Wiadomości

Tłumy na placu Solnym. Kilka tysięcy ludzi przyszło na manifestację Komitetu Obrony Demokracji

2015-12-19, Autor: jg
Według różnych danych i doniesień, w sobotnie południe na placu Solnym we Wrocławiu pojawiło się od trzech do sześciu tysięcy manifestujących. Ludzie przyszli na wiec organizowany przez Komitet Obrony Demokracji, aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu z powodu ostatnich działań rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Zdaniem wszystkich działają oni wbrew demokracji.

Reklama

Manifestacja rozpoczęła się na placu Solnym około godziny 12. Według szacunkowych danych policji przybyło na nią około trzy tysiące ludzi. Niektórzy twierdzili jednak, że zgromadzonych w centrum Wrocławia może być nawet dwa razy więcej.

 

- Zwracam się do mojego pokolenia Polaków. Luksus wolności i demokracji jest teraz zagrożony. Walczmy, zanim demokracja się załamie, a telewizja będzie tylko jedyna. Dziękuję, że tak licznie się tu pojawiliście - mówił do zebranych organizator - Michał Korczak z Komitetu Obrony Demokracji.

 

 

Atmosfera na placu Solnym była cały czas przyjazna i radosna. Manifestacja miała charakter pokojowy i nie było obraźliwych gestów ani okrzyków, o co prosili i apelowali cały czas sami organizatorzy.

 

Tłum skandował w rytm znanych utworów wiele haseł, między innymi: "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieje", "Kto nie skacze, ten z kaczorem", "Zostaw Polskę, masz już Księżyc" czy "Andrzej Duda, oddaj dyplom". Nucono też popularne piosenki.

 

Wśród zebranych pojawili się znani ludzie nauki, polityki, kultury, sztuki czy sportu. Byli między innymi Alicja Chybicka, Grzegorz Schetyna, Władysław Frasyniuk, Andrzej Wiszniewski czy Józef Pinior. Było też mnóstwo dziennikarzy.

 

Około godziny 13 zgromadzeni odśpiewali hymn Polski i powoli rozeszli się do swoich domów. Na manifestecję przybyli nie tylko wrocławianie, ale również mieszkańcy ościennych miejscowości, a nawet ludzie z województwa opolskiego.

 

Przypomnijmy, że podobne wiece KOD zorganizował w całym kraju. We Wrocławiu ludzie na placu Solnym zebrali się już drugi raz. W minioną sobotę przybyło ich tu dwa tysiące, aby dać wyraz oburzenia i sprzeciwu, ich zdaniem, niedemokratycznym działaniom rządu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~He? 2015-12-19
  19:20:44

  16 0

  Czy TuWroclaw jest w jakims stopniu zalezny od GazWyb ?

 • ~darek 2015-12-19
  20:13:37

  18 0

  sporo idiotów jest we Wrocławiu

 • ~POL 2015-12-19
  20:21:46

  0 9

  ~darek no racja jest sporo zwłaszcza tych którzy głosowali na pis

 • ~Hr85 2015-12-19
  22:48:04

  22 0

  Kolejny raz widzę, że jesteście jednostronną propagandówką. Przykre.

 • ~kokosz 2015-12-20
  13:09:51

  11 0

  Czy 2 tysiące to kilka czy raczej parę.

 • ~Kamil Nowak 2015-12-20
  18:11:09

  0 3

  Trzeba walczyć o demokrację. Bardzo dobrze, że ludzie wychodzą i protestują. Nie biją się, nie wyrywają płyt chodnikowych etc.
  Przyjść, powiedzieć co siedzi na wątrobie, zdrowa rzecz.

 • ~wrocławianiN 2015-12-20
  23:23:59

  0 3

  Przyszli ci co rozumieją co się dzieje i o co chodzi. To są w większości przedstawiciele elity społeczeństwa. Zawsze ale to zawsze i wszędzie bierna większość siedzi w domu. Pomijam grupy chuligańsko-kibolskie, które pojawiają się wszędzie tam gdzie można coś zdemolować i porzucać kamieniami. Na zgromadzeniach sobotnich ich nie było bo to nie jest ich środowisko ich poziom i ich świat.

 • ~zamyślona 2016-01-09
  21:18:35

  1 0

  Wyszli ci zamożni, dla których fakt, ze Trybunał Konstytucyjny usankcjonował kradzież pieniędzy z naszych emerytur (wyrok w sprawie OFFE) nie jest niczym ważnym. Albo ci, którzy chcą być tak bardzo trendy, jak to fajnie się wśród koleżanek pochwalić - byłam, nawet z dziećmi - i jest się glamour. Nie jestem zwolenniczką Pisu, ale jestem zwolenniczką myślenia.

 • ~glewes 2016-01-11
  14:36:52

  0 0

  Ciekawe socjologicznie! Do Wrocka zjechały się kmioty ze Wschodu, Północy, Południa tworząc najbardziej podzieloną nację w Polsce. Pamiętam jak nie chodziło się na Duboisa, żeby nie dostać w łeb i na Trzebnicką, na Nadodrze bo to był "Trójkąt Słowiański", drugi był "Wrocławski Trójkąt Bermudzki" czyli Przedmieście Oławskie. Z tej hołoty nigdy nie udało się sklecić społeczeństwa myślącego obywatelskiego! Zawsze zdrajcy i sprzedawczyki reprezentowali nas poza granicami miasta! Będą iść za "jurgierltnikami", bo czują się szarą masą dotkniętą ręką PiS-u! Biedacy, szkoda, że nie mieli odwagi demonstrować jak mordowano smoleńskich świadków, dziennikarzy (Ziętara) i pluto w twarz obrońcom krzyża na Krakowskim Przedmieściu! Szkoda tego miasta dla lemingów i słoików!

 • ~glewes 2016-01-11
  15:06:10

  0 0

  ~kamil2n - Jaką demokrację? Kwacha, Komora, Kopaczowej! Dla Wybrańców, którym się udziela nagród, wielomilionowych odpraw (jak w Spółce Państwowe Inwestycje), w państwie rządzonym przez zdrajców i sprzedawczyków (Tusk, Graś, Nowak), w kraju, gdzie korupcja sięga wyżyn,gdzie niszczy się polskie firmy (podwykonawcze) przy budowie autostrad, gdzie synek czerwonego genseka Kraśko (towarzysz: dziadek i ojciec) artykuł Familia Kraśków( http://www.bibula.com/?p=11627) ! A może mówisz o demokracji bandytów mordujących smoleńskich świadków? 68 osób zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach? Poczytaj chłopczyku trochę zanim coś powiesz, bo ośmieszasz się

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.