Wiadomości
Śnięte ryby w zbiorniku przy Odrze. Co wykazały kolejne wyniki badań?
Po tym jak ze Zbiornika Czernica pod Wrocławiem wyłowiono ok. 100 kg śniętych ryb pobrano wodę do badań z różnych miejsc. Przeprowadzone zostały badania w starorzeczu Odry na Dolnym Śląsku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada dodatkowe monitorowanie siedmiu rejonów, w których pobrano próbki wody.
Z informacji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wynika, że śnięte ryby zostały przekazane do badań w celu wykrycia przyczyn pomoru. Wstępnie wykluczono metale ciężkie. Badania przeprowadzono w starorzeczu Odry w woj. dolnośląskim. W sumie wodę do badań pobrano w siedmiu miejscach.
- Trzy punkty były zlokalizowane na zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w tych miejscach, zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Z badań, które GIOŚ otrzymał wynika, że jedynie w Zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości tzw. złotej algi. Dodatkowo, zbiorniku Czernica odnotowano jeszcze sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice, które były także w pozostałych punktach, nie było tam złotej algi.
W informacji GIOŚ wyjaśnia, że aktualnie mamy do czynienia z wiosennymi zakwitami fitoplanktonu. - Tak samo jak na lądzie kwitnie roślinność, tak i w wodzie pojawiają się naturalne zakwity fitoplanktonu - głównie okrzemek, które nie są szkodliwe dla ekosystemu wodnego - zaznacza.
GIOŚ pozostaje w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Trwają szczegółowe badania śniętych ryb. Na podstawie tych badań dowiemy się, co dokładnie było przyczyną śnięcia ryb w Zbiorniku Czernica. Przypomnijmy, że wyjaśnieniem przyczyn pomoru zajęła się także Inspekcja Weterynaryjna, która w piątek 13 kwietnia poinformowała, że z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich - zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, sytuacja nie wzbudza niepokoju.
Tagi: wrocław, śnięte ryby
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ten cmentarz to wrocławskie Powązki. Zobacz groby znanych i ważnych wrocławian
29193 -
Wrocław: 12-letni chłopiec od środy nie wracał do domu. Dziś się odnalazł
27751 -
Metro we Wrocławiu? Projekty już są
21535 -
Nowa lista dróg płatnych od 1 listopada. A na niej AOW, A4, S5 i S8 pod Wrocławiem
15170 -
Dino wybuduje nowy market przy wjeździe do Wrocławia
9429
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: 145 km/h pędził AOW. Tłumaczył, że spieszy się na budowę
4 -
Gruzini napadli na starszego pana. Śledzili go już w banku
3 -
Zabójstwo młodej wrocławianki na greckiej wyspie Kos. Tak wyglądały jej ostatnie chwile
3 -
Zmiana czasu na zimowy już tej nocy. Szybko zrobi się ciemno!
3 -
Uwaga! IMGW ostrzega Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr może niszczyć budynki i drzewa
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 932
~nikitau87volkov 2023-04-18
16:49:21
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.