 zakończył się drugi sparingowy pojedynek koszykarzy WKS Śląsk, tym razem przeciwko BM Węgiel Stali Ostrów. W meczu nie wyłoniono zwycięzcy, gdyż trenerzy obu stron uznali, dogrywka im nie potrzebna.

Choć starcie należy uznać za nierozstrzygnięte, w samej końcówce zdecydowanie bliżej zwycięstwa byli wrocławianie. Jeszcze na dwanaście
sekund przed zakończeniem ostatniej kwarty to ekipa Rafała Kalwasińskiego prowadziła trzema oczkami. I gdy wydawało się, że wygra pierwszy oficjalny sparing, cztery sekundy przed końcem ostrowianie skonstruowali akcję, która dała im wyrównanie. Bohaterem okazał się Krzysztof Spała, który niepilnowany trafił zza linii 6,75m. Co ciekawe, były to jego jedyne punkty w meczu Śląsk miał jeszcze szanse na zdobycie zwycięskiego kosza, lecz z rzutem z rogu boiska pospieszył się Tomasz Bodziński.

Początek pojedynku należał do gości. Wrocławianie nie potrafili opanować nerwów, przez co popełnili aż 8 strat, które kończyły się łatwymi oczkami gości,  najczęściej Jakuba Dryjańskiego. Z opresji w ofensywie młodszych kolegów próbował ratować skuteczny Mirosław Łopatka, który w pierwszych dziesięciu minutach zdobył wszystkie punkty dla swojego zespołu - 8.

Wyraźnie uśpieni wysokim prowadzeniem w początkowych fragmentach spotkania koszykarze Stali kompletnie się pogubili na początku drugiej ćwiartki. Wrocławianie zdobyli pierwszych osiem oczek otwierających kwartę i zawody praktycznie rozpoczynały się na nowo. Rytm z poprzedniego sparingu z Open Florentyną Pleszew ponownie odnalazł Artur Grygiel, który w kilka minut aż czterokrotnie trafił za 3 punkty. 23-letni rzucający z Wrocławia, wraz z Mirosławem Łopatką musieli w dwójkę stanowić o ofensywnej sile swojego zespołu, gdyż niegroźnego skręcenia stawu skokowego nabawił się Radosław Hyży (który resztę spotkania oglądał z ławki rezerwowych), ponownie pauzował Marcin Kowalski, a już przed spotkaniem na ból kostki uskarżał się Mateusz Płatek.

Starcie wyrównało się jeszcze bardziej po przerwie, gdy na pozycjach obwodowych po stronie Stalówki pojawili się Mateusz Zębski i Marcin Dymała. Pierwszy naciskiem w defensywie skutecznie uprzykrzał życie rozgrywającym Śląska, drugi zdobywał serie punktów efektownymi penetracjami pod sam kosz. Dymała zdobył w trzeciej kwarcie wszystkie ze swoich 11 punktów i po trzydziestu minutach na minimalne prowadzenie ponownie wysunęła się Stal.

Rywalizacja kosz za kosz trwała do samego końca. Dla Stalówki punktował głównie wszechstronny i mobilny Jakub Dryjański, naprzeciwko którego stali przede wszystkim niedawni mistrzowie Polski juniorów starszych z Wrocławia. Opiekun WKS Śląsk Rafał Kalwasiński w czwartej kwarcie zdecydował się bowiem desygnować na parkiet głównie młodzież.  Przez znaczny fragment tej części gry na parkiecie w tym samym czasie przebywali Aleksander Raczek, Tomasz Bodziński oraz Norbert Kulon. Wyżej wymieniona trójka wywiązywała się ze swoich zadań bardzo pewnie -  przede wszystkim w defensywie. Dzięki Raczkowi niewidoczny w końcówce był lider ostrowian Wojciech Szawarski, walecznością zaskakiwał Bodziński, a spokojem Kulon.

Śląsk był zatem tylko o jedną akcję od zwycięstwa nad grupowym przeciwnikiem, z którym 24 września we Wrocławiu zmierzy się w kolejce inaugurującej rozgrywki grupy B II ligi.

WKS Śląsk Wrocław  Stal Ostrów Wielkopolski      66:66 [8:18, 25:11,13:18, 20:19]

Punkty dla Śląska: Łopatka 21, Grygiel 18, Mroczek-Truskowski 8, N. Kulon