Biznes
Szwajcarski bank chce u nas otworzyć centrum usług. Radni zgodzili się na strefę ekonomiczną, ale wielu było przeciw
O planach utworzenia przez szwajcarski bank UBS centrum biznesowego we Wrocławiu donosiliśmy Wam już w lutym, a nieoficjalne informacje na ten temat krążyły nawet wcześniej, o czym informowaliśmy przy okazji artykułu o stolicy Dolnego Śląska w Financial Times.
Zobacz także
Kilka dni temu pisaliśmy, że jednym z warunków postawionych przez tego międzynarodowego inwestora jest włączenie dwóch biurowców w centrum miasta, w których miałby ulokować się UBS, do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zgodę na to musiała dać rada miejska, a sprawa budziła kontrowersje nawet wśród rajców z klubu Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej. Nie wszystkim bowiem podobało się, że z ulg podatkowych miałaby korzystać tak potężna, globalna instytucja finansowa.
Ostatecznie uchwała w tej sprawie została przegłosowana w czwartek. Decyzję o rozszerzeniu strefy podejmie teraz Rada Ministrów.
Przeciw byli m.in. radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
- Specjalne strefy ekonomiczne, co do zasady, są narzędziem aktywizacji działalności gospodarczej na wybranych obszarach. Służą kreowaniu nowej infrastruktury w tych częściach miasta, w której jej nie ma lub jest w stopniu niewystarczającym. W przypadku tej uchwały jest zupełnie inaczej. Mamy ustanowić specjalną strefę ekonomiczną w miejscu i tak już atrakcyjnym, w centrum Wrocławia. Takie lokalizacje muszą obronić się same i nie potrzebują dodatkowego wsparcia - argumentuje Marcin Krzyżanowski z klubu PiS.
Radny tłumaczy, że mamy do czynienia z co najmniej dziwną sytuacją.
- Wygląda to tak, jakbyśmy mieli wspierać deweloperów budujących biurowce. Dzięki objęciu strefą ekonomiczną biurowców w centrum miasta, łatwiej będzie im wynająć powierzchnie. Jednakże miasto to nie biuro nieruchomości. Pytanie - dlaczego akurat te biurowce. We Wrocławiu mamy ich wiele, pewnie każdy z nich chciałby być w strefie. Wytłumaczenie, że tak wybrał inwestor nas nie przekonuje - dodaje Marcin Krzyżanowski.
W ramach swojego centrum usług wspólnych, Szwajcarzy planują zatrudnić 200 osób i zainwestować w jego rozwój 3 mln złotych. Rekrutacja nowych pracowników ma ruszyć w grudniu. Za inwestycją i wsparciem dla inwestora murem stoją przedstawiciele Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
- Realizacja inwestycji będzie niezwykle istotna szczególnie dla osób młodych z regionu posiadających wykształcenie ekonomiczne, techniczne i informatyczne. W wyniku planowanego projektu, zostaną wdrożone na terenie regionu najwyższej klasy usługi biznesowe, a także przeprowadzone prace B+R w zakresie wysoko zaawansowanych systemów IT co istotnie wpłynie na jego znaczenie i prestiż w skali całego kraju - podkreśla Dariusz Ostrowski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Urzędnicy podkreślają, że preferencje wynikające z działalności w strefie będą możliwe do wykorzystania tylko dla UBS lub innego inwestora, który rozpocznie w tych lokalizacjach działalność, związaną z usługami biznesowymi, a nie dla właścicieli nieruchomości.
- A jeśli nie u nas, to gdzie? Zapewne poza Polską, bo rozwój zachęt inwestycyjnych w wielu krajach już dawno przeszedł nasze wyobrażenia. Rozwój specjalnych stref ekonomicznych, rozwój form i wzrost wolumenu instrumentów pomocy publicznej, grantów rządowych preferencji lokalnych przeżywa istny boom – mówi Dariusz Ostrowski.
Specjalna strefa ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, gdzie przedsiębiorcy realizujący nowe inwestycje mogą korzystać z pomocy regionalnej w formie zwolnienia od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego na terenie strefy i z działalności określonej w zezwoleniu. W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych.
Tagi: UBS, UBS Wrocław, Dariusz Ostrowski, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, LSSE, rada miejska, inwestycje wrocław, araw
Zobacz także
Komentarze (6):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Rywal KFC wchodzi do Polski. Pierwsza restauracja we Wrocławiu. Znamy adres
23815 -
Miasto traci lotnisko. Port Lotniczy Wrocław ma nowy zarząd
19377 -
Ceny lodów we Wrocławiu oszalały. Gdzie są największe porcje?
16859 -
Jacek Sutryk: Kryzys mieszkaniowy we Wrocławiu będzie się pogłębiał
7615 -
Piwo we Wrocławiu coraz droższe. Sprawdź, w których barach jest najtaniej
6000
Najczęściej komentowane
-
Piwo we Wrocławiu coraz droższe. Sprawdź, w których barach jest najtaniej
2 -
Ceny lodów we Wrocławiu oszalały. Gdzie są największe porcje?
2 -
Miasto traci lotnisko. Port Lotniczy Wrocław ma nowy zarząd
1 -
Jacek Sutryk: Kryzys mieszkaniowy we Wrocławiu będzie się pogłębiał
0 -
Oto ceny we wrocławskiej Hali Targowej. Po ile warzywa i owoce? [ZDJĘCIA]
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~wrocławianin 2015-03-19
13:15:33
We Wrocławiu nie ma bezrobocia wśród informatyków, tylko ostra konkurencja o pracowników pomiędzy pracodawcami. Nie ma powodu aby bogaty szwajcarski bank psuł rynek otrzymując rządowe subwencje. 3 mln inwestycji to śmieszna kwota, jeśli zagwarantuje to szwajcarskiemu bankowi zwolnienie z podatków to znajdą oni sposób aby uniknąć płacenia kwot wielokrotnie większych. Kolejny rozbój banskterów.
~ups 2015-03-20
20:15:59
Każda dodatkowa firma daje większe bezpieczeństwo rynku pracy dla informatyków. Więcej dobrze płatnych stanowisk to większe podatki dla miasta. Wolałbym, żeby nie było to w strefie ale realia są takie, że jak nie damy strefy to nie będzie dodatkowego pracodawcy.
PIS głosuje przeciw bo może planuje otworzyć w Wrocławiu podobne centrum dla SKOK.
~Kelnerka 2015-03-20
23:30:39
A Hiltonowi Dutkiewicz też zaproponuje SSE ?
Może np. taksówkarze też by chcieli mieć mobilne SSE i nie płacić podatków ?
A restauratorzy z Rynku niby dlaczego są gorsi od szwajcarskich bogaczy ?
Wasza kacykowatość, czym ?
~zielony 2015-03-21
15:00:02
Przeciez to zalegalizowany bandytyzm! Wszyscy inni - duzo biedniejsi - placa podatki, a globalna i bogata korporacja nie bedzie! A pozniej trzeba ciac wydatki na transport kolejowy czy przedszkola, bo kasy nie ma... Czas na radykalna zmiane, czas postawic na progresywne ruchy miejskie i Partie Zieloni.
~pitt 2015-03-22
09:19:55
Firma chce zainwestowac 3 mln. Zastanawiam sie jakie to niby maja byc inwestycje?? Czyzby w to juz wliczyli wynajem biurowcow i leasing laptopow????
~Proste 2015-04-13
15:10:53
Dutkiewicza trzeba zmienić. Nigdy na niego nie głosuj, ani na jego radnych, to wtedy wraz z nim odejdą jego niekompetentni urzędnicy i radni. Proste.